Всеволод Ярославич

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Всеволод I Ярославич
Vsevolod I of Kiev.jpg
Великий князь київський
Правління 1078-1093
Попередник Ізяслав I Ярославич
Наступник Святополк II Ізяславич
Інші титули Князь переяславський
Князь чернігівський
Біографічні дані
Імена Андрій
Дата народження 1030(1030)
Дата смерті 13 квітня 1093(1093-04-13)
Вишгород
Місце поховання Софійський собор, Київ, Україна
Дружина Анастасія
Другий шлюб Ганна
Діти Володимир, Євпраксія, Ростислав, Янка, Катерина
Династія Рюриковичі
Батько Ярослав Мудрий
Мати Інгігерда
Alex K Vsevolod I.svg

Все́волод I Яросла́вич (хресне ім'я Андрій; 1030 — 13 квітня 1093) — Великий князь Київський (1078-1093), четвертий син Ярослава Мудрого та шведської принцеси Інгігерди. Фундатор будівництва Михайлівського собору Видубицького монастиря, церкви св. Андрія Андріївського (Янчиного монастиря).

Біографія[ред.ред. код]

Всеволод народився в 1030 pоці; під цим роком Літописець записав: «И родися Ярославу четвертий синъ, и нарече имя ему Всеволодъ».

На іншому місці літописець каже, що Всеволод «бѣ бо любимъ отцемъ паче всея братьи, егоже имяше присно у себе». Між найстаршим братом Ізяславом, Святославом і Всеволодом був ще один брат, що скоро помер і літописець не згадує його імені.  Всеволод був улюбленим сином князя Ярослава Мудрого. У 1046 році одружився з Марією Костянтинівною (урожд. Принцесою Східної Римської Імперії, дочкою Імператора Костянтина IX Мономаха, яка померла у 1067 році. Друга — половчанка Анна, померла в 1111 році[1]. Анна, княгиня «Всеволожа», фігурує у графіті на стіні Софії Київської[2], в якому говориться, що княгиня Всеволожа купила землю Бояню всю.

Син Всеволода — Володимир (по матері) Мономах підкреслює незвичайні знання батька, кажучи: «Отець мой, дома сѣдя, изуміяше 5 языкъ, — в том бо честь есть отъ инѣхъ земель». Цей факт оцінюють звичайно як доказ «особливої освіти»

Після смерті батька 1054 року, Всеволод отримав Переяславль, Ростов, Суздаль, Білоозеро і Поволжя. Переяславль знаходився на південному кордоні Русі, а тому часто піддавався набігу кочівників — печенігів, торків, половців, і Всеволоду часто доводилося з ними воювати.

Батько Володимира Мономаха 1053 року, Ростислава 1070 року, трьох доньок — Євпраксії, Янки[3] та Катерини[4]. Вихователем дітей князя був Боян-Ян[5].

У 1054-1073 роках князь Переяславський. У 1073-1078 роках — князь Чернігівський. 1073 року тріумвірат розпався: Святослав і Всеволод вигнали Ізяслава, звинувативши його в союзі з Всеславом полоцьким проти них. Всеволод перейшов до Чернігова, віддавши Переяславль Давиду Святославичу. Ізяслав не отримав допомоги від своїх польських союзників, більше того, в 1076 році Олег Святославич з Володимиром Всеволодовичем очолювали руське військо в поході на допомогу полякам проти чехів.

У грудні 1076 року Святослав раптово помер. Всеволод зайняв його місце, але вже через півроку повернув престол Ізяславу, який рушив на Київ з поляками. Йому вдалося не тільки утримати Чернігів, а й повернути Переяславль. Але проти нього стали племінники. Вирішальна битва відбулася 3 жовтня. В ній загинули Ізяслав і Борис.

З 1 січня 1077 до 13 квітня 1093 року — Великий князь Київський, з перервою на липень-жовтень 1077 року.

В 1054 році князь Всеволод Ярославич переміг торків і уклав мир з половецьким князем Болушем.

1068 року половці розгромили трьох старших Ярославичів над річкою Альтою і страшенно спустошили передусім волость Всеволода — Переяславщину. На відбудову Переяславщини він потратив багато зусиль.

1073 року між Ярославичами розпочалися незгоди за полоцький уділ і тепер два молодші брати Святослав із Всеволодом вигнали з Києва найстаршого брата Ізяслава, якого з волі батька повинні були слухати.

1077 року Всеволод володів більшістю руських волостей. Тільки Полоцька земля залишалася надалі за Всеславом; Ізяславичам дісталися: Володимир, Турів і Пинське (Ярополкові) та Новгород (Святополкові). Сам Всеволод мав тепер: Київ, Чернігів, Переяслав — усе ядро Руської держави, а ще Смоленськ і Поволжя.

