Палац графа Шувалова

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Палац графів Шувалова
Палац мисливський Шувалова із парком, Тальне.JPG

48°52′21″ пн. ш. 30°41′50″ сх. д. / 48.87250° пн. ш. 30.6973889° сх. д. / 48.87250; 30.6973889Координати: 48°52′21″ пн. ш. 30°41′50″ сх. д. / 48.87250° пн. ш. 30.6973889° сх. д. / 48.87250; 30.6973889
Тип замок
Країна  Україна
Розташування Тальне
Архітектурний стиль данська національна архітектура
Матеріал цегла, камінь, піщаник
Будівництво 1902 — 1907
Стан не використовується
Адреса Тальне, вул. Замкова, 84
Ідентифікатори й посилання
Палац графа Шувалова. Карта розташування: Черкаська область
Палац графа Шувалова
Палац графа Шувалова (Черкаська область)

Палац графів Шувалових — за архівними документами палац збудований в архітектурних традиціях данської національної архітектури із включенням до господарського крила традицій англійської заміської архітектури в 1902-1907 роках. Автором проєкту є данський архітектор Андреас Клемменсен. Будівництво здійсьнювалось під наглядом помічника Клемменсена Мортона Рьоннова.

В українській історіографії помилковим є судження, що палац насправді є мисливським замком і зведений у стилі французського ренессансу у 1896 році. Ці твердження є результатом помилкових радянських суджень, які вперше були опубліковані у 1983 році у виданні "Памятники архитектуры и градостроительства Украинской ССР"[1]. Насправді у 1896 році згорів Старий палац, зведений у середині ХІХ століття, в той час як новий почав проєктуватись лише у 1901 році. Назва "Мисливський замок" з'яивилась в результаті помилкового перекладу з архівних документів данського слова "Slot", яке з початку ХХ століття вже означало не "замок", а "палац". Щодо додавання фантазійного слова "мисливський", ймовірно стало результатом того, що палац розташований в парку. Хоча сам палац в архівних документах родини Шувалових згадується як "дворец" (рос.) або "дом в парке" (рос.). Щодо архітектури, то жодної причетності до замків часів французського ренесансу тощо вона не має. Комплексні наукові дослідження палацу, проведені у 2022 році, чітко визначили приналежність палацу до суто данського національної архітектурної традиції в інтерпретації архітектора Андреаса Клемменсена.

Палац входить в межі Тальнівського парку – парку-пам'ятки садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення, який охоплює історичні межі часів Шувалових.

У жовтні 2014 року в ході прокурорської перевірки щодо додержання законодавства у сфері охорони об’єктів історико-культурної спадщини прокуратурою Тальнівського району встановлено, що пам’ятка архітектури загальнодержавного значення – Мисливський замок Шувалова в м. Тальному, є безхазяйною, а відтак бюджетні кошти на її утримання та реставрацію не виділяються.

З метою усунення встановлених порушень та передачі пам’ятки архітектури у комунальну власність прокуратурою в інтересах Тальнівської міської ради заявлено позов до суду, який у жовтні поточного року було задоволено.

У грудні на виконання вказаного рішення суду та відповідно до вжитих заходів прокуратури Тальнівського району державним реєстратором зареєстровано право власності на вказаний об’єкт за Тальнівською міською радою.

У 2022 році палац та парк увійшли до програми Президента України "Велика реставрація".

Будівля палацу є унікальним зразком данської національної архітектури та єдиною пам'яткою роботи архітектора Андреаса Клемменсена в Україні.

Галерея[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]