Мацевитий Юрій Михайлович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Мацевитий Юрій Михайлович
Yuriy Mikhaylovich Matsevitiy in his office at IPMach.jpg
Народився 24 лютого 1934(1934-02-24) (84 роки)
Брянка, Луганська область
Громадянство
(підданство)
Flag of the Soviet Union.svg СРСР
Flag of Ukraine.svg Україна
Діяльність фізик
Alma mater Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут»
Науковий ступінь доктор технічних наук
Заклад Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут»
Членство НАН України
Нагороди
майстер спорту СРСР

Юрій Михайлович Мацевитий (нар. 24 лютого 1934 року, Брянський рудник) — український фізик, фахівець в області теплофізики, теплотехніки, моделювання та ідентифікації теплових процесів, дійсний член Національної академії наук України (2003), доктор технічних наук (1971), професор (1978), лауреат Державних премій СРСР (1984) і України (2008) в області науки і техніки, заслужений діяч науки і техніки України (1996), директор Інституту проблем машинобудування (ІПМаш) ім. А. Н. Підгорного НАН України (до 2016 р.), почесний директор Інституту проблем машинобудування (ІПМаш) ім. А. Н. Підгорного НАН України (2016).

Життєпис[ред. | ред. код]

Народився 24 лютого 1934 року в селищі Брянського (Брянківського) рудника, що в даний час входить до складу міста обласного підпорядкування Брянка Луганської області України, в родині службовців: батько, Михайло Анатолійович Мацевитий, - інженер-хімік, мати, Юлія Львівна Мацевита, - економіст. У 1951 вступив до Харківського політехнічного інституту (ХПІ), інженерно-фізичний факультет якого закінчив у 1957 році за спеціальністю динаміка і міцність машин. Отримавши диплом інженера-механіка, працював до 1972 року на кафедрі турбінобудування ХПІ спочатку на посаді інженера, потім начальника бюро, старшого інженера і старшого наукового співробітника. Після навчання в аспірантурі без відриву від виробництва в 1966 році захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук. У цей час Ю. М. Мацевітий виконав великий комплекс досліджень з визначення температурних полів в елементах парових і газових турбін, а також ефективності систем охолодження турбоагрегатів. Дослідження, присвячені вирішенню нелінійних задач теорії поля, дозволили удосконалити аналітичні та чисельні методи вирішення цих задач і розробити методику їх електричного моделювання. Результати цих досліджень були покладені в основу докторської дисертації, яку він захистив у 1971 році Інституті тепло- і масообміну АН БРСР. Продовжуючи наукову роботу в тому ж напрямку, він розробив методи і засоби електричного моделювання температурних полів і температурних напружень, методи дослідження контактного і променистого теплообміну, потокорозподілу в розгалужених гідравлічних мережах, досліджував температурні поля корпусів і роторів парових і газових турбін і охолоджуваних лопаток газотурбінних установок великої потужності.

Лауреат премії імені Г. Ф. Проскури 1984 року — за цикл робіт «Моделювання теплових полів в енергетиці», співавтори Верлань Анатолій Федорович та Соколовський Георгій Олександрович.

Література[ред. | ред. код]

Юрий Михайлович Мацевитый / НАН Украины ; сост. Ищенко Л. Н., Федченко И. М. ; авт. вступ. ст. Депарма Г. А., Курская Н. М. ; отв. ред. Шубенко А. Л. — Харьков : Ин-т пробл. машиностроения, 2014. — 80 с. — (Биобиблиография ученых Украины)