Орден князя Ярослава Мудрого

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Орден князя Ярослава Мудрого
Девіз «Мудрість, честь, слава»
Країна Україна Україна
Тип Орден
Вручається: громадянам України, іноземцям та особам без громадянства
Підстава:
за видатні особисті заслуги перед українською державою в галузі державного будівництва, зміцнення міжнародного авторитету України, розвитку економіки, науки, освіти, культури, мистецтва, охорони здоров'я, за благодійну, гуманістичну та громадську діяльність
Статус вручається
На честь: Ярослав Мудрий
Нагородження
Параметри срібло
Засновано: 23 серпня 1995
Перше: I ст. — 25 жовтня 1995[1]
II ст. — 26 січня 1996[2]
III ст. — 25 жовтня 1995[3]
IV ст. — 19 серпня 1998[4]
V ст. — 23 серпня 1995[5]
Нагороджені:
Категорія:Кавалери ордена князя Ярослава Мудрого (13)
Черговість
Старша нагорода Орден Свободи
Молодша нагорода Орден «За заслуги»

CMNS: Орден князя Ярослава Мудрого у Вікісховищі

О́рден кня́зя Яросла́ва Му́дрого  — державна нагорода України для нагородження громадян за видатні заслуги перед Україною в галузі державного будівництва, зміцнення міжнародного авторитету України, розвитку економіки, науки, освіти, культури, мистецтва, охорони здоров'я, за визначні благодійницьку, гуманістичну та громадську діяльність.

З моменту заснування у 1995 році орден був найвищим орденом України для нагородження громадян України, іноземців та осіб без громадянства; з 1998 року для громадян України найвищою нагородою є звання Герой України (з врученням ордена «Золота Зірка» або ордена Держави); для іноземців та осіб без громадянства орден князя Ярослава Мудрого продовжував залишатися найвищим орденом України до заснування у 2008 році ордена Свободи.

Автор знаків ордена — скульптор Швецов В. В.

Історія нагороди[ред. | ред. код]

 • 23 серпня 1995 року Указом Президента України Л. Д. Кучми № 766/95 встановлена відзнака Президента України «Орден князя Ярослава Мудрого» I, II, III, IV і V ступеня. Указом також затверджені Статут відзнаки та опис знака ордена V ступеня; було доручено Комісії по державних нагородах України при Президентові України на конкурсній основі розробити проєкт і опис знаків ордена князя Ярослава Мудрого I, II, III і IV ступеня.
 • 19 червня 1998 року Указом Президента України № 662/98 був затверджений опис знаків відзнаки Президента України «Орден князя Ярослава Мудрого» I, II, III, IV ступеня; визначено, що нагородження орденом князя Ярослава Мудрого наступного ступеня можливе не раніше як через 3 роки після нагородження орденом попереднього ступеня (в попередньому Указі — через 5).
 • 16 березня 2000 року Верховна Рада України прийняла Закон України «Про державні нагороди України», у якому була встановлена державна нагорода України — орден князя Ярослава Мудрого I, II, III, IV, V ступеня. Було установлено, що дія цього Закону поширюється на правовідносини, пов'язані з нагородженням осіб, нагороджених відзнаками Президента України до набрання чинності цим Законом; рекомендовано Президентові України привести свої укази у відповідність із цим Законом.

Статут ордена князя Ярослава Мудрого[ред. | ред. код]

 1. Орденом князя Ярослава Мудрого нагороджуються громадяни України, іноземні громадяни, особи без громадянства.
 2. Нагородження орденом князя Ярослава Мудрого здійснюється Указом Президента України.
 3. Вищим ступенем ордена є І ступень.
 4. Нагороджений орденом князя Ярослава Мудрого будь-якого ступеня іменується кавалером ордена князя Ярослава Мудрого.
 5. Девіз ордена князя Ярослава Мудрого — «Мудрість, честь, слава».
 6. Орденом князя Ярослава Мудрого нагороджуються громадяни України, удостоєні однієї з державних нагород України або відзнак Президента України.
 7. Нагородження орденом Ярослава Мудрого провадиться послідовно, починаючи з V ступеня. Нагородження орденом князя Ярослава Мудрого наступного ступеня можливе не раніше як через 3 роки після нагородження орденом попереднього ступеня.
 8. Нагородження орденом князя Ярослава Мудрого може бути проведено посмертно.
 9. Ніхто не має права позбавити кавалера ордена князя Ярослава Мудрого його нагороди.
 10. Іноземні громадяни і особи без громадянства нагороджуються:
  • орденом князя Ярослава Мудрого І ступеня — глави суверенних держав;
  • орденом князя Ярослава Мудрого ІІ ступеня — глави урядів і парламентів суверенних держав, видатні державні і громадські діячі;
  • орденом князя Ярослава Мудрого ІІІ ступеня — міністри закордонних справ, керівники інших зовнішньополітичних відомств, посли іноземних держав в Україні;
  • орденом князя Ярослава Мудрого IV і V ступеня — відомі вчені, митці, письменники, релігійні діячі, бізнесмени, правозахисники, спортсмени та інші особи.
 11. Орден князя Ярослава Мудрого всіх ступенів, як правило, вручає Президент України.
 12. Нагородженому орденом князя Ярослава Мудрого вручається комплект атрибутів відзнаки:
 13. У разі втрати (псування) атрибутів ордена князя Ярослава Мудрого дублікати, як правило, не видаються.
 14. Дублікати знака ордена, зірки ордена, мініатюри знака ордена князя Ярослава Мудрого та орденської книжки видаються Комісією державних нагород та геральдики при Президентові України на її розсуд за кошти нагородженого або безкоштовно.

