Нед Маддрелл

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Едвард Маддрелл
Ned Maddrell
Прізвисько Нед
Народився 1877(1877)
Крегнешd, Острів Мен
Помер 27 грудня 1974(1974-12-27)
Дуглас, Острів Мен
Підданство Велика Британія Велика Британія
Місце проживання Острів Мен
Діяльність рибалка
Відомий завдяки остання людина для якої менська мова була рідною
Знання мов англійська і Менська

Едвард «Нед» Маддрелл (1877 — 27 грудня 1974) — рибалка з острова Мен, останній носій менської мови, для якого вона була рідною.

Після смерті місіс Сейдж Кінвіг (бл. 1870—1962) Маддрелл залишився єдиним, хто міг стверджувати, що розмовляв менською мовою з дитинства (згідно з одним джерелом, Маддрелл трохи знав англійську мову перед тим як вивчив менську, а менську він вивчив від двоюрідної бабусі)[1], хоча тоді ще залишалося кілька людей, які розмовляли нею як другою і вивчили вже впродовж життя.

Маддрелл записав якісь частини свого мовлення заради лінгвістичного збереження; наприклад, 1948 року записав такі фрагменти про рибальство:

Dooyrt «Ballooilley» rish:
«Ballooilley» сказав йому:
«Vel ny partanyn snaue, Joe?»
«Чи краби повзуть, Джо?»
"Cha nel monney, cha nel monney, " dooyrt Joe. «T'ad feer ghoan.»
"Не багато, не багато, " сказав Джо. «Їх мало»[2].

Газетна стаття про вимирання менської мови від приблизно 1960 року (тоді вона дає вік Мадрелла 82 роки) цитує його, оскільки тоді він і Кінвіг були єдиними носіями, для яких ця мова була рідною:

«

Нед Маддрелл, який вийшов у море в 13 років, виявив, що може там зберігати свою менську мову "живою" спілкуючись з носіями гойдельських мов серед моряків на британських кораблях. Він виріс у віддаленому селі Грегніш, де "ніхто не буде розмовляти з вами і ставитись по-людськи, якщо ви не знаєте менської мови".

В містах ситуація була інакшою. "Ніхто не хотів розмовляти менською, навіть ті, хто добре нею володів. Можливо їм було соромно. Вони казали 'ця мова ніколи не принесе вам навіть пенні'". Нед є бадьорим старим чоловіком, трохи глухим, але дуже пишається своєю роллю одного з останніх носіїв, для кого ця мова є рідною. "Вони зробили записи як я розповідаю легенди та історії менською", казав він, "у Ірландії і в Америці і в місцях, про які ви ніколи не чули"[3].

«

Здається, Маддреллу подобався його статус місцевої знаменитості. Він залюбки був згоден вчити молодих відроджувачів мови, таких як Леслі Квірк і Браєн Стовелл. Коли прем'єр-міністр Ірландії Еймон де Валера відвідав острів, він особисто завітав у гості до Неда. Де Валера сердився на уряди Британії та острова Мен через їхню байдужість до проблеми зникнення менської мови і вислав на острів команду від Комісії з ірландського фольклору зі звукозаписувальною апаратурою, щоб зберегти те, що залишилось[4].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Language Decline and Language Revival in the Isle of Man. Ned Maddrell Memorial Lecture. 28 November 1996. Архів оригіналу за 19 вересень 2004. Процитовано 3 січень 2016. 
  2. Зразки менської мови (з аудіо): «Чи краби повзуть?»
  3. (2 September 1993). "The Death of Manx from newspaper clipping 1950s". GAELIC-L. (Google Groups). Retrieved on 13 May 2015.
  4. A Wooden Crate which preserved the Manx Language. BBC. 27 January 2010. Процитовано 19 February 2014. 

Посилання[ред. | ред. код]