Московська лінія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Московська лінія
Мінський метрополітен
Борисовський тракт
Відкриття першої дільниці 30 червня 1984
Довжина, км 19,9
Кількість станцій 15
Максимальна кількість вагонів у складі поїзда 5
Кількість вагонів у складі поїзда 5
Наземні дільниці Немає
Електродепо Московське
Московська лінія
Мінський метрополітен
Уруччя
Борисовський тракт
Схід
Московська +ав
Парк Челюскінців
Академія наук
Площа Якуба Коласа
Площа Перемоги
Жовтнева  ↔  Купалівська
Площа Леніна    +зал +ав
Інститут культури    +зал
ТЧ-1 «Московське»
Грушівка
Міхалово
Петрівщина
Малинівка

Московська лінія (біл. Маскоўская лінія) — перша лінія Мінського метрополітену. Відкрита 30 червня 1984 року, у складі з восьми станцій. Московська лінія майже цілком проходить під головною магістраллю міста, проспектом Незалежності, і перетинає Мінськ з північного сходу на південний захід. Довжина лінії — 19,9 км, кількість станцій — 15.

Історія[ред.ред. код]

Будівництво першої лінії мінського метро почалося в 1977, офіційне відкриття відбулося 30 червня 1984 року. Пускова ділянка включала вісім станцій: «Інститут культури», «Площа Леніна», «Жовтнева», «Площа Перемоги», «Площа Якуба Коласа», «Академія наук», «Парк Челюскінців» і «Московська».

31 грудня 1986 лінія була продовжена на північний схід станцією «Восток». 7 листопада 2007 відкрилися дві станції на тому ж напрямку - «Борисовський Тракт» і «Уруччя». 7 листопада 2012 відкрилися три станції в південно-західному напрямку - «Грушаўка», «[[Міхалово (станція метро)|Міхалава]]» і «Пятровшчіна».

1-а черга 1-а лінія[ред.ред. код]

Станція «Площа Якуба Коласа»

3 травня 1977, в районі майбутньої станції «Парк Челюскінців» почалися перші роботи, і 16 червня була забита перша паля. У зв'язку з відсутністю в Мінську необхідного обладнання, прохідницький щит було доставлено в розібраному вигляді з Дніпропетровську. При проходці першої лінії метробудівцям довелося зіткнутися з багатьма труднощами, зокрема, перегін між площею Перемоги та Жовтневої проходить під Свіслоччю. Будівництво було розраховано на 8 років, але застосування революційного за тодішніми мірками методу побудови, так званої «стіни в ґрунті», дозволило прискорити будівництво, і першу чергу була відкрита для пасажирів 30 червня 1984 - на рік раніше запланованого терміну.

Відкриті станції отримали такі назви: «Московська», «Парк Челюскінців», «Академія Наук», «Площа Якуба Коласа», «Площа Перемоги», «Жовтнева», «Площа Леніна», «Інститут культури».

2-а черга 1-ї лінії[ред.ред. код]

31 грудня 1986, відбулося відкриття станції «Восток» - розвитку Московської лінії в східному напрямку. Ця ділянка була спроектована в стислі терміни, будівництво велося цілодобово. Станцію було зведено в житловому мікрорайоні «Восток» і стала великим пересадним вузлом для жителів мікрорайонів Восток й Уруччя, значно полегшивши шлях до центра міста.

3-я черга 1-ї лінії[ред.ред. код]

У 2001 почалося будівництво продовження першої лінії на схід. 7 листопада 2007, тут відкрилися дві нові станції «Борисовський тракт» і «Уруччя». Вперше Мінське метро вийшло за межі Мінської кільцевої автодороги. Відкриття цих станцій спочатку планувалося на 2008, але за дорученням Президента фінансування було збільшено, і відкриття перенесено на осінь 2007[1].

Лінія отримала назву від кінцевої станції на момент відкриття. Спочатку планувалося назвати «Московською» другу кінцеву - «Інститут культури», розташовану поруч з однойменною вулицею, проте пізніше рішення було змінено.

З 1992 по 2003, станція «Площа Леніна» мала назву «Площа Незалежності», але потім було відновлено початкову назву (сама площа після 1992 року не змінювала назву).

4-а черга 1-ї лінії[ред.ред. код]

Будівництво станцій «Грушівка», «Міхалово» і «Петрівщина» було розпочато у 2004 році. Відкриття станцій планувалося на 1 вересня 2012 року[2]. Згодом було проголошено, що у вересні пройде пробний запуск[3], а повноцінно станції запрацюють з 7 листопада 2012 року[4]. Ділянка довжиною 5,2 км офіційно відкрита 7 листопада 2012 року[5].

5-а черга 1-ї лінії[ред.ред. код]

3 червня 2014 року була відкрита південно-західна ділянка довжиною 2,1 км зі станцією «Малинівка».

Депо та рухомий склад[ред.ред. код]

Московську лінію обслуговує електродепо «Московське», відкрите в червні 1984 року. Воно обслуговувало і другу лінію до введення в дію 1 вересня 2003 електродепо «Могильовське».

На лінії використовуються вагони моделі 81-717/714 виробництва Митищинського машинобудівного заводу і Вагонмашу. До вересня 2002, використовувалися чотиривагонні потяги; зараз лінію обслуговують 25 п'ятивагонних потягів.

Розвиток[ред.ред. код]

У подальшій перспективі можливе продовження лінії на північний схід станцією «Смоленська» та на південний захід станцією «Щомислиця».

Примітки[ред.ред. код]