Нортгемптонський університет (історичний)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Карта середньовічних університетів

Університет Нортгемптона або Нортгемптонський університет знаходився у м. Нортгемптон, Англія, з 1261 по 1265 рік.

Університет був заснований королівською хартією після затвердження королем Генріхом III у 1261 році.[1] Це був третій університет в Англії, після Оксфорда та Кембриджа, і 22-й у Європі. Після того, як єпископи та магнати повідомили королю, що Нортгемптон становить загрозу для Оксфорду, Генріх III розпустив університет у 1265 р. та підписав Королівський указ, який забороняв створення університету в Нортгемптоні.

У 2005 році указ був скасований таємною радою, що дозволило тодішньому університетському коледжу Нортгемптона (заснованому в 1924 р.) набути статус університету та отримати назву Університет Нортгемптона.

Історія[ред. | ред. код]

Заснування[ред. | ред. код]

Нортгемптон був у 13 столітті набагато важливішим містом, аніж сьогодні, тому не особливо дивно, що саме там був заснований університет. Місто також було, на короткий час, резиденцією короля.[2]

Університет Нортгемптона був заснований за правління короля Річарда I Левове Серце як школа. Річард опікувався закладом, і, як свідчить принаймні один історик, між 1176 та 1193 рр. школа в Нортгемптоні «зрівнялася з Оксфордською школою або навіть затьмарила її»[3] . Школа втратила потужного прихильника після смертю короля Річарда. Однак вона все ще користувався покровительством Симона де Монфора[4] за часів правління короля Іоана та його сина Генріха III.

У Кембриджі в 1249 р. і вдруге у 1260 р. відбулися жорстокі зіткнення між жителями міста та «вченими», внаслідок яких було страчено 16 городян та суворе покарано багатьох інших. Слідом за цим кілька вчених втекли і знайшли притулок у Нортгемптоні. У 1261 році Генріху III було запропоновано дати дозвіл на розміщення університету в місті.

Скасування[ред. | ред. код]

Існування університету було коротким. Через чотири роки після його створення, під час облоги Нортгемптона, вчені учинили опір вступу сил Короля, внаслідок чого Генріх III позбавив місто ліцензії на університет.[5]

Деякі джерела пропонують альтернативний мотив закриття університету. Як стверджував один письменник[6] «… цікаве висловлювання Генріха III свідчить про те, що причини для закриття міського університету у 13 столітті були скоріше зумовлені місцевими та корисливими міркуваннями». 1 лютого 1265 р. Генріх написав мерам і графствам Нортгемптона:

"Ми зважили на їхнє прохання [створити університет у 1261 р.], оскільки тоді ми вірили, що це піде на користь вашому місту і принесе користь також і нам; але тепер ми дізналися про свідчення людей, гідних віри, що, якщо університет залишиться у Нортгемптоні, тоді немалих збитків зазнає містечко Оксфорд, яке є стародавнім творінням, було підтверджено нашими предками і загалом схвалено як зручне для студентів. Ми в жодному разі не бажаємо, щоб це сталося, тим більше, що всі єпископи погоджуються, що для честі Бога, переваги церкви Англії та добробуту студентів, університет має бути усунений з Нортгемптона ". [7]
Університетський клас, (1350-ті)

Це говорить про те, що академічне суперництво відіграло певну роль у рішенні Короля, про що свідчать поради, які він отримав від професорів в Оксфорді з цього питання.

Сучасний Університет Нортгемптона[ред. | ред. код]

Ім'я університету було відроджено у 2005 році, коли тодішній університетський коледж Нортгемптон, який виник через об'єднання попередніх установ, був підвищений до повного статусу університету та перейменований у Університет Нортгемптона. Окрім назви та знаходження у тому ж місті, між середньовічним університетом та сучасним університетом немає зв'язку.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Reading, a city dreaming of spires. Times Higher Education. 1996-05-03. Процитовано 2011-01-04. 
  2. Andrew, Martin: Northampton (The Francis Frith Collection), 2002.
  3. Cobban, Alan B., The Medieval Universities: Their Development and Organization (Methuen, 1975)
  4. J. R. Maddicott, Simon de Montfort (Cambridge University Press, 1996)
  5. Alan B. Cobban, The Medieval English Universities: Oxford and Cambridge to c. 1500 (Scolar Press, 1988)
  6. It should have been Northampton Архівовано 20 квітня 2013 у Wayback Machine..
  7. F. M. Powicke, Ways of Medieval Life and Thought: essays and addresses. (New York: Biblo and Tannen, 1964).

Посилання[ред. | ред. код]