П'єр Пелерин де Марікур

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
П'єр Пелерин де Марікур
фр. Pierre de Maricourt
Народився 1240[1]
Марикур
Помер 13 століття
Країна Flag of France (XII-XIII).svg Франція
Діяльність фізик, інженер, письменник
Знання мов французька
Компас XIV століття, зроблений по малюнку з книги де Марикура (1269)

П'єр Пелерин де Марікур (фр. Pierre Pelerin de Maricourt) — французький фізик XIII століття, проводив експерименти з магнетизма і написав перший дійшов до нас трактат, що описує властивості магнітів, точні дати життя невідомі. Свої латинські праці він підписував: Петро Перегрин (лат. Petrus Peregrinus), тобто «пілігрим»; причина такого прізвиська невідома.

Де Марікур першим в Європі зробив систематичне експериментальне дослідження властивостей магнітів і опублікував результати в трактаті «Послання про магніт» (Epistola Petri Peregrini de Maricourt ad Sygerum de Foucaucourt , militem, de magnete). Ця праця дуже вплинула на розвиток середньовічної фізики, а також багаторазово перевидавалася; до наших днів дійшли лише 39 копій рукописів. Його робота особливо відзначена тим, що містить найдавніші детальні обговорення компаса з голкою, що вільно обертається, фундаментальні складові сухого компаса, який незабаром з'явиться в середньовічній навігації.  Він також написав трактат про побудову та використання універсального астролябіїя.

Подробиці життя вченого не збереглися. Народився він в Пікардії. Крім магнетизму, де Марікур у своєму трактаті «Nova Compositio Astrolabii Particularis» описав пристрій «універсальної астролябії», але немає відомостей про те, що цей (досить складний) прилад реально кимось використовувався.

«Послання про магніт»[ред. | ред. код]

Перше друкарське видання «Послання про магніті» (Аугсбург, 1 558)

Цей трактат написаний у 1269 році, коли де Марікур перебував у війську Карла Анжуйського, яке брало участь в облозі італійського міста Лучера. Праця являє собою лист до знайомого автора на прізвище де Фукокур (de Foucaucourt). У ньому де Марікур докладно перерахував властивості магніту, повідомив, як знайти у нього північний і південний полюси, як намагнічувати голку компаса. Описується процедура перемагнічування і закони взаємодії двох магнітів[2].

Трактат відображає поширене повір'я, що магніт притягується до Полярної зірки

Цей камінь приховує в собі подобу неба (нижче я докладно навчу, яким чином наочно довести це на досвіді). І якщо на небі існують дві точки, більш значні інших, оскільки навколо них, як навколо осей, обертається небесна сфера, і одна з них називається арктичним або північним полюсом, а інша - антарктичним або південним, то і в цьому камені ти повинен точно визначити дві точки, одну - північну, іншу - південну....Візьми дерев'яний круглий посудину, на зразок страви або миски, і в нього поклади камінь, і тоді цю посудину, разом з покладеним в нього каменем, помісти в іншому великому посудині, наповненому водою ... цей камінь, так покладений, буде обертати свій малий посудину до тих пір, поки північний його полюс не зупиниться прямо проти північного полюса неба, а південний - прямо на південного.

« Цей камінь приховує в собі подобу неба (нижче я докладно навчу, яким чином наочно довести це на досліді). І якщо на небі існують дві точки, більш значні за інші, оскільки навколо них, як навколо осей, обертається небесна сфера, і одна з них називається арктичним або північним полюсом, а інша - антарктичним або південним, то і в цьому камені ти повинен точно визначити дві точки, одну - північну, іншу - південну...Візьми дерев'яну круглу посудину, на зразок тарілки або миски, і в неї поклади камінь, і тоді цю посудину, разом з покладеним в неї каменем, помісти в іншу велику посудину, наповнену водою ... цей камінь, так покладений, буде обертати свою малу посудину до тих пір, поки північний його полюс не зупиниться прямо проти північного полюса неба, а південний - прямо проти південного. »

Наведена цитата пояснює, чому де Марікур використовував магніти незвичної, кулястої форми. Знайшовши на них полюса, він проводив з ними те, що пізніше отримало назву силових ліній, після чого зіставляв ці лінії з меридіанами небесної сфери і стверджував, що кожній точці кульового магніта однозначно відповідає точка на небі.

В кінці трактату де Марікур закликав застосувати викладені знання для побудови вічного двигуна, креслення якого були додані[3].

Пам'ять[ред. | ред. код]

На честь вченого Європейський союз наук про Землю (European Geosciences Union, EGU) заснував «Медаль Петра Перегрина» (Petrus Peregrinus Medal), що присуджується з 2005 року «за видатний внесок в області магнетизму і палеомагнетизму»[4].

Праці в російському перекладі[ред. | ред. код]

  • П'єр де Марікур. Послання про магніті (1269) . Вступна стаття, переклад і примітки В, П. Зубова. - Праці Інституту історії природознавства і техніки АН СРСР. I959, № 22, стор. 293-323.

Примітки[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Дорфман Я. Г.[ru]. Всемирная история физики. С древнейших времён до конца XVIII века. — Изд. 3-е. — М. : ЛКИ, 2010. — 352 с. — ISBN 978-5-382-01091-5.
  • Льоцци М. История физики. — М. : Мир, 1970. — С. 36—39.
  • Райнов Т. И. У истоков экспериментального естествознания: Пьер де Марикур и западноевропейская наука XIII-XIV вв // Вопросы истории естествознания и техники. — 1988. — № 4 (26 травня). — С. 105-116..
  • Уиттекер Э. История теории эфира и электричества. Классические теории. — М.—Ижевск : НИЦ «Регулярная и хаотическая динамика», 2001. — С. 53—54. — ISBN 5-93972-070-6.

Посилання[ред. | ред. код]