Музей Івана Франка (Лолин)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Музей Івана Франка в селі Лолин Pictogram infobox palace.png
Тип музей
Країна Flag of Ukraine.svg Україна
Розташування с. Лолин
Адреса
Засновано 2004

Музей Івана Франка в селі Лолин — один з музеїв, присвячених Іванові Франку, розташований в селі Лолин Долинського району Івано-Франківської області.

Відомості[ред. | ред. код]

Портрет Ольги Рошкевич

Іван Франко часто відвідував село Лолин. Тут він написав оповідання «Вугляр», «Лесишина челядь», «Два приятелі», окремі розділи повісті «Петрії Довбущуки», вірш «Галаган». На основі місцевого варіанту легенди «Пісня про шандаря» створив драму «Украдене щастя». Тут народилася подруга Івана Франка Ольга Рошкевич (18571935), яка стала його першим коханням. Ольга Рошкевич переклала повість Еміля Золя «Довбня», зібрала фольклорні матеріали про весільні обряди, які видав Іван Франко у 1886 році. Франко присвятив їй декілька віршів. В Лолині бував також Михайло Павлик, який разом з Іваном Франком вивчав життя місцевих селян.

У 1956 році в селі було встановлено пам'ятник Іванові Франку, а при школі створено літературно-меморіальну музейну кімнату (1981). Музей Франка було засновано в 2004 році. Він розташований в центрі села Лолин. Експозиції розповідають про важливі події з життя Івана Франка, пов'язані з селом Лолин, зокрема знайомство Франка з Ольгою Рошкевич. На думку біографів Івана Франка, знайомство з Ольгою Рошкевич було поштовхом до написання Іваном Франком збірки поезій про кохання «Зів'яле листя».

Ряд цікавих експонатів висвітлюють також деякі аспекти творчості Івана Франка: прижиттєві видання «Зів'ялого листя», оригінальні фото, автографи та інші документи.

Інтер'єр музею збагачений автентичними бойківськими хатніми старожитностями, тут також виставлені музичні інструменти та давні одяг. Відвідувачі музею можуть ознайомитися із старовинними бойківськими традиціями та звичаями, типовими в часи перебування Івана Франка на теренах Долинщини (1874—1876).

Практична інформація[ред. | ред. код]

Адреса: Івано-Франківська область, Долинський район, с. Лолин Тел.моб.: +38(096)8598361

Література[ред. | ред. код]

Коротка бібліографія про перебування Івана Франка у Лолині та вшанування тут його пам'яті:

  • Бурдуланюк В. М. Музей Івана Франка в Лолині / В. М. Бурдуланюк, Ю. Угорчак. — Івано-Франківськ: 1987. — 16 с.
  • Горак Л. Столик з Лолина: про експонат музею Івана Франка у Львові, який пов'язаний з творчістю І. Франка / Р. Горак // Дзвін. — 2010. — № 1. — С.119-121.
  • День пам'яті Івана Франка в Лолині [започаткований 31 трав. 2009 р.] // Добра справа. — 5 черв. (№ 22). — С. 10.
  • Дмитрів І. Лолин — столиця Франкового кохання: [про музей І. Франка та взаємини письм. з О. Рошкевич] / І. Дмитрів // Вечірній Івано-Франківськ. — 2006. — 12 груд. — С. 8.
  • Мельник В. І знову Іван Франко з Лолином розмовляв: фоторепортаж із Лолин. свята лірич. поезії / В. Мельник // Тижневик Галичини. — 2000. — 31 серп.
  • По місцях перебування й увіковічнення пам'яті Івана Франка на Прикарпатті / авт.-упоряд. В. Федорак, З. Федунків, Р. Гандзюк. — Івано-Франківськ: 2006. — 48 с.
  • Ровенчак О. Багатоголосе відлуння «трьох жмутків» «Зів'ялого листя»: [про свято лірич. франков. поезії у с. Лолині Долин р-ну ] / О. Ровенчак // Галичина. — 2000. — 29 серп.
  • Ровенчак О. «Жмутки» любові беруть початок з Лолина / О. Ровенчак // Галичина. — 1994. — 14 верес.
  • Ровенчак О. Лолинська муза явила світові поета: [І. Франко: свято лірич. поезії] / О. *Ровенчак // Голос України. — 2002. — 12 верес. — С. 16 ; Галичина. — 2002. — 31 серп.
  • Скворій Р. Слідами великого Каменяра: [І. Франко у Лолині] / Р. Скворій // Ратуша. — 2009. — 30 квіт. (№ 16). — С. 5.

Джерела та посилання[ред. | ред. код]