Атрибути ордена[ред. | ред. код]

Орден князя Ярослава Мудрого I і II ступеня має знак ордена і зірку ордена. III, IV і V ступені — тільки знак ордена.

Орден князя Ярослава Мудрого І ступеня[ред. | ред. код]

Знак ордена князя Ярослава Мудрого I ступеня носять на орденському ланцюзі, одну зірку ордена — на лівій стороні грудей, іншу — на стрічці через праве плече нижче банту.

Знак ордена I ступеня виготовляється з срібла і є рівностороннім хрестом із закругленими кінцями, увінчаними мініатюрними хрестиками. Сторони хреста покриті білою і блакитною емаллю, між ними розходяться фігурні промені. На верхньому кінці знаку розміщена дужка у формі вінка з дубового листя, на який накладена старослов'янська буква «У» (Україна) синьої емалі. Посередині знаку — круглий емалевий темно-синій медальйон з позолоченим рельєфним зображенням профілю князя Ярослава Мудрого. Медальйон обрамлений двома обідками, між якими по кругу, покритому білою емаллю, напис «Ярослав Мудрий». Обідки, напис, хрестики, промені, дужка позолочені. Зворотна сторона знаку плоска, з вигравійованим номером знаку і словами «Мудрість, честь, слава». Розмір знаку — 60 мм.

Знак ордена за допомогою дужки і двох кілець прикріпляється до орденського ланцюга, який носиться на шиї. Орденський ланцюг складається з 17 медальйонів (чотири — овальних із зображенням Державного Герба і Державного Прапора України, п'ять — круглих із зображенням стилізованої старослов'янської літери «малий юс» (в офіційному описі помилково вказана літера «ять»), вісім — круглих з рослинним орнаментом), сполучених в певній послідовності. Медальйони сполучені між собою кільцями. Орденський ланцюг виготовляється з позолоченого срібла, покривається блакитною, синьою та жовтою емаллю.

Планка ордена виготовляється з позолоченого срібла.

Зірки ордена[ред. | ред. код]

Зірка ордена князя Ярослава Мудрого виготовляється з срібла і має форму восьмикутної опуклої зірки з позолоченими і срібними променями, що розходяться. Посередині зірки — круглий медальйон і зображенням на темно-синьому емалевому фоні старослов'янської літери «малий юс» (в офіційному описі помилково вказана літера «ять»). Медальйон обрамлений двома обідками, між якими на позолоті — декоративний орнамент з блакитної і темно-синьої емалі. Обідки, орнамент, літера  — позолочені, рельєфні. На зворотному боці зірки — застібка для кріплення зірки до одягу (стрічці через плече). Розмір зірки між протилежними кінцями: 80 мм — для носіння на грудях, 65 мм — для носіння на стрічці-перев'язі.

Стрічка-перев'яз — шовкова муарова, з бантом у стегна, шириною 100 мм, синього кольору з жовтими смужками біля країв.

Орден князя Ярослава Мудрого II і III ступеня[ред. | ред. код]

Знак ордена той самий, що і знак ордена І ступеня. У верхній частині хреста до дужки прикріплене фігурне кільце, через яке протягується стрічка для носіння знака ордена на шиї.

Орден князя Ярослава Мудрого IV ступеня[ред. | ред. код]

Знак ордена той самий, що і знак ордена І ступеня, але рельєфне зображення профілю князя Ярослава Мудрого срібне.

У центрі колодки — срібне рельєфне зображення дубової гілки.

Рамка колодки позолочена.

На зворотному боці колодки — застібка для прикріплення знака ордена до одягу.

Орден князя Ярослава Мудрого V ступеня[ред. | ред. код]

Знак ордена виготовляється з срібла зворотний бік знака плоский, з вигравіюваним номером знака та словами «Мудрість, честь, слава».

Знаки, зірки, мініатюра та планка ордена[ред. | ред. код]

Знак ордена князя
Ярослава Мудрого І ступеня
Знак ордена князя Ярослава Мудрого II та III ст.
Знак ордена князя Ярослава Мудрого IV ст.
Знак ордена князя Ярослава Мудрого V ст.
Нагрудна зірка ордена князя Ярослава Мудрого I та II ст.
Зірка ордена I ст. для носіння на плечовій стрічці
Плечова нагородна стрічка ордена I ст. з зіркою
Мініатюра
Планка ордена I ст.