1078 року був розбитий половцями на ріці Сожиця (Оржиця). Одноосібно керував державою понад 15 років, а до того керував державою як член триумвірату Ярославичів. У роки його правління була збудована церква Андрія Первозваного у Києві, Михайлівський Видубецький монастир, перенесено мощі Святого Феодосія, відкрито школу для дівчат.

Помічником Всеволода в його державній праці був його син Володимир Мономах, що з його доручення об'їздив усі землі. Всеволод, як освідчена людина, вніс значні зміни і доповнення в «Руську Правду» (так звану «Правду Ярославичів»). Тепер «Правда Ярославичів» уже чітко відбивала характер суспільних стосунків, захищала недоторканість земельної власності, інвентаря, маєтку, коней, худоби, птахів.

Намагався втримувати єдність Київської держави і підтримував зв'язки з Візантією та Західною Європою, говорив п'ятьма мовами. Батько Володимира Мономаха, Євпраксії Всеволодівни, королеви Адельгейди, імператорки Німеччини та преподобної Анни Всеволодівни, засновниці жіночої монастирської школи у Києві[6]. Євпраксія є одною з перших вітчизняних феміністок: «…мала силу характеру і мужність боротися проти гноблення і знущань. Вона виступила проти найсильнішого можновладця світу — німецького імператора Генріха IV — й перемогла його, хай і пожертвувавши собою. Такою й увійшла до історії[7].

Був похований в Софійському соборі[8]:

« …положенъ бысть у гробѣ у велицѣй церкви всятыя Софья  »

Прижиттєвий портрет[ред.ред. код]

Всеволод Ярославич на фресці Софійського собору в Києві

До наших днів зберігся прижиттєвий портрет Великого Князя Всеволода, що входить до фрескової ктиторської композиції Софії Київської. Дослідники одностайні у тому, що крайня з лівого боку фігура на південній стіні храму — князь Всеволод. Крім погано збереженого оригіналу фрески до нашого часу дійшли її копії з малюнків голландця Вестерфельда (1651 рік) та акварелей Солнцева (1843 рік)[9]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Чепа М.-Л. А. Княгиня Анна та віщий Боян — світочі людяності у часи жорстокості / Етноси України. Історико-культурологічний часопис. — К., 2000. — С. 36-49.
  2. Высоцкий С. А. Средневековые надписи Софии Киевской. — К., 1976.
  3. Дописувачі Вікіпедії. Анна Всеволодівна (Мономаховичі) Українська Вікіпедія. Цитовано 19 вересня 2012.
  4. Дописувачі Вікіпедії. Katarzyna Wsiewolodowna. Польська Вікіпедія. Цитовано 19 вересня 2012.
  5. Дописувачі Вікіпедії. «Гіпотеза Вельтмана-Чепи». Українська Вікіпедія, http://uk.wikipedia.org/w/index.php?title=Гіпотеза_Вельтмана-Чепи&oldid=10916925, 13 грудня 2012. 13:08
  6. Митрополит Іларіон (Іван Огієнко). Життєписи великих українців.— К.: Либідь, 1999.— С.
  7. Котляр М. Ф. Історія України в особах. Давньоруська держава.— К., 1996.— С.
  8. Извлеченіе изъ древнихъ Русскихъ лѣтописей / Отделъ І. Извѣстія лѣтописные // Сборникъ матеріаловъ для исторической топографіи Кіева и его окрестностей.— Кіевъ: типографія Е. Я. Федорова, 1874.— С. 11
  9. Высотский С. А. Средневековые надписи Софии Киевской. — К., 1976.— С.

Джерела та література[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

  • Назарко Іван-Іриней. Великий князь Київський Всеволод Ярославич (1077–1093) / „Український історик“, 1971, № 03-04
Попередник
Ізяслав I Ярославич
Alex K Kievan Rus..svg Великий князь Київський
1078-1093
Alex K Kievan Rus..svg Наступник
Святополк II Ізяславич
Попередник
Не було
Coat of arms of Pereyaslav-Khmelnytsky 1620.svg Князь переяславський
1054-1073
Coat of arms of Pereyaslav-Khmelnytsky 1620.svg Наступник
Давид Святославич
Попередник
Святослав Ярославич
Alex Chernigiv.svg Князь чернігівський
1073-1076
Alex Chernigiv.svg Наступник
Володимир Мономах
Попередник
Борис В'ячеславич
Alex Chernigiv.svg Князь чернігівський
1077-1078
вдруге
Alex Chernigiv.svg Наступник
Олег Гореславич