Бій

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Бій між французькою та німецькою арміями під час Французько-прусської війни 1870—1871. Седан, 1870

Бій — у військовій справі — це основна форма бойових дій підрозділів, частин та з'єднань воюючих сторін і являє собою сукупність узгоджених за метою, завданнями, місцем і часом дій бойових формувань усіх видів Збройних сил, формувань бойового, технічного і тилового забезпечення та маневру, що ведуться згідно з єдиним замислом і планом для виконання тактичних завдань.

Мистецтво ведення бою відноситься до області тактики, на відміну від операцій, які відносяться до області оперативного мистецтва і стратегії.

Бій може бути

Сучасний бій сухопутних військ є загальновійськовим, в ньому беруть участь і взаємодіють усі роди військ. Бій має рішучий і маневрений характер, розгортається на широкому фронті і на велику глибину із завдаванням ударів по флангах і тилу. Особливостями сучасного бою є різка зміна обстановки, швидкий розвиток, безперервність і напруженість бойових дій.

Розподіл резерву[ред. | ред. код]

Модель Ланчестера динаміки бою має вигляд системи диференціальних рівнянь:

де - кількість бойових одиниць сторони які залишилися у ході бою на момент часу - кількість бойових одиниць сторони які залишилися у ході бою до моменту - темпи надходження одиниць резерву сторін та на момент часу - середні ефективні швидкострільності бойових одиниць сторін та відповідно; - заданий час бою.

Нехай задані початкові кількості бойових одиниць обох сторін

та, крім того, будемо вважати функцію заданою.

Оптимізація полягає у віднаходженні функції з умови екстремуму функціоналу по при обмеженнях де функціонал повинен мати різний вигляд в залежності від телеологічних параметрів сторін, причому та задані.

Фундаментальна матриця для однорідної частини системи диференціальних рівнянь має вигляд:

де Рішення системи Ленчестера при початкових умовах

по формулі Коші записується у наступному вигляді:

Звідки знаходиться

Філософія війни[ред. | ред. код]

Бій - процес скінченний і характеризується своїм результатом. З формальної точки зору результат бою визначається як сукупність станів усіх елементів у декотрий момент часу, після якого жодний з цих станів не змінюється.

Перемога - це не результат, а стан. Перемогти - значить переважити суперника у могутності. Потужність могутності й сила можливостей, з яких складається могутність, визначають перевагу, переможення, переуміння. Могти більше - значить перемогти.

"Непереможність полягає у власній могутності, а можливіть перемоги полягає у могутності противника", - Сунь Цзи (ред.).

Перефразовуючи, непереможність полягає у можливостях захисту, а перемога полягає у можливостях нападу. Приймаючи до уваги, що бій є скінченним процесом і його кінець неминуче тягне за собою його результат, стратегія виключно самозахисту є згубною. Результат бойового процесу (виграш чи поразка) визначається можливостями нападу і самозахисту сторін. Чий напад буде ефективнішим з точки зору управління (управління - це коли керуючі рішення впроваджуються раніше, ніж розвивається керований процес, тобто планування), потужнішим з точки зору можливостей та більш швидкодіючим - той і виграє. Ефективність захисту залежить від ефективності саморегуляції (адаптації), коли бойова система у змозі відповісти (усунувши власну вразливість) на напад ззовні з метою його припинення за критичний проміжок часу, коли відповідь ще має сенс. Напад на бойову систему розраховується виходячи з можливостей саморегуляції даної бойової системи, внутрішніх та зовнішніх лагів у бойовій системі, які виникають при виробленні захисту від нападу. Відтак, управління (планування) є мистецтвом нападу, а саморегуляція (адаптація) - мистецтвом захисту. Найбільш яскравим прикладом цього є закон еволюції у природі, коли живі організми адаптовуються до агресивних умов, перебудовуючись, видозмінюючись.

Варто відзначити, що засоби нападу завжди передують у часі засобам захисту. Засоби захисту є відповіддю на засоби нападу.

Успіх бою залежить від уміння виграти в часі і завоювати ініціативу, від найповнішого використання всієї вогневої сили зброї, бойової і спеціальної техніки, безперервного забезпечення свіжими резервами, високої організованості та дисциплінованості, високих моральних і фізичних якостей, бойової згуртованості і боєготовності війська. Все це досягається свідомим виконанням воїнського обов'язку, стійкістю, хоробрістю і готовністю війська у будь-яких умовах досягти перемоги.

Будь-який справжній бій — це в тій чи іншій формі засідкові дії. Будьте тими, хто влаштовує засідки, а не тими, хто в них потрапляє. Напасти першим — це перевага. Нападайте першим. Вчіться маневрувати. Рухливість і швидкість важливіші за влучність. Виходьте на ворога з флангу або зі спини. Чесність в бою — для дурнів.[1]

Наступ і оборона  — основні види бою. Тільки рішучий наступ у високому темпі забезпечує повний розгром противника. Коли наступ неможливий або недоцільний, війська переходять до оборони.

Зустрічний бій виникає внаслідок маневру сторін у наступі та обороні.

Відхід застосовується з метою виведення підрозділів, частин, з'єднань з-під ударів противника і заняття вигідного рубежу для оборони, проведення контратаки (контрудару), скорочення протяжності фронту, виграшу часу.

Повітряний і морський бої протікають в інших умовах, ніж наземний, і мають свої особливі способи ведення.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Радянська військова енциклопедія. «А—БЮРО» // = (Советская военная энциклопедия) / Маршал Советского Союза А. А. ГРЕЧКО — председатель. — М. : Воениздат, 1976. — Т. 1. — С. 546-548. — ISBN 00101-030. (рос.)

Посилання[ред. | ред. код]