Послідовність розміщення знаків державних нагород України[ред. | ред. код]

 • Знак ордена князя Ярослава Мудрого I ступеня — на орденському ланцюзі;
 • знак ордена князя Ярослава Мудрого ІІ, ІІІ ступенів — на шийній стрічці після знаку ордена Свободи;
 • знак ордена князя Ярослава Мудрого IV, V ступенів — на лівому боці грудей нижче знаків орденів «Золота Зірка» та Держави звання Герой України, після відзнаки Президента України «Хрест бойових заслуг» перед іншими державними нагородами;
 • зірка ордена князя Ярослава Мудрого І, ІІ ступенів — на лівому боці грудей нижче нагород на колодках (стрічках);
 • зірка ордена князя Ярослава Мудрого I ступеня для носіння на плечовій стрічці — на плечовій нагородній стрічці через праве плече.

Кавалери ордена князя Ярослава Мудрого[ред. | ред. код]

Першими громадянами України, удостоєними 23 серпня 1995 року ордена Князя Ярослава Мудрого V ступеня, стали відомий правознавець Федір Бурчак (Указ № 768/95) і зірки музичного мистецтва Ольга Басистюк (Указ № 767/95) і Анатолій Мокренко (Указ № 769/95).

Станом на 1 січня 2011 року, орденом князя Ярослава Мудрого I ступеня нагороджені не менш ніж 46 осіб, II ст. — 20, III ст. — 55, IV ст. — 107, найбільша кількість осіб нагороджена орденом V ступеня (згідно з Указами Президента України, наведеними на офіційному вебсайті Верховної Ради України).

Повні кавалери ордена князя Ярослава Мудрого[ред. | ред. код]

За станом на 30 листопада 2021 року, вісім осіб нагороджені всіма п'ятьма ступенями ордена:

 1. Митрополит Володимир (Сабодан) (V ст.: 1999, IV ст.: 2000, III ст.: 2002, II ст.: 2005, I ст.: 2008)
 2. Патріарх Філарет (Денисенко) (V ст.: 1999, IV ст.: 2002, III ст.: 2004, II ст.: 2006, I ст.: 2008)
 3. Тацій Василь Якович (V ст.: 1995, IV ст.: 1998, III ст.: 2009, II ст.: 2015, I ст.: 2018)
 4. Горбулін Володимир Павлович (V ст.: 1997, IV ст.: 2004, III ст.: 2009, II ст.: 2017, I ст.: 2019)
 5. Смолій Валерій Андрійович (V ст.: 1999, IV ст.: 2004, III ст.: 2011, II ст.: 2014, I ст.: 2019)
 6. Кравчук Леонід Макарович (V ст.: 1996, IV ст.: 1999, III ст.: 2004, II ст.: 2007, I ст.: 2020)
 7. Зленко Анатолій Максимович (V ст.: 2008, IV ст.: 2011, III ст.: 2016, II ст.: 2017, I ст.: 2021 (посмертно))
 8. Шемшученко Юрій Сергійович (V ст.: 1999, IV ст.: 2006, III ст.: 2009, II ст.: 2016, I ст.: 2021)

Нагородження з пропуском ступенів[ред. | ред. код]

Статутом нагороди визначено, що нагородження орденом князя Ярослава Мудрого провадиться послідовно, починаючи з V ступеня (для громадян України; іноземні громадяни і особи без громадянства нагороджуються в залежності від статусу або роду діяльності орденом відповідного ступеня згідно з переліком).

Разом з тим, Президент АН України Борис Євгенович Патон у 2008 році був нагороджений вищим ступенем ордена князя Ярослава Мудрого з пропуском двох ступенів (II та III ступеня); у 2018 був нагороджений орденом II ступеня. Також були оприлюднені лише укази про нагородження орденами I та II ст. Миколи Васильовича Плав'юка — президента Української Народної Республіки в екзилі у 1988—1992 роках.

Кавалери ордена I ст. — громадяни України[ред. | ред. код]

Нагороджений I ступеня II ступеня III ступеня IV ступеня V ступеня
Плав'юк Микола Васильович 5 червня 2007 22 серпня 2002
Володимир (Сабодан Віктор Маркіянович) 22 липня 2008 23 листопада 2005 19 червня 2002 20 листопада 2000 28 липня 1999
Філарет (Денисенко Михайло Антонович) 22 липня 2008 18 жовтня 2006 23 січня 2004 25 червня 2002 21 серпня 1999
Патон Борис Євгенович 27 листопада 2008[6] 7 грудня 2018[7] 26 листопада 2003[8] 13 травня 1997[9]
Тацій Василь Якович 23 липня 2018 27 червня 2015 7 жовтня 2009 23 серпня 1998 4 листопада 1995
Горбулін Володимир Павлович 22 січня 2019 18 травня 2017 16 січня 2009 16 січня 2004 10 квітня 1997
Смолій Валерій Андрійович 28 листопада 2019 30 грудня 2014 23 серпня 2011 30 грудня 2004 27 грудня 1999
Кравчук Леонід Макарович 16 липня 2020 9 січня 2007 10 січня 2004 10 січня 1999 21 серпня 1996
Зленко Анатолій Максимович 23 серпня 2021 (посмертно) 22 грудня 2017 22 січня 2016 23 серпня 2011 30 травня 2008
Шемшученко Юрій Сергійович 30 листопада 2021 22 серпня 2016 12 травня 2009 18 серпня 2006 11 травня 1999

