Нелей (син Кодра)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Нелей (дав.-гр. Νηλεύς) — напівлегендарний засновник царської династії, що правила у давньогрецькому місті Мілет з XI до VII ст. до н. е.

За легендою був сином афінського царя Кодра. Програв суперечку за владу своєму брату Медонту і тому став на чолі іонійців, які вирішили переселитися за море[1][2].

Першою зупинкою під час експедиції був Наксос, проте на цьому острові залишилася лише частина переселенців (за пізнішим переказом — ті, хто був заплямований кров'ю, для виявлення таких Нелей навіть змушений був взяти на себе вбивство якогось хлопчика[3]). Місце для поселення на анатолійському узбережжі Нелей обрав за допомогою місцевого роду Бранхідів, які запропонували йому «землю і воду»[4]. Переселенці захопили карійське місто Мілет, перебили місцевих чоловіків і взяли у дружини мілетських жінок.

Пароська хроніка приписує Нелею заснування усіх іонійських міст, а також заснування Іонійського союзу, проте на думку більшості сучасних дослідників союз був утворений принаймні на кілька століть пізніше.

Нелей був похований у Дідімах[5].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Страбон. Географія, XIV, 1, 3
  2. Павсаній. Опис Еллади, VII, 2, 4
  3. Еліан, VIII, 5
  4. Лікофрон. Александра, 1379
  5. Павсаній. Опис Еллади, VII 2, 6

Джерела[ред. | ред. код]

  • Gorman V.B. Miletos, the Ornament of Ionia: A History of the City to 400 B.C.E. Michigan, 2001