Нюховий рецептор

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Olfactory Sensory Neurons innervating Olfactory Glomeruli.jpg

Нюхові рецептори - рецептори, що існують в клітинних мембранах нюхових нейронів і відповідають за виявлення молекул запаху. Знаходяться на кінцях вій, що виходять з нюхових клітин[1].

Активований нюховий рецептор ініціює каскад реакцій, необхідних для передачі сигналу про запах, який в кінцевому рахунку потрапляє в мозок.

Ці рецептори є членами класу родопсина як сімейство рецепторів, сполучених з G-білком (GPCR). Нюхові рецептори утворюють мультігенні сім'ї, що складаються з більш ніж 900 генів у людини і 1500 генів у мишей.

Вираз[ред. | ред. код]

У хребетних нюхові рецептори розташовані як у віях, так і в синапсах нюхових сенсорних нейронів, а також в епітелії дихальних шляхів людини. У комах, нюхові рецептори розташовані на вусиках і інших хемосенсорних органах. Сперматозоїди також експресують рецептори запаху, які, як вважається беруть участь в хемотаксисі, щоб знайти яйцеклітину.

Еволюція[ред. | ред. код]

Нюхове сімейство генних рецепторів у хребетних почало розвиватися через геномні події, такі як дуплікації генів і генну конверсію. Доказом ролі тандемной дуплікації є той факт, що багато генів нюхових рецепторів, що належать до однієї філогенетичної скарбі, розташовані в одному і тому ж кластері генів. До цього моменту група геномних кластерів OR добре зберігається у людей і мишей, хоча функціональне кількість OR істотно відрізняється у цих двох видів. Така еволюція об'єднує сегменти з декількох генів OR, щоб генерувати і виробляти конфігурації,що реагують на види одоранту, створюючи нові функціональні гени OR, а також псевдогени.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Обоняние и ароматерапия - Медицинский портал EUROLAB. www.eurolab-portal.ru. Процитовано 2019-08-22.