Кавалери ордена II ст. — громадяни України[ред. | ред. код]

Нагороджений I ступеня II ступеня III ступеня IV ступеня V ступеня
Стельмах Володимир Семенович 10 лютого 2010 28 лютого 2006 21 серпня 2001 18 січня 1999
Никодим (Руснак Микола Степанович) 2011 22 липня 2008 14 квітня 2006 21 вересня 2004
Наумовець Антон Григорович 21 січня 2020 22 січня 2014 16 травня 2007 26 листопада 2003
Блохін Олег Володимирович 14 жовтня 2020 29 травня 2015 5 липня 2012 19 серпня 2006
Шаповал Володимир Миколайович 30 листопада 2021 27 червня 2013 24 червня 2011 21 травня 2008

Кавалери ордена III ст. — громадяни України[ред. | ред. код]

Нагороджений I ступеня II ступеня III ступеня IV ступеня V ступеня
Кушнарьов Євген Петрович 19 серпня 2004 13 листопада 2002 18 листопада 1998
Кукоба Анатолій Тихонович 29 грудня 2004 23 вересня 1999
Омельченко Олександр Олександрович 23 березня 2006 21 серпня 1999 8 серпня 1998
Потебенько Михайло Олексійович 16 лютого 2007 5 липня 2002 22 серпня 2000
Удовенко Геннадій Йосипович 15 грудня 2007 27 грудня 2005 17 квітня 1998
Гузар Любомир 26 лютого 2008 29 вересня 2006 26 лютого 2003
Мефодій (Кудряков Валерій Андрійович) 22 липня 2008
Муратова Кіра Георгіївна 29 травня 2009 4 листопада 2004 4 березня 1999
Мовчан Павло Михайлович 15 липня 2009 23 серпня 2005 8 грудня 1998
Венедиктов Лев Миколайович 7 жовтня 2009 7 вересня 2001 8 жовтня 1999
Плющ Іван Степанович 11 вересня 2011 18 січня 2007 21 серпня 1996
Драч Іван Федорович 17 жовтня 2011 21 серпня 2001 16 жовтня 1996
Пустовойтенко Валерій Павлович 1 грудня 2011 2002 20 серпня 1999
Олійник Борис Ілліч 11 квітня 2012 21 серпня 1999 17 жовтня 1995
Мамутов Валентин Карлович 27 червня 2012 27 листопада 2008 24 січня 2003
Москаленко Віталій Федорович 24 серпня 2012 23 січня 2009 22 січня 2004
Бубка Сергій Назарович 24 серпня 2012 1 грудня 2011 4 вересня 2008
Мартинюк Адам Іванович 22 січня 2013 16 серпня 2010 23 серпня 2005
Толочко Петро Петрович 16 травня 2013 21 лютого 2003 23 лютого 1998
Богуслаєв В'ячеслав Олександрович 28 жовтня 2013 24 серпня 2012 23 червня 2009
Онищенко Олексій Семенович 30 листопада 2013 14 березня 2008 17 березня 2003
Суркіс Григорій Михайлович 3 вересня 2014 5 липня 2012 19 серпня 2006
Гнатюк Дмитро Михайлович 27 березня 2015 16 січня 2009 28 березня 2000
Фомін Петро Дмитрович 21 серпня 2015 30 листопада 2009 9 вересня 2004
Сушкевич Валерій Михайлович 4 жовтня 2016 17 вересня 2012 3 квітня 2006
Демидов Маркіян Дмитрович 1 грудня 2016 4 листопада 2011 5 травня 2008
Марченко Володимир Олександрович 24 серпня 2017 20 серпня 2007 16 липня 2002
Самойленко Анатолій Михайлович 19 травня 2018 27 квітня 2013 14 травня 2008
Кучук-Яценко Сергій Іванович 23 серпня 2018 23 серпня 2011 9 вересня 2004
Локтєв Вадим Михайлович 7 грудня 2018 18 травня 2012 21 травня 2005
Бобало Юрій Ярославович 27 червня 2020 27 червня 2015 5 травня 2009
Юхновський Ігор Рафаїлович 21 серпня 2020 16 січня 2009 21 серпня 2001
Комісаренко Сергій Васильович 5 лютого 2021 2006 30 листопада 2005
Кремень Василь Григорович 23 серпня 2021 18 травня 2017 27 червня 2012
Лазоришинець Василь Васильович 23 серпня 2021 18 травня 2017 11 червня 2007
Походенко Віталій Дмитрович 23 серпня 2021 27 листопада 2008 26 листопада 2003
Тимченко Іван Артемович 22 жовтня 2021 2 березня 2004 17 жовтня 1997
Чуприна Петро Якович 22 січня 2022 27 червня 2018 21 серпня 2015

Кавалери ордена I ст. — іноземні громадяни[ред. | ред. код]

Нижче наведений перелік іноземних громадян, укази щодо нагородження яких не були оприлюднені: Найвищим, першим ступенем ордена нагороджені президенти таких країн:

Орденом Ярослава Мудрого І ступеня також були нагороджені, в 1996 році, королі Іспанії — Хуан Карлос де Борбон та Софія Грецька-Ганноверська[13].

