Морський бій

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Битва при Лепанто (1571)
Морська атака американським підводним човном USS «Наутілус» японського авіаносця Кага

Морський бій — основна форма бойових дій окремих військових кораблів, підрозділів й частин воюючих флотів (сил) із застосуванням різних засобів ураження. Ведеться у відкритому морі (океані) і в прибережних районах з метою знищення (розгрому) угруповання (групи) сил флоту противника або нанесення їй такої поразки, що змусило б її відмовитися від виконання бойового завдання.

Морський бій складається із взаємних атак, контратак та їх відбиття. Залежно від цілей і характеру дій сторін морський бій може бути наступальним або оборонним.

Наступальний бій є основним видом морського бою і проводиться з метою знищення (розгрому) угруповання (групи) підводних човнів, надводних кораблів, конвою, десантного загону противника. Різновидами наступального морського бою є бій за висадку морського десанту і бій з метою вогневої підтримки сухопутних військ, що наступають на приморському напрямку.

Оборонний морський бій проводиться з метою недопущення прориву угруповань сил флоту противника до прикриваються конвоях, десантним загонам, об'єктам на мор. узбережжі, а також забезпечення відходу і збереження свого корабельного угруповання (групи) при зустрічі з силами противника, що їх явно переважають. Різновидами оборонного морського бою є бої з відбиття висадки морського десанту противника і бій з метою вогневої підтримки сухопутних військ, що обороняються на приморському напрямку. Морський бій з відбиття висадки морського десанту противника, яка ведеться завданням одночасних і послідовних ударів усіма вогневими засобами по десантних силах ворога при їхньому підході до берега і висадки на берег, блокуванням десанту з моря, нанесенням ураження його наступним ешелонам і кораблям вогневої підтримки. Оборонний морський бій, як правило, ведеться із застосуванням активних наступальних дій. Наступальний та оборонний морські бої ведуться в рамках різних операцій, що проводяться флотом (ВМС), а поза ними. Способи та форми ведення морських боїв протягом усієї історії існування флоту змінювалися і вдосконалювалися.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]


Джерела[ред. | ред. код]

  • Радянська військова енциклопедія. «А—БЮРО» // = (Советская военная энциклопедия) / Маршал Советского Союза А. А. ГРЕЧКО — председатель. — М. : Воениздат, 1976. — Т. 1. — С. 546-547. — ISBN 00101-030. (рос.)