Морлахи

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
На мапі Адріатики свого часу було нанесено Морлахію

Морлахи (також морлаки, мавро-волохи) – одна із практично зниклих етнографічних груп східнороманського походження, що населяла гірські регіони на заході Балканського півострова (сучасна Боснія і Герцеговина, пізніше також Хорватія та Чорногорія (острів Крк).

Походження екзоетноніму неясне. Мабуть, це калька з турецького «кара-волохи», оскільки чорний колір (колір ночі) асоціювався у тюрків з північчю, а кара-волохи проживали на крайньому північному заході Османської імперії. Згодом вони зазнали слов'янізації, внісши внесок до загальнобалканської культури. За переписом 1991 року в Хорватії проживало 22 морлаха, хоча в даний час термін вживається чисто географічно - для опису вихідців з таких регіонів Хорватії як Далмація, Загора і Ліка і всієї колишньої Морлахіі. Мабуть, залишкове морлахське походження мають істрорумуни, також знаходяться під загрозою асиміляції.

Історія[ред. | ред. код]

У XII столітті морлахи перейшли хребет Велебіт і розсіялися серед слов'янського населення Далмації, оселившись на землях від Морлацького каналу до річки Нарента і потім досягли навіть островів Адріатики. Близько 1450 року групи кара-волохів переправилися на острів Крк, оселившись в селах Дубашниця і Польїця близько від родинного далматинськомовного населення, з яким, однак, у напівкочових скотарів волохів було вже мало спільного. Місцевість з високим зосередженням морлахів отримала назву Морлахія. У Боснії виділялася область Стара Влашка. Чимало волохів було в області Військова границя на стику австро-угорських та османських земель.

Культура[ред. | ред. код]

Побут морлахів був убогий і невигадливий. Ось як описують його вчені з Віленського університету, які відвідали Далмацькі степи (Морлахію) близько 1820 року[1]:

Морлах охоче ділиться останнім шматком нашвидку випеченого хліба (його мовою званого фогачем)
і готовий супроводжувати вас для оборони від убивць і грабіжників.

Культура морлахів відрізнялася значним слов'янським впливом, хоча процес їхньої повної асиміляції тривав не менш ніж шість століть. Приміром, ще в XVIII столітті Альберто Фортіс відвідав морлаські села й слухав народні балади морлахів, пов'язані з турецьким захопленням регіону Косово. Традиційний струнний інструментом морлахів – гуслі. Пісні зібрав шотландський письменник лорд Б'ют, близький до двору короля Георга III.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Записки про подорожі землями Слов'янськими (рос.). Архів оригіналу за 27 серпня 2016. Процитовано 30 січня 2017.

Література[ред. | ред. код]