Нижче наведений перелік іноземних громадян, нагороджених орденом князя Ярослава Мудрого I ступеня, укази щодо нагородження яких наведені на сайті «Законодавство України» Верховної Ради України.

Нагороджений I ступеня
1 Ким Єн Сам Президент Південної Кореї Південна Корея Південна Корея 6 грудня 1996
2 Алієв Гейдар Алірза огли Президент Азербайджану Азербайджан Азербайджан 20 березня 1997
3 Назарбаєв Нурсултан Абішевич Президент Казахстану Казахстан Казахстан 13 жовтня 1997
4 Карімов Іслам Абдуганійович Президент Узбекистану Узбекистан Узбекистан 17 лютого 1998
5 Жорже Фернандо Бранко де Сампайо Президент Португалії Португалія Португалія 10 квітня 1998
6 Нельсон Роліглагла Мандела Президент Південно-Африканської республіки ПАР ПАР 3 липня 1998
7 Жак Ширак Президент Франції Франція Франція 2 вересня 1998
8 Томас Клестіль Президент Австрії Австрія Австрія 13 жовтня 1998
9 Валдас Адамкус Президент Литви Литва Литва 5 листопада 1998
10 Алма Адамкене дружина Президента Литви Литва Литва 5 листопада 1998
11 Карл XVI Густав Король Швеції Швеція Швеція 19 березня 1999
12 Сільвія Королева Швеції Швеція Швеція 22 березня 1999
13 Ясер Арафат Голова Палестинської Національної Автономії Палестина Палестина 2 вересня 1999
14 Едуард Амвросійович Шеварднадзе Президент Грузії Грузія Грузія 1 жовтня 1999
15 Борис Миколайович Єльцин екс-президент Росії Росія Росія 22 січня 2000
16 Сапармурат Атаєвич Ніязов Президент Туркменістану Туркменістан Туркменістан 18 лютого 2000
17 Еміл Константінеску Президент Румунії Румунія Румунія 7 грудня 2000
18 Башар аль-Асад Президент Сирії Сирія Сирія 20 квітня 2002
19 Еміль Джаміль Лахуд Президент Лівану Ліван Ліван 22 квітня 2002
20 Абдулла бін Хусейн Король Йорданії Йорданія Йорданія 23 квітня 2002
21 Кофі Атта Аннан Генеральний секретар ООН ООН ООН 3 червня 2002
22 Муаммар Каддафі Лідер Великої Вересневої революції Лівія Лівія 11 жовтня 2003
23 Луїз Інасіу Лула да Сілва Президент Бразилії Бразилія Бразилія 20 жовтня 2003
24 Хаджи Хассанал Болкіях Султан Брунею Бруней Бруней 7 березня 2004
25 Рудольф Шустер Президент Словаччини Словаччина Словаччина 7 червня 2004
26 Вайра Віке-Фрейберга Президент Латвії Латвія Латвія 27 квітня 2006
27 Воронін Володимир Миколайович Президент Молдови Молдова Молдова 24 травня 2006
28 Тар'я Галонен Президент Фінляндії Фінляндія Фінляндія 24 жовтня 2006
29 Брайан Мартін Малруні Прем'єр-міністр Канади у 1984—1993 роках Канада Канада 4 грудня 2006
30 Стєпан Месич Президент Хорватії Хорватія Хорватія 24 травня 2007
31 Шимон Перес Президент Ізраїлю Ізраїль Ізраїль 12 листопада 2007
32 Лех Качинський Президент Польщі Польща Польща 6 грудня 2007
33 Ільхам Гейдар огли Алієв Президент Азербайджану Азербайджан Азербайджан 19 травня 2008
34 Тарчізіо Бертоне Державний секретар Святого Престолу, кардинал Ватикан Ватикан 21 травня 2008
35 Валдіс Затлерс Президент Латвії Латвія Латвія 25 червня 2008
36 Шойом Ласло Президент Угорщини Угорщина Угорщина 7 липня 2008
37 Едвард Фенех Адамі Президент Мальти Мальта Мальта 9 липня 2008
38 Варфоломій I Вселенський Патріарх, святіший архієпископ
Константинополя — Нового Риму
Константинопольська
православна церква
22 липня 2008
39 Емомалі Рахмон Президент Таджикистану Таджикистан Таджикистан 3 грудня 2008
40 Рауль Кастро Рус Голова Державної ради та Ради міністрів Куби Куба Куба 26 березня 2010
41 Ху Цзіньтао Голова Китаю КНР КНР 31 серпня 2010
42 Ніколя Саркозі Президент Франції Франція Франція 6 жовтня 2010
43 Акіхіто Імператор Японії Японія Японія 12 січня 2011
44 Цахіагійн Елбегдорж Президент Монголії Монголія Монголія 29 червня 2011
45 Дімітріс Хрістофіас Президент Кіпру Кіпр Кіпр 4 липня 2011
