Максимальна злітна маса

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Максимальна злітна маса (МЗМ) або максимальна злітна вага (МЗВ) повітряного судна є максимальною вагою, при якій пілоту дозволено виконати зліт відповідно до конструкторських та інших обмежень. МЗМ вимірюється в кілограмах чи тоннах.

МЗМ є найбільшою вагою, яка відповідає усім вимогам польотоздатності для даного типу ПС. Число МЗМ ПС є фіксованим і незмінним з висотою, температурою повітря чи довжиною ЗПС для зльоту чи посадки. Інші параметри ваги — максимально дозволена злітна маса та регульована злітна маса змінюються залежно від параметрів механізації, висоти, температури повітря, довжини ЗПС тощо. Вони залежать від умов зльоту, але ніколи не перевищують МЗМ.

Максимально дозволена злітна вага[ред. | ред. код]

В багатьох випадках ПС може бути не дозволено здійснити виліт при МЗМ. У таких ситуаціях максимальна вага, що буде дозволена для зльоту, визначається з урахуванням:

 • Положення механізації. Див. Катастрофа MD-82 в Мадриді[en]
 • Висота аеродрому (над рівнем моря) — відображається у значенні атмосферного тиску, який впливає на тягу двигунів.
 • Температура повітря — щільність повітря впливає на тягу двигунів.
 • Довжина ЗПС — коротка злітна смуга дає менший простір для прискорення до швидкості підйому носової стійки. Довжина максимально дозволеної злітної маси може бути переобчислена завдяки додатковим зонам для вильоту/маневрування.
 • Складова вітру на ЗПС — найкращою умовою для зльоту є сильний зустрічний вітер уздовж ЗПС. Найгіршою — попутний. Боковий вітер є тією складовою вітру, яку потрібно обов'язково враховувати при розрахунках зльоту.
 • Стан ЗПС — найкращим є суха смуга з твердим покриттям. Смуга без твердого покриття або зі снігом спричинить гірше зчеплення, що зрештою зменшить прискорення. Див. Мюнхенська авіакатастрофа
 • Перешкоди — ПС повинне мати простір для зльоту по висоті аероплану без будь-яких перешкод чи рельєфу до кінця ЗПС.

Стандарти сертифікації[ред. | ред. код]

Стандарти сертифікації застосовуються для польотоздатності ПС та містять багато вимог. Деякі з них відповідатимуть нормативам за умови зазначення максимальної ваги для ПС, що передбачає відповідність усіх можливих параметрів ваги як до вказаного максимуму, так і включно до останнього. Вимоги передбачено наступні:

 • конструкторські — гарантування цілісності конструкції ПС при перевезенні та можливому маневруванні всіх допустимих вантажів, а також в умовах поривів вітру під час турбулентності повітряних мас.
 • експлуатаційні — гарантування можливості набору висоти з належним градієнтом при всіх діючих двигунах; окремо — з одним неробочим двигуном.

При МЗМ всі ПС даного типу та модифікації повинні відповідати вищезгаданим сертифікаційним вимогам.

Множинні МЗМ[ред. | ред. код]

Якщо дану модель складають кілька виробників, той самий тип ПС може мати більше ніж одну МЗМ. Експлуатант в праві вибрати сертифікацію ПС для меншої МЗМ (часто це обходиться дешевше) з подальшою опцією збільшення МЗМ за додаткову плату. Деякі авіакомпанії не потребують найвищого значення МЗМ і вибирають менше для певних ПС з метою зменшення його вартості (аеропортові збори та збори за навігацію обраховуються, виходячи з МЗМ)[1].

У інших випадках опція збільшення числа МЗМ досягається шляхом модернізації додатковими чи витривалішими компонентами. Наприклад, варіант МЗМ 242-тонного Airbus A330/A330neo використовує алюмінієво-скандієвий сплав, щоб зменшити робочу порожню вагу[2][3].

Менші літаки типу Cessna 208 Caravan[ru] можуть мати варіант підсиленого шасі для збільшення МЗМ.

Примітки[ред. | ред. код]

 1. ICAO's Policies on Charges for Airports and Air Navigation Services. Архів оригіналу за 8 липня 2017. Процитовано 15 вересня 2013. 
 2. FARNBOROUGH: Airbus outlines A330neo engineering demands. Архів оригіналу за 10 липня 2017. Процитовано 28 серпня 2016. 
 3. Scalmalloy aluminum-magnesium-scandium alloy [Архівовано 15 серпня 2016 у Wayback Machine.] Airbus Technology