Модхушудон Дотто

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Модхушудон Дотто
মাইকেল মধুসূদন দত্ত
MichaelMadhusudanDatta.jpg
Інші імена Майкл
Народився 25 січня 1824
с.Сагордарі
Помер 29 червня 1873
Колката
Поховання Lower Circular Road cemetery[d]
Громадянство (підданство) British Raj Red Ensign.svg Британська Індія
Діяльність поет, драматург
Alma mater Presidency University, Kolkata[d]
Конфесія християнство
Батько Раджнараян Дотто
Мати Джахнабі Деві
Дружина 2 дружини
Діти 3 сини та 3 доньки
s: Роботи у Вікіджерелах
CMNS: Медіафайли на Вікісховищі

Майкл Модхушудон Дотто (*মাইকেল মধুসূদন দত্ত, 25 січня 1824 —†29 червня 1873) — бенгальський поет та драматург, представник Бенгальської Просвіти.

Життєпис[ред.ред. код]

Народився у родині правника Раджнараяна Дотто неподолік від Калькути. Дитиною навчався у мусульманські школі у с.Шекпура, де вів засвоїв перську мову. Замолоду проявив здібності до мов, літератури. 1837 році перебрався до Калькути. Вивчав англійську мову, культурні традиції та здобутки Великої Британії. Тоді ж став складати перші свої п'єси. У 1843 році прийняв християнство. Побоючись перслідування втік до Мадрасу. Тут одружився на англійкі. У 1856 році повернувся до Калькути, де одружився вдруге. Незабаром перебрався до Англії. У 1860-х подорожував Францією. Проте в цей час він вже злидарював, не отримуючи допомоги від товаришів та родини з Індії. априкінці 1860-х років повертається на батьківщини, де активно займається літературною діяльністю. Помер Дотто у Калькуті 29 червня 1873 року.

Родина[ред.ред. код]

1. Дружина — Ребека Мактавис

Діти:

  • 2 сина та 2 доньки

2. Дружина — Генрієта Софія Вайт

Діти:

  • Наполеон
  • Шармістха

Творчість[ред.ред. код]

Вважається, що саме з Модхушудона Дотто починається сучасна бенгальська література. Розквіт творчої активності Дотто припадає на період з 1859 по 1862 року. За цей час написані найкращі його твори: у 1859 році дві сатиричні соціально-побутові п'єси «І це називається цивілізація?!» та «Пір'я старого папуги»; у 1860 році - історична трагедія «Принцеса Крішна», міфологічна поема «Народження Тілоттами», у 1862 році - героїчна поема «Загибель Меґхнада» і поема «Героїні».

Дотто був першим, кому вдалося органічно поєднати традиції європейської та індійської художньої культур. Він істотно перетворив бенгальську драму, його твори увійшли в класичний репертуар, водночас використовував, засвоїв досвід сучасних бенгальських драматургів, зокрема досвід соціально-побутової драми, яка увійшла до літературної свідомості сучасників.

Модхушудон Дотто першим в індійській поезії ввів жанр сонета, що став згодом одним з найпопулярніших жанрів. Збірник, де зібрано понад сто сонетів (1866 рік), Дотто написав перебуваючи у Франції. У них поет підводить підсумок життя, вони пройняті ностальгією, любов'ю до батьківщини. при цьому поет сумує про рабську долю Індії, оспівує красу рідних просторів, засуджує свою зневагу в юності до батьківщини.

Мова[ред.ред. код]

Персонажі п'єс Дотто заговорили простою народною мовою, збагаченою живими побутовими інтонаціями. Істотним внеском стало те, що він зробив серйозну спробу використовувати мову як соціальний та індивідуальну характеристики персонажів.

Джерела[ред.ред. код]

  • Roy, Pinaki. “Extravagant Genius: Michael Madhusudan Dutt and his Oeuvre”. Indian Poetry in English: Critical Essays. Ed. Mitra, Z. New Delhi: Prentice Hall, 2012 (ISBN 978-81-203-4571-3). Pp. 15–30.