Норма (опера)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Норма
італ. Norma
Bellin-Norma poster for 1831 premiere.jpg
Композитор Вінченцо Белліні[1]
Автор(и)
лібрето
Феліче Романі[d][1]
Мова лібрето італійська мова
Джерело сюжету The Martyrs[d][1] і Norma, ou L'infanticide[d][1]
Жанр Опера серіа і лірична трагедія[d][1]
Кількість дій 2
Рік створення 1831[1]
Перша постановка 26 грудня 1831[1]
Інформація у Вікіданих

«Норма» (Norma)опера Вінченцо Белліні у двох діях. Лібрето — Ф.Романі (Felice Romani) за драмою Александра Суме (Alexandre Soumet) «Norma, ossia L'infanticidio». Вперше поставлена у театрі "Ла Скала", 26 грудня 1831 року.

Ця опера є чудовим зразком традиції бельканто. Головна партія - одна з найважчих у репертуарі сопрано - була написана для Джудітти Пасти. Серед найвизначніших виконавиць ролі Норми - Марія Каллас, яка виконала її 89 разів, і зробила офіційні записи в 1954 й 1960 р.

Сюжет[ред.ред. код]

Дія перша[ред.ред. код]

Дія відбувається у часи завоювання Галлії римлянами. Друїди готують повстання і очікують на заклик, що їм дасть верховна жриця Норма. Однак Норма таємно закохана у римського воєначальника Полліона, від якого вона вже народила двох дітей. Відтак вона не поспішає давати заклик до повстання - вона виходить до народу (хор "Norma viene"; "Норма вийшла") і говорить про те, що час помсти ще не настав, в її молитві ("Casta diva, che inargenti"; "О богине, погляд твій ясний") відчувається бажання бачити Полліона.

Але Полліон її розлюбив і віддав своє серце Адальжизі, він умовляє Адальжизу виїхати до Риму (дует "Va', crudele, e al dio spietato"; "Що ж, пожертвуй моєю кров'ю") на що вона погоджується.

Норма підозрює Полліона у зраді, коли до неї приходить Адальжиза, щоб висповідатися у своїй злочинній любові до римлянина (дует "Sola, furtiva al tempio"; "Часто з тих пор нишком у храмі я з ним бачилася"). У цей час входить Полліон. Дізнавшись про зраду, вона звинувачує його у зраді (терцет "Oh! di qual sei tu vittima"; "Ти мерзенного зрадника жертвою нещасною стала"). Адальжиза відмовляється від шлюбу з Полліоном, вказуючи йому на його справжню жінку - Норму.

Дія друга[ред.ред. код]

У відчаї Норма збирається вбити своїх дітей ("Dormono entrambi"; "Обоє заснули"), однак врешті вона просить Адальжизу узяти шлюб з Полліоном і забрати до Риму своїх дітей (дует "Deh! con te, con te li prendi"; "Ах, з собою ти візьми їх"), однак Адальжиза відмовляється, сподіваючись умовити Полліона повернутися до Норми.

Проте Нормі не вдалося умовити Полліона - він хоче викрасти Адальжизу з храму, про що Нормі сповіщає Клотильда. Та скликає народ і оголошує, що настав час дати відсіч римлянам. Полліон проникає до храму. Норма просить залишити їх одних. Вона пропонує йому спасіння за умови, що він відмовиться від Адальжизи, однак Полліон не погоджується на це. Тоді Норма наказує розпалити багаття, вона привселюдно зізнається у своєму зв'язку з Полліоном і спалює себе на багатті. Полліон розділив її долю.

  1. а б в г д е ж Mesa F. Opera: an encyclopedia of world premieres and significant performances, singers, composers, librettists, arias and conductors, 1597-2000 Jefferson: McFarland & Company, 2007. — P. 190. — ISBN 978-0-7864-0959-4