Нижня Штирія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Нижня Штирія (червоним) один з п'яти історичних регіонів Словенії

Нижня Штирія (словен. Štajerska; нім. Untersteiermark) або Словенська Штирія — історичний регіон на північному сході Словенії, включає південну третину колишнього герцогства Штирія.

Використання назви[ред.ред. код]

Герцогства Штирія існувало як окрема політико-адміністративна одиниця з 12 століття до 1918, було розділено на три традиційні регіони: північний дві третини з колишнього князівства, відомі історично, як Верхня і Центральна Штирія, є німецькомовною і сьогодні є австрійською землею Штирія (нім. Steiermark). Південна третина з колишнього князівства, відома як Нижня Штирія, переважно словенськомовна і сьогодні є частиною Словенії, де її просто називають «Штирія».

Нижню Штирію не варто плутати з Південною Штирією, південною частиною Центральної Штирії, яка є частиною австрійської землі Штирія.

Історія[ред.ред. код]

У 1918 році, після розпаду Австро-Угорської імперії по закінченню Першої Світової війни, герцогство Штирія було розділено між новоствореними державами Німецькою Австрією і державою словенців, хорватів і сербів. Рудольф Майстер, на чолі словенських частин колишньої австро-угорської армії, зайняв місто Марибор в листопаді 1918 року і приєднав його до Держави словенців, хорватів і сербів. Після короткого бою з військами Німецької Австрії, було створено сьогоденний кордон —-- мовну межу між словенцями і етнічними німцями.

Вже в грудні 1918 року, всі Нижня Штирія був де-факто включена в Королівство сербів, хорватів і словенців (згодом Югославія). У 1922, була утворено округ Марибор, включаючи велику частину території Нижня Штирія, а також Прекмур'я й Меджимур'я. Після державного перевороту короля Александра I в січні 1929 року округ було ліквідовано і замінено дев'ятьма бановинами. Згідно з Югославською конституцією 1931, Нижня Штирія була включена до складу новоствореної Дравської бановини, яка була більш-менш ідентичною із Словенією, з Любляною як її столицею.

У квітні 1941, Нацистська Німеччина вторглася до Югославії і Нижня Штирія був включений до складу Третього Рейху, з метою повторного онімечування регіону. Після другої світової війни, Югославська влада в цьому районі була відновлена і Нижня Штирія стали невід'ємною частиною Соціалістичної Республіки Словенія. З 25 червня 1991, Нижня Штирія стала частиною незалежної Республіки Словенія.

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]