Гармата

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Гармати цитаделі Батуринської фортеці
Гармата MK45 калібру 127 mm під час стріляння. Ескадрений міноносець типу «Арлі Берк», флот США.

Гарма́та (від пол. armata < італ. armata — «зброя»[1]) — тип артилерійської зброї, що відрізняється від інших представників ствольної артилерії, таких як гаубиця або мортира, більшим подовженням ствола, більшою початковою швидкістю снаряду, але меншим максимальним кутом піднесення. Умовною межею між гаубичним і гарматним стволом вважається його довжина у 25 калібрів. При довжині ствола менше 25 калібрів зброя класифікується як гаубиця, при більшій — як гармата.

Основним призначенням гармат є вогонь за настильною траєкторією по об'єктах противника. Обстріл з гармат може вестися як із закритих позицій по неспостережуваних з вогневої позиції цілях таких як артилерійські батареї ворога, колони його військ на марші і в місцях зосередження, населені пункти), так і прямим наведенням — по танках, кораблях, фортифікаційних спорудах противника.

Історія[ред.ред. код]

Типи гармат[ред.ред. код]

За призначенням:

За типом дії:

Спеціалізовані гармати на лафетах з круговим обстрілом і дуже великим кутом піднесення використовуються як зенітна зброя, призначена для боротьби з авіацією противника.

Іншим видом спеціалізованих гармат є протитанкові гармати (ПТГ), у яких невеликий кут піднесення, але дуже висока початкова швидкість снаряду — вони використовуються в основному для обстрілу прямим наведенням бронетехніки противника. Розміри і масу таких гармат прагнуть зробити якомога меншими, щоб полегшити їх транспортування і маскування на місцевості. В наш час[Коли?] у зв'язку з вдосконаленням авіації і ракетних озброєнь, протитанкові і великокаліберні неавтоматичні зенітні гармати переважно замінені на інші засоби боротьби з броньованими і повітряними цілями.

В даний час у зв'язку з удосконаленням авіації і ракетних озброєнь, протитанкові і великокаліберні неавтоматичні зенітні гармати значною мірою заміщені іншими засобами боротьби з броньованими і повітряними цілями. Однак порівняльна простота обслуговування і бойового застосування, а також невисока собівартість знаряддя і боєприпасів сприяють збереженню гармат у військах.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Етимологічний словник української мови: В 7 т. / АН УРСР. Ін-т мовознавства ім. О. О. Потебні; Редкол. О. С. Мельничук (головний ред.) та ін. — Т. 1: А — Г / Укл.: Р. В. Болдирєв та ін. — 1982. — 632 с.

Посилання[ред.ред. код]


{{{alt}}} Це незавершена стаття про артилерію.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.