Марія-Анастасія Мономах

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Марія-Анастасія Мономах
Народилася невідомо
Константинополь
Померла 1067
Переяслав?
Підданство Київська Русь
Національність грекиня
Знання мов давньоруська
Титул княгиня Переяславська
Конфесія православ'я
Рід Мономахи
Батько Костянтин IX
Мати Олена або Марія Склірина
У шлюбі з Всеволод I
Діти Володимир Мономах[1][2] і Анна Всеволодівна[1]

Марія-Анастасія Мономах (?—1067) — перша дружина князя Переяславського Всеволода I Ярославича.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походила з візантійського аристократичного роду. Дочка (за іншою версією небога) Костянтина IX, візантійського імператора, та Олени Склірени (дочки магістра Василя Скліра і онуки доместика схол Сходу Барди Скліра).

На думку Леонтія Войтовича була дочкою Костянтина Мономаха від першого шлюбу з Оленою Скліриною, до того як він став імператором. Дослідник Л. Махновець вважає, що Мономах оженився на своїй коханці Марії Склірині (двоюридній сестрі Олени Склірини) післі смерті імператриці Зої. Згодом народилася Марія-Анастасія. Стосовно імені також є диспути серед науковців. Згідно з власною печаткою ім'я її було Марія, а відповідно до Видубицького пом'яника — Анастасія. Можливо, одне з імен чернече (перед смертю княгиня могла прийняти чернецтво, як це тоді практикувалося).

У 1046 році вийшла заміж за Всеволода, сина великого князя Ярослава I, що було результатом політичної угоди між імператором Костянтином IX та великим князем Київським після військового походу русинів на Константинополь 1043 року. вважається, що на той момент Марія-Анастасія була доволі молодою, оскільки первісток її з Всеволодом з'явився лише через 7 років після укладання шлюбу.

Більшість часу прожила у Переяславі, де її чоловік був князем. Вона не встигла стати великою княгинею Київською. Померла у 1067 році. Поховано її у Видубицькому монастирі.

Родина[ред. | ред. код]

Чоловік — Всеволод I, великий князь Київський у 1076—1077 та 1078—1093 роках

Діти:

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • В. Л. Янин, Г. Г. Литаврин. Новые материалы о происхождении Владимира Мономаха. «Историко-археологический сборник». М. 1962, стр. 204—221.
  • Войтович Л. В. 3.4. Ярославичі. Перша галицька династія. // Князівські династії Східної Європи (кінець IX — початок XVI ст.): склад, суспільна і політична роль. — Львів: Інститут українознавства ім. І. Крип'якевича, 2000. — 649 с. — ISBN 966-02-1683-1.