Моріс Фіцджеральд, 3-й лорд Оффалі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Герб ФітцДжеральдів.

Моріс ФітцМоріс ФітцДжеральд (англ. - Maurice fitz Maurice) (1238 – 1286) – ІІІ лорд Оффалі, ірландський аристократ, англо-норманський феодал в Ірландії, магнат, військовий діяч, юстиціарій Ірландії в 1272 – 1273 роках.

Життєпис[ред. | ред. код]

Моріс ФітцМоріс ФітцДжеральд народився в 1238 році в Вексфорді (Ірландія). Він був одним із синів Моріса ФітцДжеральда – ІІ лорда Оффалі та Джуліани, прізвище якої невідомо історикам. У нього було три брати – Джеральд (пом. 1243), Томас (пом. 1271), Девід (дата смерті невідома). Моріс був ще відомий під іменем Моріс Мел – Моріс Лисий. Він отримав від батька землі в Коннахті в обмін на баронство Оффалі до 20 травня 1257 року, коли його батько помер в монастирі Йогал. Але ще до того Моріс ФітцМоріс ФітцДжеральд графиня Лінкольн – Маргарет де Квінсі передала йому на зберігання землі в Оффалі. Титул лорда Оффалі та володіння його батько повинен був успадкувати старший син, але він помер ще до смерті батька у 1243 році. Але він мав сина, який був законним спадкоємцем володінь та титулу лорда Оффалі. Коли він досяг повноліття, Моріс ФітцМоріс почав війну проти інших англо-норманських магнатів Ірландії: він захопив Річарда де ла Рошель – юстиціарія Ірландії, Теобольда Батлера IV, Джона де Когана І (чий син був одружений з сестрою Моріса ФітцДжеральда ІІІ). Захоплення трьох магнатів привели до внутрішньої війни в Ірландії між англо-норманськими аристократами. З одного боку були Геральдини – прихильники ФітцДжеральдів, з іншого боку – коаліція, яку очолили Волтер де Бург та Джеффрі де Дженевіль. Проте на події вплинула Друга Баронська війна в Англії. Ця війна змусила ворогуючі сторони прийти то тимчасового перемир’я сторони були втягнуті до військових дій в Англії в 1266 році. Моріс ФітцМоріс (Моріс ІІІ) потонув в Ірландському морі в липні 1268 року, титул і землі успадкував його син Джеральд ФітцМоріс ФітцДжеральд (народився 1263 року), що був одружений з Джоан. Джефрі де Дженевіль помер 29 серпня 1287 року і не лишив спадкоємців.

У травні 1265 року Моріс ФітцМоріс ФітцДжеральд був одним із наймогутніших магнатів в Ірландії. Король Англії Генріх ІІІ та його син Едвард просили його повідомити про стан речей в Ірландії. Зміцнення Моріса ФітцМоріса було результатом війни геральдинів та Волтера де Бурго – лорда Коннахта, І графа Ольстера. Моріс отримав посаду юстиціарія Ірландії 23 червня 1272 року після смерті попереднього юстиціарія - Джеймса де Одлі 11 червня того ж року. Батько Моріс в свій час служив на цій же посаді в 1232 – 1245 роках. Сам Моріс ФітцМоріс служив на цій посаді до вересня 1273 року, коли його замінив сер Джеффрі де Дженевіль – сеньйор де Вокулер.

У 1276 році він очолив армію під час війни з ірландськими кланами нинішнього графства Віклоу. До його армії приєдналася армія англійських колоністів Пейлу, якою командував його зять Томас де Клер – лорд Інхіквін та Йол, що отримав титул лорда Томонд. Вони несподівано напали на ірландців, але англійська армія була розбита і понесла важкі втрати.

Шлюб і діти[ред. | ред. код]

Десь в 1288 – 1259 роках Моріс одружився з Мод де Прендергаст – дочкою сера Джеральда де Прендергаста Бовуара та його дружини, ім’я якої невідоме, але відомо, що вона була дочкою Річарда Мора де Бурга. Разом з Мод Моріс мав дочку:

 • Амабель ФітцДжеральд – одружиася, але померла бездітною.

Моріс був третім чоловіком Мод. Коли вона померла – невідомо. У 1273 році Моріс одружився вдруге з Еммелін Лонгеспі (1252 – 1291) – дочкою Стівена Лонгеспі та Еммелін де Ріделсфорд. З Емелін у нього була одна дочка:

 • Джуліана ФітцДжеральд (пом. 24 вересня 1300) – перший раз була одружена з Томасом де Клером – лордом Томонд, з ним у неї було четверо дітей. Вдруге одружилась з Ніколасом Авеленом, втретє одружилась з Адамом де Кретінгесом.

Смерть[ред. | ред. код]

Моріс помер десь до 10 листопада 1286 року в Росс, графство Вексфорд. Після його смерті Еммелін Лонгеспі мала конфлікти з дочкою Джуліаною з приводу спадку та з прийомною дочкою Амабель і з Джоном ФітцДжеральдом по цьому ж питанню. Джон ФітцДжеральд потім отримав титул І графа Кілдер – 14 травня 1316 року. Джон був сином брата Моріса – Томаса та Рогезії де Сент-Майкл. Джон через суд та силою захопив всі землі та маєтки на які претендували Еммелін, Джуліана та Амабель.

Джерела[ред. | ред. код]

 • http://www.thePeerage.com
 • Red Book of the earls of Kildare, no. 31
 • 35th Rep. Dep. Keeper of the PRI, p. 42; Cal. Doc. relating to Ireland, 1252-84, no. 563; B. Smith, ‘Fitzgerald, Maurice (c.1194-1257)’, Oxford DNB.
 • The first indicator that Maurice fitz Gerald III was 'full-age' was a mandate to him by the Montfort-government in England in 1264, 21 years after his father's death. Cal. Doc. relating to Ireland, 1252-84, no. 750; CPR, 1258-66, p. 350
 • R. Frame, 'Ireland and the Barons' Wars', in Ireland and Britain, 1170-1450, pp 62-3.
 • Calendar of Documents., Ire. 125-84, p. 467
 • Annette J. Otway-Ruthven, A History of Medieval Ireland, p. 202, Google Books, retrieved on 11-11-2009
 • The Complete Peerage, Volume II, p.200
 • Orpen, Normans, iv, 214, n.
 • Cormac O Cleirigh, 'John fitz Thomas' PhD thesis, Trinity College (1996)