Вільям Ремзі
Сер Ві́льям Ре́мзі (в московській традиції[джерело?] української мови Ра́мзай) (англ. Sir William Ramsay; 2 жовтня 1852, Глазго — 23 липня 1916, Гай-Віком[en]) — шотландський хімік, лауреат Нобелівської премії з хімії 1904 року.
Ранні роки[ред. | ред. код]
Його батьками були інженер і бізнесмен Вільям Рамзай і Катерина (Робертсон) Рамзай, дочка единбурзького лікаря, який написав підручник хімії. Єдина дитина в сім'ї, Рамзай отримав строге пуританське виховання. У 1866 році, після закінчення в Глазго академії (академією в Шотландії називають середню школу), він вступив в цьому ж місті в університет, де вивчав латинську і грецьку мову, логіку і математику, прослуховував загальний курс літератури. Рамзай збирався стати священиком, але на останньому курсі університету захопився природними науками. Він почав вивчати анатомію і геологію, відвідував лекції шотландського хіміка Джона Фергюсона і відомого англійського фізика Вільяма Томсона, працював помічником лаборанта в місцевій хімічній лабораторії. Поступивши в 1871 році в Тюбінгенський університет, Рамзай працював у німецького хіміка-органіка Рудольфа Фіттіга. У 1872 році він захистив докторську дисертацію, яка називалася «Дослідження толуолової і нітротолуолової кислот». Повернувшись в тому ж році в Единбург, Рамзай отримав посаду асистента в коледжі Андерсона, а в 1874 році був призначений асистентом-куратором у Фергюсона в університеті Глазго. Всі ці роки Рамзай проявляв інтерес до фізичної хімії. У 1880 році він отримав місце професора хімії в Університетському коледжі в Брістолі, де почав вивчати тиск пари і критичний стан рідин.
Нобелівська премія[ред. | ред. код]
У 1904 році Рамзаю була присуджена Нобелівська премія з хімії «на знак визнання відкриття їм в атмосфері різних інертних газів і визначення їх місця в періодичній системі»[5].
Примітки[ред. | ред. код]
- ↑ Рамзай Уильям // Большая советская энциклопедия: [в 30 т.] / под ред. А. М. Прохорова — 3-е изд. — Москва: Советская энциклопедия, 1969.
- ↑ а б www.accademiadellescienze.it
- ↑ (unspecified title) / за ред. Tübingen University Archives
- ↑ а б Курилов В. В. Рамзай, Вильям // Энциклопедический словарь — СПб: Брокгауз — Ефрон, 1899. — Т. XXVI. — С. 251–252.
- ↑ The Nobel Prize in Chemistry 1904. Нобелівський комітет. Архів оригіналу за 6 липня 2013. Процитовано 4 травня 2012.(англ.)
Посилання[ред. | ред. код]
- Вільям Рамзай на сайті Нобелівського комітету.(англ.)
Джерела[ред. | ред. код]
- Зеленин К. Н., Ноздрачев А. Д., Поляков Е.Л. (2003). Нобелевские премии по химии за 100 лет. СПб.: Гуманистика.
|
- Народились 2 жовтня
- Народились 1852
- Померли 23 липня
- Померли 1916
- Померли в Бакінгемширі
- Випускники Тюбінгенського університету
- Випускники Університету Глазго
- Лауреати Нобелівської премії з хімії
- Шотландські хіміки
- Нагороджені медаллю Деві
- Члени Шведської королівської академії наук
- Відкривачі хімічних елементів
- Нагороджені медаллю Маттеуччі
- Уродженці Глазго
- Кавалери ордена «Pour le Mérite» за науку і мистецтво