Пилосос

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Пилосос
Зображення
Першовідкривач або винахідник Губерт Сесіл Бут
Дата відкриття (винаходу) 1901
Ідентифікатор WordLift data.thenextweb.com/tnw/entity/vacuum_cleaner
CMNS: Пилосос у Вікісховищі
Пилосос «Dyson» з системою очищення «мультициклон»

Пилосо́с[1], пилосмо́к[2], порохотя́г[2], пилотя́г[2], пиловсмоктувач[2] — пристрій, який створює розрідження повітря за допомогою повітряного компресора, що дозволяє йому всмоктувати пил і бруд; пил збирається фільтрувальною системою всередині пилососа. Пилосос зазвичай використовується для очищення підлог та килимових покриттів.

Перші пилососи були виготовлені в США у 1869 році. На початку XXI століття з'явився принципово новий клас пилососів  — роботи-пилососи, що виконують прибирання без втручання людини, такі як «Roomba», «Robomaxx», «Trilobite» тощо. У 1868 році Айвз Макгаффні (Ives W. McGaffney) з Чикаго винайшов пилосос «Вірлвінд» (Whirlwind). У верхній частині пилососа розташовувалася ручка, поєднана ремінною передачею з вентилятором.[3]

Акумуляторний пилосос «Dirt Devil».

Основними вузлами сучасного пилососа є електродвигун, вентилятор і очисник повітря, вмонтовані в корпус. Комплектуються гофрованим шлангом з різними насадками. Сучасні фільтри здатні видаляти не лише бруд, але й дрібнодисперсні алергени.

Пилососи бувають підлогові, ручні, ранцеві, автомобільні, пилососи-щітки та інші. Найпоширеніші підлогові пилососи. За способом утилізації пилу пилососи діляться на моделі з мішком (пилозбірник), з контейнером («циклон») і моделі з водяним фільтром. Пилососи розповсюджені в майстернях, зокрема деревообробних. У промислових цілях пристрої використовуються в комплексі з циклоном для попереднього збору пилу і тирси. У результаті циклон великої ємності відокремлює основний об'єм забруднювачів, а пилосос доочищує повітря в тому числі за допомогою HEPA фільтрів. Перший пилосос із циклонною системою був виготовлений і запатентований американською компанією «Dirt Devil» у 1955 році.

Основні характеристики пилососа — це потужність всмоктування (зазвичай вважається достатньою величина в 300 Вт) і споживана потужність.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Пилосос // Словник української мови : в 11 т. — Київ : Наукова думка, 1970—1980.
  2. а б в г Ганіткевич Марія. Російсько-український словник з інженерних технологій: Понад 40 000 термінів. 2-е вид. / Марія Ганіткевич, Богдан Кінаш. — Львів: Видавництво Львівської політехніки, 2013. — 1024 с. (С.?)
  3. Історія винаходу пилососа XIX століття. Архів оригіналу за 23 липня 2020.