Кіркова речовина надниркової залози

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Кіркова речовина надниркової залози
Схема шарів наднирникової залози
Мікрофотознімок наднирника (фарбування Г&Е), кіркова речовина по периферії:
  • Клубочкова зона кіркової речовини (Zona glomerulata)
  • Пучкова зона кіркової речовини (Zona fasciculata)
  • Пучкова зона кіркової речовини (Zona reticularis)
В центрі знімку розташована мозкова речовина.
Деталі
Попередник інтерреналове тіло
Система ендокринна
Ідентифікатори
Латина cortex glandulae suprarenalis
Анатомія Грея subject #277
MeSH D000302
TA98 A11.5.00.007 і A13.2.03.005
TA2 3881
FMA 15632
Анатомічна термінологія

Кіркова речовина надниркової залози – поверхневий шар паренхіми надниркової залози, що складається з перпендикулярно орієнтованих до поверхні надниркової залози ендокриноцитів. В кірковій речовині синтезуються переважно мінералокортикоїди (наприклад альдостерон, дезоксикортикостерон).[1][2]

Гістологія[ред. | ред. код]

Клітини кіркової речовини характеризуютья вираженою ендоплазматичною сіткою, комплексом Гольджі; мітохондрії мають тубулярні кристи. Кіркова речовина поділяється гістологічно на 3 морфофункціональні зони (шари): клубочкову, пучкову, сітчасту. Між цими шарами визначаються малодиференційовані клітини, що беруть участь в регенерації клітин кіркової речовини.

Клубочкова зона кіркової речовини[ред. | ред. код]

Клубочкова зона – поверхневий шар кіркової речовини надниркової залози. Клубочкова зона складається з дрібних полігональнх клітин, що формують клубочки. В клубочковій зоні синтезується альдостерон, що регулює вміст натрію в організмі завдяки підвищенню реабсорбції натрію в дистальному канальці нефрону.

Пучкова зона кіркової речовини[ред. | ред. код]

Пучкова зона – середній шар кіркової речовини, що формують великі клітини, розміщені паралельними рядами. Клітини пучкової зони мають кубічну або призматичну форму та світлу або темну цитоплазму. В цій зоні відбувається синтез переважно глюкокортикостероїдів (наприклад 11-деоксикостерон, кортикостерон, кортизол в організмі людини), що беруть участь в регуляції обмінних процесів (обмін вуглеводів, білків, енергетичний обмін). Також синтезуються андрогенидегідроепінадростерон та андростендіол.

Сітчаста зона кіркової речовини[ред. | ред. код]

Сітчаста зона – найглибший шар кіркової речовини полігональної або округлої форми, що формують розгалужені пучки. В цій зоні відбувається синтез таких стероїдних гормонів як дегідроепіандростерон та андростендіол (попередник тестостерону), дегидроепіандростерон-сульфат.

Регуляція[ред. | ред. код]

Функції клітин клубочковї зони кіркової речовини регулює ренін-ангіотензинова система. Функції клітин пучкової та сітчастої зон кіркової речовини регулюються адренокортикотропним гормоном (АКТГ), що синтезується в гіпофізі.

Патологічні стани[ред. | ред. код]

З кіркової речовини надниркової залози можуть утворюватись адренокортикальна аденома та адренокортикальна карцинома.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

  1. О.Д. Луцик, А.Й. Іванова, К.С. Кабак, Ю.Б. Чайковський (2003). Гістологія людини (English) . Uk: Mosby. с. 593. ISBN 966-7619-39-7.
  2. Atlas of functional histology (English) . Uk: Mosby. 2000. с. 309. ISBN 0-7234-3072-1. {{cite book}}: |first1= з пропущеним |last1= (довідка)