Повінь Святої Люсії

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Приблизна мапа території Нідерландів в I ст. та X ст. Виразно видно збільшення прісноводного озера Флево, яке пізніше перетвориться на бухту Зейдерзее.
Мапа Нідерландів на початку XX ст., до початку проекту Зейдерзее. Морська затока Зейдерзе на місці колишнього озера.

Повінь Святої Люсії (нід. Sint-Luciavloed) — катастрофічна повінь 14 грудня 1287 року (через день після дня святої Люсії) на землях сучасних Нідерландів та Північної Німеччини, що була спричинена потужним штормовим припливом на Північному морі. Під час потопу дамби були зруйновані, загинуло приблизно 50-80 тисяч людей, що робить повінь Святої Люсії шостою за смертоносністю повінню в історії.

Повінь знищила велику кількість сіл, які були на шляху води, в одній лише Східній Фризії було затоплено понад 30 сіл. Місто Грінд було повністю зруйновано, вціліло лише десять будинків. Нині острів Грінд незаселений. Внаслідок незахищеності низинних прибережних ділянок суші та втрати великої кількості родючих земель багато жителів цих місцин переселилися в райони з більшою висотою над рівнем моря.

Значні території Нідерландів були затоплені, стихія змила піщані ділянки суші, в результаті чого Зейдерзее остаточно перетворився на морську бухту. Затока Зейдерзее існувала до першої половини XX ст, коли в ході однойменного масштабного проекту Зейдерзее вона була відгороджена від моря дамбою і частково осушена. Нині залишки затоки утворюють прісноводне озеро Ейсселмер.

Повінь святої Люсії схожа на повінь 1953 року, коли екстремально низький тиск співпав з високим припливом, спричиненим штормовим нагоном.

Цей же шторм спричинив повінь, хоч і в меншому масштабі і в сусідній Англії, де загинули сотні людей. В селі Хіклінг в Норфолку 180 людей загинуло, а вода піднялася на фут вище за алтар монастирської церкви.

Шторм був одним з двох «Великих штормів» 1287 року. Інший відбувся в лютому 1287 року, що в поєднанні з потопом січня 1286 року вплинуло на занепад одного з тодішніх провідних англійських портів Данвіча в Саффолку.

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]