Луїс Гарц

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Луїс Гарц
Народився 8 квітня 1919(1919-04-08)[1]
Янгстаун, Огайо, США
Помер 20 січня 1986(1986-01-20)[1] (66 років)
Стамбул, Туреччина
Громадянство
(підданство)
Flag of the United States.svg США
Діяльність політолог
Alma mater Гарвардський університет
Заклад Гарвардський університет
Magnum opus Central Station in Amsterdam[d]
Нагороди

Луїс Гарц (англ. Louis Hartz, 8 квітня 1919 року, Янгстаун, Огайо — 20 січня 1986, Стамбул) — американський політолог і впливовий ліберальний прихильник ідеї американської винятковості (American exceptionalism).

Життєпис[ред. | ред. код]

Ранні роки. Кар'єра[ред. | ред. код]

Син російських єврейських іммігрантів, Гарц народився в Янгстауні, штат Огайо, але виріс в Омасі, штат Небраска. Після закінчення училища в місті Омаха, вступив до Гарвардського університету, який фінансувався частково за рахунок стипендії World Herald Omaha World Herald. Закінчив його в 1940 році. Рік провів у поїздці за кордон на стипендію, що видається для науково-дослідних робіт, в 1942 році повернувся в Гарвард вже в якості викладача. Гарц був відомий в Гарварді як талановитий і харизматичний педагог. У 1946 захистив докторську дисертацію (PHd), але через поганий стан здоров'я вийшов на пенсію вже в 1947. Став професором уряду в 1956 році. Останні роки свого життя провів в Лондоні, Нью-Делі, Нью-Йорку, Стамбулі, де він і помер.

Наукова діяльність[ред. | ред. код]

Надзвичайно відомим Гарц став завдяки своїй книзі «Ліберальна традиція в Америці» (The Liberal Tradition in America (1955)). Гарц досліджує широкий пласт історії — від освіти США до 1950-х років. Весь цей час, на думку автора, у американців був один-єдиний ідеологічний бог — лібералізм. В основі його поглядів лежить теза про унікальний характер суспільного розвитку в США, які ніколи не знали нібито класових конфліктів (теорія локківского ліберального «консенсусу»). [3] Гарц одним з перших звернувся до порівняльного аналізу європейських суспільно-політичних систем з аналогічними структурами колишніх європейських колоній в країнах Америки, Південної Африки, Австралії; він розглядав останні як продовження історії європейських соціокультурних і політичних традицій. У ракурсі даного підходу лежить і обгрунтування Гарцом американської винятковості, яку він виводить з особливостей англійської колонізації Північної Америки в ХVII ст. Гостра соціальна боротьба в Європі виникла в тісному зв'язку з існуванням різних життєвих укладів і різних ідеологічних систем, які, вступаючи у взаємодію, «заражали» один одного і давали початок новим, часто радикальним ідеологіям, які готували в кінцевому підсумку грунт для соціалістичних ідей. Інша річ — Новий Світ. При підставі американських колоній від європейського суспільства відокремився один ідеологічний «фрагмент», що відображав пуританську фазу англійської революції. В умовах відсутності феодального спадщини, затверджувалася в Америці система цінностей (Гарц називає її також ліберально-локківскою) забезпечила розвиток країни в рамках ліберального згоди. Соціальні та ідеологічні системи в США дуже одномірні, але зате їм не чужі як консерватизм, з одного боку, так і радикалізм, з іншого. Гарц рішуче відкидає марксистську ідею про неминучість класової боротьби.

У «Заснуванні Нових товариств» (1964) він розвиває ідею про те, що нації, які розвинулися з поселень колоній, є європейські «фрагменти», які в деякому сенсі заморозили класову структуру і основну ідеологію в країні-матері в момент їх створення, і не проходять подальшої еволюції по досвідченому шляху Європи. Латинська Америка і французька Канада — фрагменти феодальної Європи, Сполучені Штати, англійська Канада і голландська Південна Африка повинні бути ліберальними фрагментами, а Австралія і англійська Африка — «радикальними».

