Окулюс

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Окулюс в куполі римського Пантеону

Окулюс (лат. oculus — око), або опейон (грец. ὀπαῖον — димовий отвір; також опайон, опеон) — круглий отвір в центрі даху або купола[1][2]. Термін також позначає вікно круглої або овальної форми, наприклад, так зване «бичаче око»[3].

У ранній античності отвори в перекритті будівлі влаштовували для виходу диму з вогнища[4]. Пізніше вони придбали символічне значення.

Найвідоміший приклад використання окулюса в античній архітектурі — круглий отвір в куполі римського Пантеону. Окулюс має 9 метрів у діаметрі[5] і є єдиним отвором, через яке в храм проникає світло. Ймовірно, що гігантський купол Пантеону символізував небо — обитель богів; окулюс ж, розташований в його центрі, позначав місце Зевса як верховного божества[6].

Отвір в центрі купола, що істотно зменшує його тяжкість, це не тільки раціональне конструкторське рішення, але і вельми ефектний прийом. У сонячну погоду промені, проходячи через окулюс, утворюють добре помітний, що знаходиться в центрі храму стовп світла. У міру того як Сонце переміщається, змінюється і освітлення всередині Пантеону: одні елементи інтер'єру виходять на перший план, інші, навпаки, занурюються в тінь[7].

Коли йде дощ, в окулюс потрапляє вода, тому в Пантеоні передбачена спеціальна дренажна система[7]. Раз на рік, на свято П'ятидесятниці, присутніх в храмі крізь отвір в куполі обсипають пелюстками червоних троянд. Це символізує зішестя Святого Духа до апостолів[8].

Посилання[ред. | ред. код]

  1. (рос.) Уайт Э., Робертсон Б. Архитектура: формы, конструкции, детали. — Москва : АСТ, 2005. — С. 75.
  2. (англ.) Nikolas Davies, Erkki Jokiniemi. Dictionary of Architecture and Building Construction. — Routledge, 2008. — P. 254.
  3. (англ.) Oculus. Britannica. Процитовано 27 січня 2017. [недоступне посилання з червня 2019]
  4. (рос.) Власов В. Г. Архитектура: словарь терминов. — Москва : Дрофа, 2004. — С. 124. — ISBN 5-7107-8452-4.
  5. (італ.) Alberto Terenzio. Pantheon. Enciclopedia Italiana. Архів оригіналу за 3 березня 2017. Процитовано 26 січня 2017. 
  6. (англ.) W. L. MacDonald. The Pantheon: Design, Meaning, and Progeny. — 2002. — P. 42.
  7. а б DuTemple, 2003, с. 40.
  8. (італ.) M. Silvia Di Battista. Roma: guida alle curiosità. Per le vie del centro. — goWare, 2016.

Література[ред. | ред. код]

  • Lesley A. DuTemple. The Pantheon. — Twenty-First Century Books, 2003. — P. 40—41.