46 шейх Халіфа бін Заїд аль Нахайян Президент Об'єднаних Арабських Еміратів ОАЕ ОАЕ 23 листопада 2012
47 шейх Хамад бін Халіфа Аль Тані Емір Катару Катар Катар 23 листопада 2012
48 ФЕОДОР II Патріарх Александрійський і всієї Африки 27 липня 2013
49 ІОАНН X Патріарх Великої Антіохії і всього Сходу
50 ФЕОФІЛ III Патріарх Святого Города Єрусалима і всієї Палестини
51 КИРИЛ Патріарх Московський і всієї Русі Росія Росія
52 ІЛЛЯ II Католикос-Патріарх всієї Грузії Грузія Грузія
53 ІРИНЕЙ Патріарх Сербський Сербія Сербія
54 ДАНИЇЛ архієпископ Бухарестський, Патріарх Румунський Румунія Румунія
55 НЕОФІТ Патріарх Болгарський, митрополит Софійський Болгарія Болгарія
56 ХРИЗОСТОМ II предстоятель Кіпрської православної церкви, архієпископ Нової Юстиніани та всього Кіпру Кіпр Кіпр
57 ІЄРОНІМ II архієпископ Афінський і всієї Еллади Греція Греція
58 АНАСТАСІЙ архієпископ Тиранський і всієї Албанії Албанія Албанія
59 САВА предстоятель Польської автокефальної православної церкви, митрополит Варшавський і всієї Польщі Польща Польща
60 СИМЕОН архієпископ Оломоуцький і Брненський, місцеблюститель Предстоятельського престолу Православної церкви Чеських земель і Словаччини
61 ТИХОН архієпископ Вашингтонський і Нью-Йоркський, митрополит всієї Америки і Канади
62 Броніслав Коморовський Президент Польщі Польща Польща 16 грудня 2014
63 Росен Плевнелієв Президент Болгарії Болгарія Болгарія 29 червня 2016
64 Марі-Луїз Колейро Прека Президент Мальти Мальта Мальта 15 травня 2017
65 Салман ібн Абдул-Азіз Аль Сауд Хранитель Двох Святинь, король Саудівської Аравії Саудівська Аравія Саудівська Аравія 30 жовтня 2017
66 шейх Сабах Аль-Ахмад Аль-Джабер Ас-Сабах Емір Держави Кувейт Кувейт Кувейт 15 березня 2018
67 Раймондс Вейоніс Президент Латвійської Республіки Латвія Латвія 22 листопада 2018
68 Жан-Клод Юнкер Президент Європейської Комісії Європейський Союз Європейський Союз
Люксембург Люксембург
11 травня 2019
69 Дональд Туск Президент Європейської Ради Європейський Союз Європейський Союз
Польща Польща
11 травня 2019
70 Реджеп Тайїп Ердоган Президент Туреччини Туреччина Туреччина 15 жовтня 2020
71 Янош Адер Президент Угорщини Угорщина Угорщина 23 серпня 2021
72 Анджей Дуда Президент Республіки Польща Польща Польща
73 Керсті Кальюлайд Президент Естонської Республіки Естонія Естонія
74 Егілс Левітс Президент Латвійської Республіки Латвія Латвія
75 Шарль Мішель Президент Європейської Ради Європейський Союз Європейський Союз Бельгія Бельгія
76 Ґітанас Науседа Президент Литовської Республіки Литва Литва
77 Саулі Нійністе Президент Фінляндської Республіки Фінляндія Фінляндія
78 Борут Пахор Президент Республіки Словенія Словенія Словенія
79 Мая Санду Президент Республіки Молдова Молдова Молдова
80 Валдіс Домбровскіс Виконавчий віце-президент Європейської Комісії Європейський Союз Європейський Союз Латвія Латвія
81 Маріо Драґі Голова Ради міністрів Італійської Республіки Італія Італія 23 серпня 2022
82 Урсула фон дер Ляєн Президент Європейської Комісії Європейський Союз Європейський Союз Німеччина Німеччина
83 Петр Фіала Прем'єр-міністр Чеської Республіки Чехія Чехія 31 жовтня 2022
84 Марк Рютте Прем'єр-міністр Королівства Нідерланди Нідерланди Нідерланди 27 січня 2023
85 Алехандро Джамматтеї Президент Республіки Гватемала Гватемала Гватемала 11 травня 2023
86 Єнс Столтенберг Генеральний секретар НАТО НАТО НАТО Норвегія Норвегія 4 вересня 2023

Кавалери ордена II ст. — іноземні громадяни[ред. | ред. код]

Нижче наведений перелік іноземних громадян, нагороджених орденом князя Ярослава Мудрого II ступеня (згідно з указами Президента України, розміщеними на сайті «Законодавство України» Верховної Ради України).

