Перевал Семпіоне

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Панорама перевалу 360
Перевал взимку
Simplonpass
Simplon Adler
Simplon-2008
Simplontunnel 01
SS 33-Дорога Симплон (іт. сторона)
SimplonGedenksteinNapoleon

Перевал Семпіоне (Симплон) (2008 м) - це високогірний перевал між Пеннінськими та Лепонтинськими Альпами в Швейцарії. Він з'єднує Бріґ в кантоні Вале з Домодоссолою в П'ємонті (Італія). Перевал і села, розташовані вздовж нього, такі як Gondo, розташовані на території Швейцарії. Тунель Семпіоне (Симплон) був побудований на початку 20-го століття поблизу перевалу для виконання залізничних перевезень між двома країнами (Італія-Швейцарія). Rotelsee - озеро, розташоване поблизу перевалу на висоті 2028 м.

З історії[ред. | ред. код]

На цьому місці був місцевий прохід через гори, яким користувалися століттями, але міжнародного значення Семпіоне (Симплон) набув під час наполеонівської окупації. За вказівкою імператора у 1801-1805 р. інженером Nicolas Céard тут було побудовано дорогу для транспортування гармат (через перевал між долиною Rhône і територією Італії). З тих пір дорогою користувалися поштові диліжанси, а згодом, з початку 20 століття - поштові автобуси.

Дорога періодично оновлювалася; було побудовано декілька притулків на випадок лавин на найнебезпечніших ділянках, розширено тунелі для можливості проїзду туристичних автобусів. В 1950 р. влада кантону приймає рішення не закривати перевал з жовтня по квітень (як більшість альпійських перевалів на висоті); перевал буде відкритий протягом цілого року. В 1970 р. журналісти були запрошені перевірити проведені роботи і було оголошено, що 37 з 42, 5 км доріг відремонтовано між Бріґ (Швейцарія) і Ґондо (Італія); освоєно 110 із 180 млн швейц. франків, передбачених бюджетом проекту. І хоч проект оновлення перевалу мав тривати ще 5 років, влада гарантувала, що безпечно користуватись ним можна вже протягом всього року.

Колишній Simplon département (тепер швейцарський кантон Вале) був названий на честь перевалу.

У 2005 році тут було зведено пам'ятний обеліск в честь 200-ліття Дороги Наполеона.

Кам'яний орел на перевалі Семпіоне (Симплон)[ред. | ред. код]

Під час Другої світової війни у деяких учасників 11-ої швейцарської армійської бригади, дислокованої в Zwischbergen, виникла ідея побудувати почесний камінний пам'ятник із зображенням орла, символу бригади. Пам'ятник повинен був відображати гордість і незалежність швейцарського народу.

Бернський архітектор і скульптор Ервін Фрідріх Бауман запропонував проект, що передбачав використання гранітних блоків зі старої фортифікаційної споруди Ґондо (місцевість неподалік перевалу Симплон) для створення статуї близько дев'яти метрів заввишки.

Проект був схвалений; робота була здійснена під керівництвом Баумана та Вернера Грімма (керівника корпусу військових інженерів). Пам'ятник був відкритий у вересні 1944 року. Бауманн був відсутній на церемонії через суперечку з Вернером Гріммом, який хотів присвоїти собі заслугу у будівництві обеліску.


Джерела[ред. | ред. код]

  • A. Steck, M. Delaloye, L. Pflug, P. Tissières, N. Meisser & M.A. Grichting: Simplon: Histoire-Géologie-Minéralogie. Ed. Fondation Bernard et Suzanne Tissières, Martigny 2005. ISBN 2-9700343-2-8