Ліка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Ліка на карті Хорватії
Lika region map.png

Лíка (хорв. Lika) – історичний регіон у серединній частині Хорватії, що простягся між гірським кряжем Велебіт на південному заході і горою Плешевиця на північному сході та долиною Огулін-Плашки на північному заході і перевалом Мальован на південному сході. Більшість краю належить до жупанії Ліка-Сень, лише невеличка частина - до Карловацької та Задарської жупаній. Майже вся місцевість Ліки гориста.

Головними містами регіону є Госпич, Оточаць і Грачаць. Головні річки: Корана, Ліка, Гацка і Мрежніца. У краї досить поширені карстові явища.

У Ліці розташована одна з найзнаменитіших природних пам'яток Хорватії - Національний парк Плітвіцькі озера.

Населення[ред.ред. код]

У 1991 році жупанію Ліка-Сень населяло понад 85 тисяч людей - сербів і хорватів. Після проголошення незалежності Хорватії місцеві сербські сепаратисти оголосили про приєднання регіону до Республіки Сербська Країна. Більшину хорватського населення було вигнано.

У 1995 році хорватська армія визволила регіон в ході операції "Буря". Близько 30 тисяч сербів вдалися до втечі, зате повернулися хорватські біженці. З того часу лише поодинокі серби наважилися повернутися у свої домівки, більшість же нині проживає у Сербії, Чорногорії, Боснії, США, Австралії та Канаді.

У 2001 році у регіоні мешкало тільки 53 677 осіб - спад на 37% протягом десяти років. Хорвати становили 86,1% населення, серби - 11,5%.