Плутонг

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Плуто́нг (від фр. peloton — «клубок») — назва низших підрозділів у збройних силах Російської імперії.

У Тлумачному словнику живої великоросійської мови Володимира Даля плутонг визначається як «невелике відділення війська в строю, для стрільби плутонгами, дрібними залпами»[1]. Звідси плутонгове управління — коли вогнем кожного плутонга управляє окрема особа[2].

Історія[ред. | ред. код]

Спочатку плутонг був не штатною одиницею, а був елементом організації рушничного вогню піхоти[3]. Вперше введений шведським королем Густавом Адольфом в 1618 році[4]. Система плутонга була пізніше прийнята в арміях Британії, Австрії, Голландії та Росії[5].

У російській армії XVIII століття плутонгом називався нижчий підрозділ піхоти, який відповідає сучасному взводу. Введений Петром I. Розподіл по плутонгам застосовувався і в строю, і бойовому порядку, зокрема, фузилери, пікінери, солдати і так далі стріляли плутонга (залп всього підрозділу, коли один ряд з коліна заряджав, а інший, стоячи, давав вогонь).

У той період часу стрільба в бою велася кількома методами, в тому числі і плутонгами[3]. Для цього компанія (рота) становилася у шеренги і ділилася на 4 плутонги (взводи). При стрільбі, кожен плутонг стріляв по черзі — таким чином рушничний вогонь прокочувався повз стрій компанії (роти). Цей метод стрільби тоді вважався найбільш прогресивним у військовій справі і широко використовувався спочатку в голландській, потім в англійській і російській арміях.

У російській флоті XVIII — початку XX століття плутонг становив кожну окрему морську гармату або кілька гармат (групу гармат) однакового калібру або хоча б різного калібру, на кораблі, розташованих в окремому приміщенні (відсіку) і зручних для управління однією особою. Плутонг приблизно відповідає сучасному поняттю «обслуга» і «батарея». Гармата (гармати) плутонга розташовувалися так, щоб було можливо загальне управління голосом, і вони діяли одночасно по одній цілі.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Плутонг // Толковый словарь живого великорусского языка / авт.-сост. В. И. Даль. — 2-е изд. — СПб. : Типография М. О. Вольфа, 1880—1882. (рос.)
  2. Плутонг // Военная энциклопедия : [в 18 т.] : [рос.] / под ред. В. Ф. Новицкого [и др.]. — СПб. ; [М.] : Тип. т-ва И. В. Сытина, 1911—1915. (рос.)
  3. а б Сайт петер.петробригада.ру, «Лейб-Гвардии Преображенский полк», 1709 год, Военные уставы.
  4. p.250 Curtis, Thomas The London Encyclopaedia: Or, Universal Dictionary of Science, Art, Literature, and Practical Mechanics.
  5. p.404 Nimwegen, Olaf Van The Dutch Army and the Military Revolutions, 1588—1688 Boydell & Brewer, 21/10/2010

Література[ред. | ред. код]

  • Толковый словарь живого великорусского языка Владимира Даля.
  • «Артиллерийский унтер-офицер», «Артиллерийский кондуктор», «Беглый огонь», «Орудие морское», «Передача приказаний на корабле», Военная энциклопедия (Сытин, 1911—1915).

Посилання[ред. | ред. код]