Автонавантажувач

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Автонавантажувач

Автонаванта́жувач (вилочний навантажувач) — самохідна підйомно-транспортна машина для вантаження сипких матеріалів у вагони, вантажні автомобілі тощо, а також для складання у штабелі висотою до 7 м різних вантажів. Попередники сучасних вилочних навантажувачів з'явилися ще в кінці 19 — на початку 20 століття. У 1906 році Pennsylvania Railroad представила першу платформу з електроприводом для перевезення багажу, яка використовувалася на її станціях.

Історія розвитку[ред. | ред. код]

Сучасний вилочний навантажувач з'явився приблизно в 20-х роках минулого століття силами відразу декількох американських і європейських компаній, що виконували незалежні розробки. В 1906-1909 роках створили перший вантажний автомобіль з платформою, тоді чиновник з системи PA Railroad додав акумуляторну батарею до існуючих машин. У цей час система управління навантажувача розміщувалася в положенні, коли оператор знаходиться перед машиною.

У 1910 році був розроблений перший повністю сталевий навантажувач (вперше використовувався на паперових фабриках).[1] Певний поштовх розвитку цієї галузі надала Перша Світова війна, під час якої брак робочої сили призвів до того, що відразу декілька європейських розробників почали незалежно вести розробки техніки для складських операцій.

У СРСР навантажувачі виробництва фірми Balkancar (Болгарія) з'явилися в 50-х роках, але вже скоро на радянський ринок прийшла Японія, зі своїми конкурентноспроможними цінами та високою надійністю. Широко використовувалися навантажувачі таких корпорацій як Komatsu, TCM, Nissan, Toyota.

Перша десятка виробників у 1997 році виглядала наступним чином: Toyota (Японія), Linde (Німеччина), Jungheinrich (Німеччина), NACCO Industries (США), Crown Equipment Co (Японія), Mitsubishi / Caterpillar (Японія), Komatsu (Японія), TCM (Японія), Nissan.

Класифікація[ред. | ред. код]

У даний час розроблено і використовується величезна кількість різних моделей і модифікацій навантажувачів. При цьому не існує єдиної загальноприйнятої класифікації навантажувачів. Найсистематизованішою є класифікація ITA, згідно з якою:

Клас I — Електричні навантажувачі.
Клас II — Техніка для роботи у вузьких проходах. Сюди відносяться більш спеціалізовані навантажувачі, такі як ричтраки, бічні вантажники тощо: Клас III — Штабелери та електричні візки.
Клас IV — Навантажувачі з двигуном внутрішнього згоряння із суцільнолитими шинами.
Клас V — Навантажувачі з двигуном внутрішнього згоряння з пневматичними шинами.
Клас VI — Транспортери.
Клас VII — «Позашляхові» навантажувачі всіх типів (тобто призначені для роботи в складних дорожніх умовах і на важких покриттях).

Ця класифікація не відображає деяких специфічних характеристик, тому на сьогоднішній день далеко не всі виробники слідують їй в публічних пропозиціях. Крім того, для деяких класів і різновидів навантажувачів в українській мові часто використовують окремі найменування, такі як: штабелер, гідравлічний візок, ричтрак (англ. reach truck).

Конструкції[ред. | ред. код]

Вузли автонавантажувача

Залежно від роду вантажу автонавантажувач може мати вилоподібний або грейферний захват, кранову стрілу, ківш або інші пристрої.

Застосування[ред. | ред. код]

Автонавантажувачі широко застосовуються для механізації різних трудомістких вантажних робіт.

Технічні характеристики[ред. | ред. код]

  • Вантажопідйомність автонавантажувача становить 0,5—10 т,
  • висота піднімання 1,5—7 м,
  • швидкість руху 40 км/год.

Виробники[ред. | ред. код]

В Україні їх виробляє Львівський завод автонавантажувачів.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. История вилочного погрузчика (часть первая) | цены на прокат и услуги в 2020 году в Украине АПХ. Аренда спецтехники | цены на услуги и прокат в 2020 году в Украине АПХ (ru-RU). 2019-06-11. Процитовано 2020-07-21. 

Джерела[ред. | ред. код]