Палета

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Традиційний дерев'яний піддон, піднімається з двох сторін
Пластикова палета з дев'ятьма ногами, яку можна підняти з усіх чотирьох боків

Пале́та (від фр. palette — «платівка», «широка дошка»), піддо́н, підде́ння чи піддни́ще — плоска конструкція, зроблена з дерева або пластмаси (і в деяких випадках з металу), призначена для переміщення різноманітних товарів зручним способом, бо може бути знята будь-яким пересувним вантажопідйомним пристроєм. Товари, поміщені на палету, можуть фіксуватись до неї ременями (кріпильними стрічками), термозбіжними або стрейч плівками.

Більшість палет можуть нести вантаж в 1 000 кг. Поява контейнерів для залізничного, морського і автомобільного транспорту майже для всіх товарів сприяла використанню палет, тому що контейнери — це завжди рівна гладка поверхня, і використання палет економічно вигідне.

Технічна специфікація на EUR-палету

Фірми в роздрібній торгівлі, що використовують стандартні піддони для завантаження і розвантаження, а також для внутрішнього обігу, отримують більшу вигоду з модульної природи піддонів, порівняно з фірмами, які не експлуатують стандартизовані піддони. Виняток — ті установи, які продають невеликі кількості дорогих товарів, типу ювелірних магазинів або автомобілів.

Окрім піддонів типу EUR існують й інші типи:

 • FIN — 1000х1200х145 мм
 • морський — 1140х1140х1350 мм

Види палет[ред. | ред. код]

Порожній піддон важить 15—21 кілограм в залежності від матеріалу, з якого він виготовлен. В Європі зазвичай використовують стандартний піддон EUR, який має розміри 800х1200х145 мм. Він використовується, головним чином, для роздрібної торгівлі, його розмір визначений внутрішніми розмірами вантажівок, що здійснюють постачання з складів роздрібним торговим установам.

Взагалі палети можуть різнитися в залежності від мітеріалу, з якого вони виготовлені, від розмірів, та сорту.

В залежності від матеріалу палети бувають:

 • Картонні. Виготовляються с ріфленого картону, та є одноразовими. Проте вважаються екологічними, тому часто обираються для експорту товарів до Європи.
 • Дерев'яні. Найбільш популярні палети.
 • Пластикові. Многоразові палети з більш тривалим терміном свого використання в порівнянні с дерев'яними.
 • Металеві. Виготовляються с алюмінію чи сталі, тому їх вага може досягати 25 кг. Найбільш зносостійкі палети.

Найдешевші деревяні піддони зроблені з м'якої деревини і часто є неповоротною тарою, що підлягає утилізації разом з іншими пакувальними матеріалами. Ці піддони мають дуже просту конструкцію, яка дозволяє піднімати їх тільки з двох протилежних сторін.

Трохи складніші піддони з якісної деревини і більшість пластмасових та металевих піддонів можуть бути зняті з усіх чотирьох боків. Ці дорожчі піддони зазвичай вимагають застави і повинні бути повернені відправникові або перепродані після використання. Багато з цих чотирибокових піддонів — кольорові, закодовані згідно з вантажами, які вони можуть перенести, а також можуть мати й інші ознаки.

В залежності від сорту палети поділяють:

 • Нові палети
 • Висший гатунок. Палети були у вживанні, але не більш трьох разів, тому не мають видимих пошкоджень
 • Перший гатунок. Ці палети не були у ремонті, та зазвичай не мають тріщин чи збитих країв.
 • Другий гатунок. До цих палет немає певних вимог. Як правило вони ремонтувались, можуть бути сбитими, чи мати тріщини.

Переваги палет[ред. | ред. код]

Одна з найбільших переваг піддонів — число способів, якими вони можуть бути переміщені. Вони можуть переміщатися:

Зазначемо, що навантажувач часто коштує стільки ж, як розкішний автомобіль, але ручний гідравлічний візок може бути куплений за декілька сотень євро. Найзначніші кошти, таким чином, витрачаються на планування документообігу і будівництво рівних поверхонь при будівництві комерційних і промислових будівель, де використання піддонів може бути вигідне.

Серед інших переваг, які надає використання палет, можна позначити наступні:

 • Компактність розміщення товару під час перевезення вантажівками. Це дозволяє максимально ефективно використовувати весь доступний простір.
 • Захист від злодіїв та зловмисників. Дуже часто палети пакуються стрейч плівкою і пакувальними стрічками, що ускладнює доступ до товару, що перевозиться.
 • Універсальність. Палети дозволяють перевозити широкий спектр товарів.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]