Нагороджений II ступеня
1 Мігель Анхель Мартінес Голова Парламентської Асамблеї Ради Європи Іспанія Іспанія 26 січня 1996
2 Гаетано Джіфуні Глава Загального Секретаріату Президента Італії Італія Італія 30 жовтня 1997
3 Альгірдас Саударгас Міністр закордонних справ Литви Литва Литва 5 листопада 1998
4 Альбінас Янушка Радник Президента Литви з питань національної безпеки та зовнішньої політики Литва Литва 5 листопада 1998
5 Ганс-Дітріх Геншер Колишній Федеральний міністр закордонних справ Німеччини Німеччина Німеччина 7 вересня 2001
6 Джордж Робертсон Генеральний секретар НАТО НАТО НАТО 17 грудня 2003
7 Лех Валенса Багаторічний лідер профспілкового об'єднання «Солідарність»,
Президент Польщі у 1990—1995 роках
Польща Польща 31 серпня 2005
8 Джеймс Мейс Історик-дослідник, громадський діяч, громадянин США (посмертно) США США 26 листопада 2005
9 Мацууру Коїчиро Генеральний директор Організації Об'єднаних Націй з питань освіти, науки і культури (ЮНЕСКО) ООН ООН 30 березня 2006
10 Ганс-Герт Пьоттерінг Президент Європейського Парламенту Європейський Союз Європейський Союз 19 листопада 2008
11 Мігель Анхель Моратінос Міністр закордонних справ та співробітництва Королівства Іспанія Іспанія Іспанія 1 лютого 2010
12 Бернар Кушнер Міністр закордонних і європейських справ Франції Франція Франція 6 жовтня 2010
13 Клод Геан Генеральний секретар Адміністрації Президента Франції Франція Франція 6 жовтня 2010
14 Жан-Давід Левітт Дипломатичний радник Президента Франції Франція Франція 6 жовтня 2010
15 П'єр Селлал Генеральний секретар Міністерства закордонних і європейських справ Франції Франція Франція 6 жовтня 2010
16 Хаджі Аль-Мухтаді Білла Кронпринц та Старший міністр офісу Прем'єр-міністра Брунею Даруссаламу Бруней Бруней 24 березня 2011
17 Аль-Мухаммед Ас-Сабах Нассер Прем'єр-міністр Держави Кувейт Кувейт Кувейт 26 квітня 2011
18 Блаттер Джозеф (Зепп) Президент Міжнародної федерації футболу (ФІФА), Швейцарська Конфедерація Швейцарія Швейцарія 24 серпня 2013
19 Нільс Даніел Карл Більдт Державний діяч, міністр закордонних справ Королівства Швеція у 2006—2014 роках Швеція Швеція 22 серпня 2016
20 Валдас Адамкус Президент Литви у 1998—2003 роках та 2004—2009 роках, видатний державний та громадський діяч Литва Литва 3 листопада 2016
21 Джозеф Мускат Прем'єр-міністр Мальти Мальта Мальта 15 травня 2017
22 Андрюс Кубілюс Прем'єр-міністр Литви у 1999—2000, 2008—2012 роках Литва Литва 23 серпня 2017
23 Валдіс Домбровскіс Віце-президент Європейської Комісії з питань євро та соціального діалогу, фінансової стабільності, фінансових послуг та Союзу ринків капіталу Латвія Латвія 27 лютого 2019
24 Томмессен Олемік Президент Стортингу Королівства Норвегії у 2013—2018 роках Норвегія Норвегія 23 серпня 2019
25 Карел Шварценберг Депутат Парламенту Чеської Республіки Чехія Чехія Швейцарія Швейцарія 22 серпня 2020
26 Марош Шефчович Віце-президент Європейської Комісії Словаччина Словаччина 22 серпня 2020
27 Стефан Левен Прем'єр-міністр Королівства Швеція Швеція Швеція 23 серпня 2021
28 Матеуш Моравецький Голова Ради Міністрів Республіки Польща Польща Польща 1 червня 2022
29 Ярослав Качинський Віце-прем'єр-міністр Республіки Польща Польща Польща 1 червня 2022
30 Ентоні Джон Блінкен Державний секретар Сполучених Штатів Америки США США 23 серпня 2022
31 Маріо Адольфо Букаро Флорес Міністр закордонних справ Республіки Гватемала Гватемала Гватемала
32 Даніел Змек Начальник Генерального штабу Збройних сил Словацької Республіки, генерал Словаччина Словаччина
33 Марк Александер Міллі Голова Об'єднаного комітету начальників штабів Збройних Сил Сполучених Штатів Америки США США
34 Ллойд Джеймс Остін III Міністр оборони Сполучених Штатів Америки США США
35 Джейкоб Салліван Помічник Президента Сполучених Штатів Америки з питань національної безпеки США США
36 Уоллес Роберт Бен Лоббан Державний секретар з питань оборони Сполученого Королівства Великої Британії і Північної Ірландії Велика Британія Велика Британія 6 вересня 2022
37 Бербель Бас Президент Бундестагу Німеччина Німеччина 21 жовтня 2022
38 Ельжбета Вітек Спікер Сейму Республіки Польща Польща Польща
39 Масуд Гарахані Президент Стортингу Королівства Норвегії Норвегія Норвегія
40 Томаш Гродзький Маршал Сенату Польщі Польща Польща
41 Марк Дейлі Голову Сенату Парламенту Ірландії Ірландія Ірландія
42 Талат Джафері Голова Собранія Республіки Північна Македонія Північна Македонія Північна Македонія
42 Ірен Келін Голова Національної Ради Федеральних Зборів Швейцарської Конфедерації Швейцарія Швейцарія
43 Жерар Ларше Голова Сенату Франції Франція Франція
44 Інара Мурнієце Голова Сенату Латвії Латвія Латвія
45 Ненсі Пелосі Спікер Палати представників США США США
46 Юрі Ратас Голова Рійгікогу Естонії Естонія Естонія
47 Вікторія Чмілітє-Нільсен Спікер Сейму Литви Литва Литва
48 Гордан Яндрокович Голова Сабору Хорватії Хорватія Хорватія
49 Ярослав Надь Міністр оборони Словацької Республіки Словаччина Словаччина 4 листопада 2022
50 Яель Браун-Піве Голова Національних зборів Французької Республіки Франція Франція 27 січня 2023
51 Мілош Вистрчіл Голова Сенату Парламенту Чеської Республіки Чехія Чехія 14 квітня 2023
52 Маркета Пекарова Адамова Голова Палати депутатів Парламенту Чеської Республіки Чехія Чехія
53 Кая Каллас Прем'єр-міністр Естонії Естонія Естонія 24 квітня 2023
53 Річард Блюменталь Сенатор Сполучених Штатів Америки США США 4 вересня 2023
54 Джо Вілсон Конгресмен Сполучених Штатів Америки США США
55 Меррік Гарланд Генеральний прокурор, Міністр юстиції Сполучених Штатів Америки США США
56 Ліндсі Грем Сенатор Сполучених Штатів Америки США США
57 Гросу Ігор Голова Парламенту Республіки Молдова Молдова Молдова
58 Етжен Фернан Голова Палати депутатів Великого Герцогства Люксембург Люксембург Люксембург
59 Міхал Мартін Віцепрем'єр-міністр, Міністр закордонних справ та Міністр оборони Ірландії Ірландія Ірландія
60 О'Фарілл Шон Голова нижньої палати Парламенту Ірландії Ірландія Ірландія
61 Юссі Галла-аго Спікер Парламенту Фінляндської Республіки Фінляндія Фінляндія

