Мініта

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Мініта
Міфологія давньогрецька міфологія
Батько Cocytusd
Вбивця Персефона[1] і Деметра
Частина від Наяди

Мі́ніта, також Мінфа, Мінта, Мента (грец. Μίνθη або Μένθη Minthe) — персонаж давньогрецької мітології, німфа-наяда, покровителька річки Кокіт, через що називалась Кокітідою[2].

В німфу закохався Аїд, через що його дружина Персефона знищила суперницю, перетворивши її, за словами Страбона, в «садову м'яту, яку деякі називають гедіосмон (букв. пахнучий[3].

За версією Оппіана, була німфою в підземному царстві, наложницею Аїда. Мініта постійно скаржилась та сварилась на нову суперницю Персефону, через що було розтоптана її матір'ю Деметрою. Згодом на цьому місці виросла м'ята[4].

У стародавній Греції м'яту використовували в похоронних обрядах разом з розмарином і миртом, а не просто для усунення запаху гниття; м'ята була елементом ферментованого ячмінного напою, званого кікеон, який був важливим підготовчим ентеогеном для учасників Елевсинських містерій, який давав надію в потойбічне життя для посвячених[5].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Овідій 10.729 // Metamorphoseon libri — 0001.
  2. Мініта (Мінта, Мінфа). http://mifolog.ru/ (російська) . Архів оригіналу за 14 жовтня 2020. Процитовано 12 жовтня 2020.
  3. Strabo, Geographica VIII.3.14. [Архівовано 20 липня 2020 у Wayback Machine.]
  4. Оппіан. Про рибальство, III 486
  5. Kerenyi 1967

Джерела[ред. | ред. код]

  • Kerenyi, Karl, 1967. Eleusis: Archetypal Image of Mother and Daughter, pp. 40, 179f (Princeton: Bollingen)

Література[ред. | ред. код]