Адренокортикальна аденома

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Адренокортикальна аденома
Мікрофотознімок альдостероми – адренокортикальної аденоми
Мікрофотознімок альдостероми – адренокортикальної аденоми
Класифікація та зовнішні ресурси
МКХ-О: 8370/0
eMedicine radio/13
MeSH D018246
CMNS: Adrenocortical adenoma на Вікісховищі


Адренокортикальна аденома – доброякісна гормон-продукуюча пухлина, що походить з кіркової речовини надниркової залози. Пухлина діагностується переважно в одній або обох надниркових залоз, частота виникнення пухлини варіює.[1]

Генетичний профіль[ред. | ред. код]

Класифікація[ред. | ред. код]

Класифікація aдренокортикальної аденоми залежать від типу гормону, що продукує пухлина.

Кортизол-продукуюча аденома[ред. | ред. код]

Підвищена секреція кортизолу асоційована з синдромом Кушинга, але при адренокортикальній аденомі не пов'язана з адренокортикотропним гормоном (АКТГ) і таким чином класифікується як АКТГ-незалежний синдром Кушинга. При гіперсекреції кортизолу спостерігаються: ожиріння, червоні розтяжки шкіри, м'язова слабкість, артеріальна гіпертензія, остеопороз, грибкова інфекція, порушення репродуктивної функції, гірсутизм. Симптоми проявляються при розмірах аденоми > 2.5 см, при менших розмірах симптоматика менш виражена. Гіперсекреція кортизолу визначається тестами гормону в плазмі крові та визначення добової секреції кортизолу в сечі, також проводять визначення АКТГ для дифереціальної діагностики.

Альдостерон-продукуюча аденома[ред. | ред. код]

Підвищена секреція альдостерону асоційована з синдромом Конна (первинний альдостеронізм). При гіперсекреції альдостерону спостерігаютья: артеріальна гіпертензія, гіпокаліємія. Гіпокаліємія виникає не у всіх пацієнтів (10-40 %), але при її розвитку призводить до розвитку м'язової слабкості, судом, посиленого серцебиття, головної болі, полідипсії, поліурії, та іноді ноктурії. При підозрі на альдостерон-продукуючу аденому визначають альдостерон плазми крові, активний ренін, виконується розрахунок альдостерон-ренінове співвідношення, натрій, калій.

Андроген-, естроген-секретуюча аденома[ред. | ред. код]

Кортикальна аденома, що асоційована з гіперсекрецією статевих гормонів діагностується рідко.[2] Пацієнти жіночої статі часто демонструють симптоми пов'язані гіперандрогенемією: гірсутизм, аменорею, а у чоловіків при гіперсекреції естрогенів можна спостерігати гінекомастію, імпотенцію.

Адрено-кортикальна інсиденталома[ред. | ред. код]

Адрено-кортикальна інсиденталома – визначається випадково під час радіологічного обстеження як утворення кіркової речовини наднирника у пацієнтів без наявності адреналових симптомів. В цьому випадку слід проводити дифереційовану діагностику з новоутвореннями наднирникової залози з визначенням функціонального стану наднирників та виключенням злоякісного процесу.

Діагностика[ред. | ред. код]

В залежності від симптомів визначають альдостерон плазми крові, активний ренін, виконується розрахунок альдостерон-ренінове співвідношення, натрій, калій, статеві гормони, кортизол, добову секрецію кортизолу в сечі, визначення АКТГ плазми крові. Проводиться УЗД наднирників. Виконується КТ або МРТ, за допомогою яких визначається типові для аденоми ознаки: чіткий контур утворення, округла форма, наявність внутрішньоаденомних ліпідних включень. Можливе виконання селективного забору венозної крові з наднирників з подальшим визначенням концентрації альдостерону при малоінформативних даних радіологічних дослідженнях.

Посилання[ред. | ред. код]

  1. Струков А.И.; Серов В.В. (2010). Патологическая анатомия (русский) (вид. 5). РФ: Литтерра. с. 880. 
  2. Pugeat M, Déchaud H, Raverot V, Denuzière A, Cohen R, Boudou P; French Endocrine Society (2010). Recommendations for investigation of hyperandrogenism.. Ann Endocrinol (Paris) 71: Epub 2010 Jan 22. PMID 20096825. doi:10.1016/j.ando.2009.12.007.