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. 25 жовтня 1995 року за визначну державну і політичну діяльність орденом князя Ярослава Мудрого I ст. нагороджений Президент Бразилії Фернандо Енріке Кардозу
 2. Указ Президента України № 89/96 від 26 січня 1996 року «Про нагородження відзнакою Президента України „Орден князя Ярослава Мудрого“»
 3. 25 жовтня 1995 року за особистий внесок у розвиток співробітництва між Україною і Федеративною Республікою Бразилія орденом князя Ярослава Мудрого III ст. нагороджений міністр закордонних справ Бразилії Луіш Феліпе Палмейра Лампрейя
 4. Указ Президента України № 897/98 від 19 серпня 1998 року «Про нагородження відзнакою Президента України „Орден князя Ярослава Мудрого“»
 5. Указ Президента України № 767/95 від 23 серпня 1995 року «Про нагородження відзнакою Президента України „Орден князя Ярослава Мудрого“»
 6. Указ Президента України № 1087/2008 від 27 листопада 2008 року «Про нагородження Б. Патона орденом князя Ярослава Мудрого»
 7. Указ Президента України від 7 грудня 2018 року № 414/2018 «Про відзначення державними нагородами України працівників Національної академії наук України»
 8. Указ Президента України № 1358/2003 від 26 листопада 2003 року «Про відзначення державними нагородами України працівників установ Національної академії наук України»
 9. Указ Президента України № 425/97 від 13 травня 1997 року «Про нагородження відзнакою Президента України „Орден князя Ярослава Мудрого“»
 10. III Rzeczpospolita. Aleksander Kwaśniewski // Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej [Архівовано 9 травня 2010 у Wayback Machine.](пол.)
 11. Фіделя Кастро нагороджено українським орденом // День, № 66, 10 квітня 1999 р.
 12. Официальный визит Президента Сержа Саргсяна в Украину // Официальный сайт Президента Армении [Архівовано 9 листопада 2011 у Wayback Machine.](рос.)
 13. Іспанська геральдика президента Кучми. Medium (англ.). 7 січня 2022. Процитовано 7 січня 2022. 

Джерела[ред. | ред. код]