Ліврея

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Слуга в лівреї (1900)

Лівре́я (фр. livrée — «відправлена», «доручена») — однострої особливого крою і певного кольору для лакеїв, швейцарів, кучерів та інших слуг. Зазвичай з облямівками, басонами, вовняними аксельбантами, галунами, іноді з гербом пана на останніх. У старій Франції — парадний одяг лицарів та придворних, що означав приналежність того чи іншого сюзерену. Як у Середньовіччі, так і в ранні Нові часи у лакеїв ліврея часто носила геральдичні кольори господаря.

У Росії ліврея з'явилася у XVIII столітті. Вона складалася з камзолу, коротких штанів, нитяних панчіх та рукавичок. Вона в залежності від чину господаря відрізнялася розташуванням галунів.

Транспорт[ред. | ред. код]

У транспорті слово «ліврея» позначає схему розмальовування транспортного засобу і застосовується до літаків, автомобілів, кораблів, поїздів та інших видів. Походження цього терміна можна пов'язати з фактом, що в гербові кольори наймача фарбувалася не лише одяг слуг, а й транспортні засоби (наприклад, карети), для зручності цю розмальовку могли називати лівреєю.

Галерея[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Балязин В. Н. Неофициальная история России. — Санкт-Петербург: Олма Медиа Групп, 2007. — ISBN 978-5-373-01229. (рос.)