Бібліотека Каталонії

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Координати: 41°22′52″ пн. ш. 2°10′11″ сх. д. / 41.38111° пн. ш. 2.16972° сх. д. / 41.38111; 2.16972

Бібліотека Каталонії
кат. Biblioteca de Catalunya

Biblioteca de Catalunya.svg
Biblioteca de Catalunya - Entrada principal.JPG

Головний вхід до бібліотеки
Країна Flag of Spain.svg Іспанія
Тип національна бібліотека і Публічна бібліотека
Розташування Барселона
Адреса Барселона (Каталонія, Іспанія)
Засновано 1907
Зібрання
Обсяг фондів 3 млн одиниць збереження[1]
Веб-сайт bnc.cat
CMNS: Бібліотека Каталонії на Вікісховищі
Будівля Національної бібліотеки Каталонії
Див. також Барселона.

Бібліоте́ка Катало́нії (кат. Biblioteca de Catalunya) — каталонська національна бібліотека, розташована у Барселоні (Автономна область Каталонія, Іспанія); національний бібліографічний центр, відповідальний за збирання, збереження та популяризацію каталонського культурного надбання: державної бібліографії регіону та каталонської екстеріорики.

Історія[ред.ред. код]

«Зал людства» (кат. Sala d'Humanitats) Бібліотеки Каталонії, читальний зал

У 1907 р. Анрік Прат-да-ла-Ріба (кат. Enric Prat de la Riba) заснував Інститут каталонських студій, при ньому було відкрито бібліотеку.

На відміну від інших національних бібліотек Європи, які продовжували традиції королівських бібліотек, Бібліотека Каталонії була створена «з нуля», головним чином завдяки національній каталонській буржуазії.

У 1914 р. за часів Каталонської співдружності бібліотека стала відкритою для широкої публіки. На той час фонди бібліотеки розміщувалися у будівлі Депутатського палацу (кат. Palau de la Diputació) поряд з будівлею Жанаралітату Каталонії.

У 1917 р. створено відділи стародруків та спеціальних колекцій, а також музики, у 1923 р. — естампів, гравюр та мап. У 1940 р. бібліотека переїхала до старовинної будівлі Шпиталю Санта-Креу в Барселоні (кат. Hospital de la Santa Creu de Barcelona).

За часів диктатур Прімо де Рівери (1923-1930 р.р.) та Франко (з 1939 р.) бібліотека була перейменована на Центральну бібліотеку (кат. Biblioteca Central) — центральною іспанською владою знищувалися бідь-які натяки на існування Каталонії.

Читальний зал, неф «Трамунтана»

У 1981 р. бібліотека отримує статус національної[2]. У 1994 р. формуються 4 великі відділи бібліотеки: бібліографічний, графіки, фонотека та гемеротека (зібрання періодичних видань).

Сучасний стан[ред.ред. код]

Наразі бібліотека розташована на площі 8.820 м² у Барселоні та місті л'Успіталет-да-Любрагат, фонди нараховують близько трьох мільйонів екземплярів книг та інших матеріалів. З 2000 р. розпочато оцифрування фондів бібліотеки.

Партнерство з Google[ред.ред. код]

З метою популяризації серед широкої громадськості каталонського культурного надбання каталанською, іспанською, французькою, німецькою, латинською та англійською мовами 10 січня 2007 р. «Бібліотека Каталонії» та чотири інші каталонські бібліотеки оголосили про приєднання до проекту оцифрування «Google Books Library Project». У цьому проекті «Бібліотека Каталонії» виступила координатором та посередником між Google та чотирма іншими бібліотеками-учасницями:

Таким чином, група каталонських бібліотек стала другим серед не-англосакських культурних установ (після Мадридського університету Комплутенсе) та третім у Європі (після Оксфордського університету) партнером проекту «Google Books Library Project»[1].

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]