М'ята

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

М'ята
Mentha spicata 02.jpg
Mentha spicata
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Евдикоти (Eudicots)
Клада: Айстериди (Asterids)
Порядок: Губоцвіті (Lamiales)
Родина: Глухокропивові (Lamiaceae)
Підродина: Nepetoideae
Триба: Mentheae
Рід: М'ята (Mentha)
L., 1753
Типовий вид
Mentha spicata
Commons-logo.svg Вікісховище: Mentha

М'я́та (Mentha) — рід рослин родини глухокропивових. Усі види (згідно з Plants of the World Online 24 види[1]) дуже запашні, більшість з них містить багато ментолу. Слово «м'ята» є «словом-вандервортом», поширеним у багатьох мовах і похідним від спільного джерела: прасл. *męta, *męty походить від грец. μίνθη, через латинське, й можливо, германське посередництво[2].

Рослини роду м'ят суттєво різняться за хімічним складом утворених при метаболізмі летких речовин — метаболітів, так званих ЛАР. Це проявляється в різному запаху, та в різному складі ефірних олій.

Перцева м'ята (велике листя) та корсиканська

Опис[ред. | ред. код]

Трави однорічні або багаторічні, ароматичні, часто з кореневищами або зі столонами. Верхнє листя сидяче або майже сидяче, краї зубчасті, дрібнозубчасті або округлозубчасті; приквітки від ланцетних до лінійних. Суцвіття від 2–6 до багатоквіткових. Чашечка від лійкоподібної до дзвоноподібної, 10-13-жильна, горло голе або волосисте, кінцівка однаково 5-зубчаста або 2-губна, верхня губа 3-зубчаста, нижня губа 2-зубчаста. Віночок воронкоподібний, ± рівний або майже рівний, кінцівка 4-лопатева; часточки рівні, цілі, верхня частка трохи ширша. Тичинки 4. Горішки малі, яйцюваті чи кулясті, сухі, гладкі або злегка горбчасті, верхівка округла, рідко волосиста[3][4].

Види[ред. | ред. код]

Поширені в Україні[ред. | ред. код]

Інші види[ред. | ред. код]

Гібридні види[ред. | ред. код]

Поширення[ред. | ред. код]

Представники роду поширені здебільшого в помірних областях Північної півкулі, але кілька видів — у Африці, Південно-Східній Азії й Австралазії. Ряд видів широко культивується в багатьох регіонах світу через ароматичні властивості й було розроблено багато сортів[1][3].

Застосування[ред. | ред. код]

М'ята широко використовується — в харчових продуктах, в косметиці — м'ята японська (Mentha arvensis) і м'ята перцева (Mentha piperita), в фітотерапії та ароматерапії (м'ята перцева, м'ята водяна (Mentha aquatica), м'ята болотна (Mentha pulegium), та ін.) а також в фармакології (переважно настоянка м'яти перцевої). Із свіжої та висушеної трави м'яти перегонкою одержують ефірну олію, з якої одержують натуральний ментол (переважно кристализаціею при −40 °C). При вживанні у великих кількостях м'ята може стати причиною погіршення сну, серцевих болів і зниження лібідо у чоловіків. М'ята протипоказана у разі індивідуальної непереносимості, під час вагітності і лактації та дітям до 5 років

М'ята застосовується як харчова рослина для вигодовування деяких метеликів, у тому числі метелика Buff Ermine.

Хемотипи та головні компоненти[ред. | ред. код]

Найвідомішими компонентами, що зумовлюють аромат свіжої м'яти, та її використання, є ментол та ментон. У м'яті у незначній кількості міститься також терпен ментлактон.

Інше[ред. | ред. код]

  • На честь цього роду рослин названо астероїд 1078 Мента.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Plants of the World Online. Kew Science. Процитовано 11.08.2020.  (англ.)
  2. Мята // Этимологический словарь русского языка. — М.: Прогресс М. Р. Фасмер 1964—1973
  3. а б Flora of China. eFloras. Процитовано 11.08.2020.  (англ.)
  4. Flora of Pakistan. eFloras. Процитовано 11.08.2020.  (англ.)

Посилання[ред. | ред. код]