Мохоподібні

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Мохоподібні — (гетерогенна група наземних рослин, яких об'єднує відсутність судин), відділ вищих спорових рослин, у життєвому циклі яких переважає статеве покоління. Приблизно 40 тис. видів. Наука, що вивчає мохи - бріологія. Також є деякі ознаки, що зближують їх з водоростями, такі як:

Дві гіпотези еволюційних відносин наземних рослин (Embryophyta). Судинні рослини (Tracheophyta або Polysporangiates) не відносяться до мохоподібних.
  • залежність запліднення від води;
  • наявні ризоїди;
  • будова тіла- сланева.

Раніше ця група розглядалася як єдиний таксон, але через парафілетичність зараз поділена на такі відділи:

Антоцерові- це сланеві рослини, що мають розгалуджений талом діаметром 1-3 см. Клітини талому не диференційовані. Отже, мають по одному пластичному хлоропласту з піреноїдом. Антоцерос крапчастий є відомим представником цього класу. Ця рослина цікава бо її слань має слизиту порожнину, у якій поселяються ціанобактерії.

Печіночники- це сланеві рослини, тіло яких має сплющену форму та галузиться дихотомічно. Найбільш відомий представник- маршанція мінлива.

Маршанція мінлива

Мохи-позбавлені коренів. Функції коренів виконують ризоїди.Це переважно багаторічні рослини, що ростуть групками.Ці рослини маютьпластичну слань на поверхні якої знаходться вирости-підставки для статевого розмноження і виводкові корзинки, що забезпечують вегетативне розмноження.

Різноманітність[ред.ред. код]

Моохоподібні ми можемо знайти всюди, але найбільше мохоподібних в регіонах з помірним та холодним кліматом. Мохоподібні дуже залежать від води, так як не адаптованідо випаровування. Як правило вони зростають у лісах: на каменнях, пеньках, стовбурах дерев. Є мохи, що живуть у воді.Наприклад: сфагнові мохи, річчія, фонтіналіс.

Існує понад 35-40 тисяч видів мохів. В Україні — 832 (станом на 30.07.2008 р.)[1]. Всі представники відділу Мохоподібних багаторічні, досить дрібні рослини, висота яких зазвичай становить 10-20 см і лише окремі види — 50 см.

Сфагнові мохи

У життєвому циклі мохоподібних переважає гаметофіт. Спорофіт, який у мохоподібних називається спорогоном, представлений звичайно лише коробочкою з ніжкою, яка за допомогою стопи, або гаусторії (від лат. гаустор — той, що п'є), занурюється в тканину гаметофіту. Спорогон недовговічний і існує звичайно один вегетаційний період.

Найпоширинішими є: зозулин льон (дводомна рослина),торфові мохи, річчія водяна, фонтіналіс,схістостега периста.

Зозулин льон

Значення мохоподібних у природі та житті людини[ред.ред. код]

У природі мохоподібні відіграють примітивну роль - основа покриву боліт, утримують воду, допомагають у формуванні річок . ЦІкаво, що тварини майже не споживають мохи. Лише коли не вистачає їжі тоді тварини можуть їсти не смачну їжу.

У господарстві мохи, викликаючи заболочування грунтів, погіршують сільськогосподарські земелі. Розростаючись, можуть запобігати ерозії грунтів, видаляючи вологу з поверхні в підземні води. Також сфагновімохи використовуються в медицині як перев'язувальні засоби. Моховидні беруть участь у створенні торфу.

Примітки[ред.ред. код]

  1. Бойко М. Ф. Чекліст мохоподібних України, 2008

2.Біологія (довідник+тести) Соболь.В.І. Повний повторювальний курс підготовки до ЗНО.

Посилання[ред.ред. код]


Листок дуба Це незавершена стаття з ботаніки.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.