Паралактичний трикутник

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Паралактичний трикутник (навігаційний трикутник, PZX-трикутник) — в астронавігації сферичний трикутник на небесній сфері, вершинами якого є полюс (P), зеніт (Z), і будь-яке обране світило (X). Іншими словами, паралактичний трикутник утворений взаємним перетинанням небесного меридіана, кола висоти і кола відмінювання.

Сторонами трикутника служать дуги PZ = 90 ° — φ, ZR = z і PR = 90 ° — δ, де φ — широта на якій знаходиться спостерігач, z — зенітна відстань світила, а δ — його схиляння.

Кути трикутника в свою чергу: при вершині Z = 180 ° — A, де A — це азимут, при вершині P = t, тобто дорівнює годинному куту і третій кут, при світилі R, позначається q і називається паралактичним кутом.

Конфігурація параллактичного трикутника залежить від широти, на якій знаходиться спостерігач, і від часу.

Застосування[ред. | ред. код]

Розв'язок параллактичного трикутника дозволяє визначити координати місця спостереження, а також розрахувати моменти часу сходу і заходу світил стосовно місця спостереження, азимути світил при сході і заході, визначити місцевий зоряний час.

Астрономічні трикутники[ред. | ред. код]

Окремими випадками паралактичних трикутників є астрономічні трикутники, які використовуються для переходу між різними системами сферичних координат, що використовуються в астрономії за допомогою формул сферичної тригонометрії.

Перший астрономічний трикутник використовується для перекладу координат з першої екваторіальної системи в горизонтальну і назад.

Другий астрономічний трикутник використовується для перекладу координат з другої екваторіальної системи в екліптичні і назад.

Третій астрономічний трикутник використовується для перекладу координат з другої екваторіальної системи в галактичну і назад.

Перший астрономічний трикутник PZR 
Другий астрономічний трикутник RPM 
Третій астрономічний трикутник GPR 

Посилання[ред. | ред. код]