Лінія Зігфрида

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Карта Лінії Зігфрида

Лінія Зігфрида (Західний вал, позиція Зігфрида) (нім. Siegfriedstellung) — лінія захисних споруд, зокрема протитанкових, побудована Німеччиною як частина Гінденбурзької лінії протягом 1916-17 років у Північній Франції за часів Першої Світової Війни. Також існує Друга Лінія Зігфрида, побудована у 1930-х роках навпроти французької Лінії Мажино. Німці називали другу Лінію Зігфрида Західним валом (нім. Westwall), однак Союзники переназвали захисну лінію, після її захоплення. Ця стаття про другу Лінію Зігфрида.

Лінія Зігфрида — лінія захисних споруд (дзотів, протитанкових споруд), що простягалася більш ніж на 630 км з більш ніж 18,000 бункерів, тунелів та танкових пасток. Вона простягалася з Клеве аж до Нідерландів, проходячи по західному кордону старої Німецької Імперії до кордону зі Швейцарією. Адольф Гітлер планував побудувати лінію у 1936 році, однак закінчили її тільки у 1940.

Значення Лінії Зігфрида на початку війни[ред. | ред. код]

На початку Другої Світової Війни, особливих боїв на Лінії Зігфрида не велося. Однак, і німецька і французька сторони не виходили із своїх фортифікаційних споруд (Дивна війна), тому обидві армії залишались у безпечних позиціях. Після підписання Францією миру із Німеччиною, уся техніка, кулемети, зброя, боєприпаси були вивезені до Східної Європи. Деякі укріплення стали не дієздатними. Бункери використовувалися як склади для фермерських інструментів та інших не бойових предметів.

Біллі Джоел написав пісню «Лінія Зігфрида» (The Siegfried Line) у кінці 1970'х, однак була випущена зовсім недавно, як частина його альбому. В пісні оповідається про період Другої Світової (Так звана Дивна війна), коли жодна з сторін не атакували один одного.

   All the guns are silent on the Western wall
   And we clean the rifles that we never use at all
   And we're writing letters just to pass the time
   And the days go by on the Siegfried Line.
  
   Усі гармати мовчать на Західній Стіні
   Ми чистимо рушниці, які не стріляли
   Ми пишемо листи, нічого робити Мені
   На Лінії Зігфрида дні плинули

Відбудова Лінії Зігфрида, 1944 рік[ред. | ред. код]

Зуби Дракона — танкові пастки

З висадкою Союзницьких військ на узбережжі Нормандії 6 червня 1944, війна на західному фронті почалася знов, і для Німеччини постала нова загроза. 24 серпня 1944 Гітлер віддав наказ про відбудову Західного валу. 20,000 робітників, більша частина яких була віком від 14 до 16 років, відправились на відбудову та приведення у боєздатний стан усієї лінії. Місцевий люд також був вимушений будувати укріплення, в основному противотанкові.

Під час відбудови, стало ясно, що бункери на Західному валу застарілі, і не зможуть довго витримувати атаку новітніх озброєнь. Через це, німецьке командування прийняло рішення будувати невеликі бункери, що являли собою звичайні дзоти для солдат.

Після війни[ред. | ред. код]

Лінія Зигфріда. Вцілілий протитанковий бар'єр на лінії Аахен-Саарбрюкен

По закінченні Другої Світової Війни, практично усі бункери та укріплення на Лінії Зігфрида були знищені за допомогою вибухівки. З 1997 проходить акція, для того, щоб перетворити 30 вцілівших бункерів на Лінії Зігфрида на історичний музей. Однак в цей же час проходить акція за знищення вцілівших бункерів. Також по всій території лінії ведуться археологічні розкопки, з метою дослідити особливості конструкції бункерів.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Военный энциклопедический словарь (Москва: ОНИКС XXI век, 2002).

Див. також[ред. | ред. код]