Пилосос

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Пилосос «Dyson» з системою очищення «мультициклон»

Пилосо́с[1], пилосмо́к,[2] порохотя́г,[2] пилотя́г[2]— пристрій, який створює розрідження повітря за допомогою повітряного компресора, що дозволяє йому всмоктувати пил і бруд; пил збирається системою, що фільтрує, усередині пилососу. Пилосос зазвичай використовується для очищення підлог та килимових покриттів.

Перші пилососи були виготовлені в США в 1869 році. На початку XXI століття з'явився принципово новий клас пилососів  — роботи-пилососи, що виконують прибирання без втручання людини, такі як «Roomba», «Robomaxx», «Trilobite» тощо. У 1868 році Айвз Макгаффні (Ives W. McGaffney) з Чикаго винайшов пилосос «Уірлвінд» (Whirlwind). У верхній частині пилососа розташовувалася ручка, поєднана ремінною передачею з вентилятором.[3]

Акумуляторний пилосос «Dirt Devil».

Основними вузлами сучасного пилососу є електродвигун, вентилятор і очисник повітря, вмонтовані в корпус. Комплектуються гофрованим шлангом з різними насадками. Сучасні фільтри здатні видаляти не лише бруд, але і дрібнодисперсні алергени.

Пилососи бувають підлогові, ручні, ранцеві, автомобільні, пилососи-щітки та інші[4]. Найпоширеніші підлогові пилососи. За способом утилізації пилу пилососи діляться на моделі з мішком (пилозбірник), з контейнером («циклон») і моделі з водяним фільтром[5]. Перший пилосос з циклонною системою був виготовлений і запатентований американською компанією «Dirt Devil» в 1955 році.

Основні характеристики пилососу  — це потужність всмоктування (зазвичай вважається достатньою величина в 300 Вт) і споживана потужність.


Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Пилосос // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
  2. а б в Ганіткевич Марія. Російсько-український словник з інженерних технологій: Понад 40 000 термінів. 2-е вид. / Марія Ганіткевич, Богдан Кінаш. – Львів: Видавництво Львівської політехніки, 2013. – 1024 с.
  3. Історія винаходу пилососа XIX століття. 
  4. Все про пилососи | Корисні статті та матеріали. 
  5. Про пилососи на сторінці фірми Kärcher