Компас

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Компас

Ко́мпас — прилад для орієнтування на земній поверхні і в гірничих виробках відносно напряму магнітного або географічного меридіана. Вказує напрямок географічного або магнітного меридіана, служить для орієнтування щодо сторін світу. Синя стрілка — північ, червона — південь.

За побудовою компаси поділяють на магнітні, гіроскопічні, радіокомпаси, спеціальні (гірничий компас, астрономічний компас). Використовується в навігації, геодезії, військовій справі тощо.

Магнітний компас[ред. | ред. код]

Найчастіше використовують магнітний компас, принцип дії якого заснований на властивості магнітної стрілки, яка вільно обертається відносно вертикальної осі, встановлюватись при відсутності сторонніх магнітних полів у площині магнітного меридіану Землі. Складається з тонкої пластини магнітного матеріалу з зазначеним північним полюсом, стрілки, яка може вільно обертатися і циферблату з позначеними сторонами світу.

Принцип дії компаса заснований на взаємодії магнітного поля постійних магнітів компаса з горизонтальною складовою магнітного поля Землі. Магнітна стрілка, яка вільно обертається, повертається довкола осі, розташовуючись уздовж силових ліній магнітного поля. Таким чином, стрілка завжди вказує одним з кінців у напрямку лінії магнітного поля, яка йде до Північного магнітного полюсу.

Якщо компас точно вивірений і правильно використовується, стрілка, що показує на північ, буде показувати на північний магнітний полюс, від якого по таблицях магнітної корекції можна точно знайти північний полюс.

Історія[ред. | ред. код]

Пам'ятник Флавіо Джоя в рідному Амальфі, Італія

Першими винайшли компас китайці. Хоча існує Ольмекський артефакт — гематит (датований до 1000-го року до н. е.), що можливо використовувався як магніт, хоча й існують інші версії.

Перші китайські компаси ймовірно використовувалися для точнішого вирівнювання розташування нових будівель, згідно з принципами Фен-шуй. Перша писемна згадка в Книзі володаря долини Диявола (鬼谷子, 4 століття до н.е.). У подальшому винахід потрапив до Європи. Щодо шляху і часу існує низка версій, можливо за посередництва арабів.

За легендою, винахідником бусолі (компаса за яким можна визначати магнітні азимути) був італійський лоцман і винахідник Флавіо Джоя[en] (1300 — ?), житель містечка Амальфі в Неаполітанському королівстві. Він першим помістив магніт, привезений Марко Поло з Китаю, на голку й в шухлядку зі скляною кришкою. Декорував бусоль ліліями та особливо відзначив позначку на північ на знак пошани до тогочасного володаря Неаполя, сина французького короля Людовика VIII, Карла Анжуйського[1].

Гірокомпас[ред. | ред. код]

Докладніше: Гірокомпас

Компас гіроскопічний застосовують у гіротеодолітах, інклінометрах, тріщиномірах.

Спеціальні компаси[ред. | ред. код]

Гірничий компас[ред. | ред. код]

Докладніше: Гірничий компас

Компас гірничий — прилад, який сконструйовано теж із застосуванням магнітної стрілки; дає можливість визначити елементи залягання гірських порід (кут простягання та кут падіння). У найбільш розповсюджених конструкціях гірничого компаса коробка його скріплена з прямокутною пластиною, довгі сторони якої паралельні діаметру північ-південь азимутального кільця.

Астрономічний компас[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Виноски[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]