Мартінова брехня

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Опера «Мартінова брехня»
анг. Martin's Lie
Афіша опери "Мартінова брехня" (НМАУ, 2018)
КомпозиторДжанкарло Менотті
Автор лібретоДжанкарло Менотті
Мова лібретоанглійська
Кількість дій1 Дія (театр)
Рік створення1964
Перша постановка3 червня 1964
Місце першої постановкиБристольський собор
Інформація у Вікіданих

«Мартінова брехня» (англ. Martin's Lie) — камерна опера на одну дію з музикою і англомовним лібрето Джанкарло Менотті. Написана на замовлення компанії CBS, це третя опера композитора для телебачення після опер «Амаль і ніч відвідувачів» та «Лабіринт». Хоча спочатку опера не замислювалася як сценічний твір, прем'єра відбулася як театралізована вистава 3 червня 1964 року в Брістольському соборі на відкритті 17-го щорічного Міжнародного музичного фестивалю міста Бат (Велика Британія).[1] Опера була згодом екранізована з тими ж акторами для телебачення під керівництвом Кірка Браунінга. Були використані декорації і костюми від дизайнера Ентоні Пауелл. У США прем'єра опери відбулася 30 травня 1965 року і транслювалася телеканалом CBS.[2]

Дійові особи

[ред. | ред. код]
Роль Тип голосу Прем'єра 3 Червня 1964 Року

(Диригент Лоуренс Леонард)
Мартін дискант (сопрано) Майкл Wennink
Незнайомець баритон Дональд Макінтайр
Нанінга, медсестра мецо-сопрано Норін Беррі
Отець Корнілій тенор Вільям Макалпайн
Шериф бас Отакара Краус
Крістофер дискант (сопрано) Джолін Пайпер
Тіматі дискант (сопрано) Роджер Ніколас
Кат німа роль Х'ю Сміт Марріотт
Солдати мовчазні ролі
Діти сироти  (дитячий хор)

Синопсис

[ред. | ред. код]

Події опери відбуваються у XIV столітті в Європі в часи інквізиції. В сирітському притулку при монастирі отець Корнеліус опікується хлопчиками-сиротами, він насаджує дітям християнські норми моралі шляхом системи заборон та покарань. Головний герой — хлопчик Мартін вирізняється з-поміж інших ровесників своєю щирістю й дитячою безпосередністю. Однієї ночі у сиротинець вбігає Незнайомець і просить Мартіна сховати його. Згодом виявляється, що Незнайомець — єретик, який втікає від інквізиції. Мартін, який у душі плекає мрію про свого батька, погоджується стати названим сином Незнайомця і відмовляється повідомити переслідувачам, де сховався втікач. Шерифу та отцю Корнеліусу не вдається вивідати таємницю ані хитрощами, ані вмовляннями. Тоді вони спільно з катом влаштовують показовий допит Мартіна з погрозами застосувати до нього тортури. У сироти не витримує серце, і він вмирає. Корнеліус запізніло кається: «Любов сильніша будь-якого гріха».

Прем'єра в Україні

[ред. | ред. код]

В Україні опера вперше була поставлена 24 грудня 2018 у великому залі Національної музичної академії України ім. П. І. Чайковського. Український переклад лібрето для цієї прем'єри здійснив Максим Стріха. Режисер-постановник — Юлія Журавкова. Вистава здійснювалася під фортепіано (партія фортепіано — Світлана Луковська) та за участю дитячого хору «Пектораль» (хормейстер — Олена Барановська). В ролях: Мартін — Ольга Горбач, Марія ван Хоф. Кристофер — Василіса Лебединська, Леліта Ляпіна, Єлісей Чех, Корнеліус — Сергій Бортник, Нанінга — Катерина Єрошкіна, Незнайомець — Степан Возняк, Шериф — Володимир Тишков, Олександр Харламов, Гіммі — Тимофій Шкереда. Павло Петриченко.[3] Прем'єра відбулася за рахунок гранту Президента Українина кошти гранту Президента України.[4][5]

Посилання

[ред. | ред. код]
  1. Gene Baro (5 червня 1964). Opera By Menotti Bows In England: Premiere of 'Martin's Lie' Sung in Bristol Cathedral. The New York Times. Архів оригіналу за листопад 7, 2012. Процитовано грудень 27, 2018.
  2. Howard Klein (31 травня 1965). TV: New Menotti Opera; 'Martin's Lie' Given Belated U.S. Premiere by C.B.S. -- Meant for Church Groups. The New York Times. Архів оригіналу за листопад 30, 2021. Процитовано грудень 27, 2018.
  3. Прем’єру опери “Мартінова брехня” в перекладі М. Стріхи здійснено в Києві. musicinukrainian.wordpress.com. Світова музична класика – українською!. Архів оригіналу за 27 грудня 2018. Процитовано 28 грудня 2018.
  4. РОЗПОРЯДЖЕННЯ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ. ukrinform.ua. Архів оригіналу за 28 грудня 2018. Процитовано 28 грудня 2018.
  5. Діти, їхня брехня і американська опера – Moderato. moderato.in.ua. Архів оригіналу за 3 лютого 2020. Процитовано 3 лютого 2020.

Література

[ред. | ред. код]

Журавкова Ю. О. Прихована конфліктність протистояння «протагоніст↔антагоніст» в опері Дж. Менотті «Мартінова брехня» як основа музичної драматургії твору / Ю. О. Журавкова // Київське музикознавство. — 2017. — Вип. 55. — С. 277—290. — Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/kmuz_2017_55_27