Пер Теодор Клеве

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Пер Теодор Клеве

Пер Теодор Клеве (*10 лютого 1840, Стокгольм; †18 червня 1905, Уппсала) — шведський хімік і геолог.

Віхи життя[ред.ред. код]

Після закінчення школи у 1858 році почав Клеве вивчення мінералогії в Університеті Уппсала. Він захищає там же дисертацію у 1863 році і отримує посаду доцента хімії та сільського господарства. У 1866/1867 робить поборож через Англію, Францію, Італію та Швейцарію з метою проведення геологічних досліджень. Стипендія яку він отримує в цей час дозволяє йому ці подорожі. Потім він відвідує район Великих Озер у США. Після Нью-Йорка відбуває до району карибського моря, для вивчення формації південно-східних Антилів. По поверненню у Швецію у 1870 році отримує місце професора у Teknologiska Institutet і у 1874 в університеті Уппсала.

У 1879 році відкриває нові рідкісноземельні елементи — Гольмій та Тулій. У 1874 році також передбачає що у названому тоді елементі Дідимі є суміш елементів. Пізніше у 1885 році його спостереження справдилося — у дідимі австрійським хіміком Карлом Ауером фон Вельсбахом відкрито 2 нові елементи Неодим та Празеодим.

У 1894 році отримує відзнаку від Royal Society — медаль Деві. В честь нього названий мінерал Клевеїт (Уранініт який містить рідкісноземельні метали: Y, Er чи/або Ce)[1][2]. Незалежно від Вільяма Рамзая, у тому самому 1895 році Клеве разом із своїм учнем Абрагамом Ланглетом відкрили елемент Гелій у випарах із Клевеїта[3].

Роботи[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]