Нагороди[ред. | ред. код]

У 1956 році Американська Асоціація політичних наук (American Political Science Association) присудила Гарцу свою Woodrow Wilson Prize за «Ліберальну традицію в Америці», а в 1977 він отримав Ліппенкотську премію (Lippincott Prize), що присуджується науковим роботам, що становлять особливу значимість і мають неминуще значення. Книга залишається і зараз головним текстом в курсі вивчення американської політики в університетах частково через велику і тривалу критику та коментарі.

Бібліографія[ред. | ред. код]

Російською

 • Гарц Л. Ліберальна традиція в Америці / Пер. з англ., заг. ред. Согрина В. В. — М .: Видавнича група «Прогрес» — «Прогрес-Академія», 1993

Англійською

 • Economic Policy and Democratic Thought: Pennsylvania 1776—1860. 1948.Harvard University Press.
 • The Liberal Tradition in America: An Interpretation of American Political Thought since the Revolution. 1955. Harcourt, Brace.
 • The Founding of New Societies: Studies in the History of the United States, Latin America, South Africa, Canada, and Australia. 1964. Harcourt, Brace & World. (edited).
 • A Synthesis of World History. 1984 Humanity Press
 • The Necessity of Choice: Nineteenth Century Political Thought (1990)

Статті

 • «Otis and Anti-Slavery Doctrine.» 1939. New England Quarterly 12(4): 745—747.
 • «Seth Luther: The Story of a Working-Class Rebel.» 1940. New England Quarterly 13(3): 401—418.
 • «Goals for Political Science: A Discussion.» 1951.American Political Science Review 45(4): 1001—1005.
 • «American Political Thought and the American Revolution.» 1952. American Political Science Review 46(2): 321—342.
 • «The Reactionary Enlightenment: Southern Political Thought before the Civil War.» 1952. Western Political Quarterly 5(1): 31-50.
 • «The Whig Tradition in America and Europe.» 1952. American Political Science Review 46(4): 989—1002.
 • «The Coming of Age of America.» 1957. American Political Science Review 51(2): 474—483.
 • «Conflicts within the Idea of the Liberal Tradition.» 1963. Comparative Studies in Society and History 5(3): 279—284.
 • «American Historiography and Comparative Analysis: Further Reflections.» 1963. Comparative Studies in Society and History 5(4): 365—377.
 • «The Nature of Revolution.» 2005 [1968]. Society 42(4): 54-61.

Критика. Прихильники та противники[ред. | ред. код]

«Ліберальна традиція в Америці» викликала чимало суперечок. Прихильники визнавали її, як важливу віху в розумінні американського політичного мислення. Так, Артур Шлесінгер-молодший зацікавившись цією книгою, був одним з перших, хто переформулював погляди Харца і виклав їх в більш доступній формі.

Річард Хофштадтера прямо захоплювався внеском Харца і в 1968 році він написав кілька сторінок про його роботі: «Вплив книги Харца на політичну думку, дійсно, відобразило всю важливість його ідей».

Історик Джон Хайем визначив книгу як

«Можливо, найвидатнішу з часто інтерпретується»

Самий дикий натиск був від Даніеля Бурстіна (Daniel J. Boorstin), колишнього директора бібліотеки Конгресу (Library of Congress). У своїй «Jenius of American Politics» він визнає силу проникливості Харца, але в рецензії на Commentary пише: "Частини цієї книги вже з'явилися у вигляді есе в наукових журналах і в такому вигляді здаються блискучими. Але це не та робота, яку ми всі чекали від пана Харца ".

Будучи екс-марксистом, він вважав, що Гарц

«Здається, не здатний описати, що є характерним для американців, крім як перераховувати дивні європейські феномени, які насправді були відсутні в американській історії».

 • Smith, Rogers. 1993. «Beyond Tocqueville, Myrdal and Hartz: The Multiple Traditions in America.» American Political Science Review 87(3): 549—566.
 • Ericson, David and Louisa Green, eds. 1999. The Liberal Tradition in American Politics: Reassessing the Legacy of American Liberalism. Routledge.

Примітки[ред. | ред. код]

 1. а б SNAC — 2010.