Позначення змінних зір

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Позначення змінних зір — спеціальні позначення, які використовуються в астрономії для ідентифікації змінних зір. Подібно до позначень Баєра, позначення змінної зорі включає буквенно-цифровий ідентифікатор, після якого йде назва сузір’я у родовому відмінку. Буквенно-цифровий ідентифікатор може складатися з однієї або двох латинських літер або з літери V та числа. Прикладами є Z Жирафи, BY Дракона, V4650 Стрільця.

Найменування[ред. | ред. код]

Поточна система найменувань:[1]

 • Зорі з існуючими позначеннями Баєра за допомогою грецьких літер не отримують нових позначень.
 • В кожному сузір’ї перші відкриті змінні зорі позначаються літерами з кінця алфавіту від R до Z.
 • Наступні змінні зорі позначаються двобуквеними комбінаціями з кінця алфавіту від RR до RZ, потім від SS до SZ, від TT до ТZ і так далі до ZZ.
 • Потім перша буква в двубуквеному індексі береться з початку алфавіту: від АА до AZ, від BB до BZ, від CC до CZ і так далі, поки не буде досягнуто QZ. При цьому літера J пропускається як на першій, так і на другій позиції. Це пов'язано з тим, що ця система позначень переважно розроблялась в Німеччині, де тоді використовувалась фрактура (різновид готичного шрифту), в якій важко було розрізнити "I" та "J".
 • Наступні зорі позначаються буквою V з номером, починаючи від 335: V335, V336 і так далі.

Друга літера ніколи не стоїть ближче до початку алфавіту, ніж перша. Наприклад, жодна зоря не може бути BA, CA, CB, DA тощо.

Історія[ред. | ред. код]

На початку XIX століття було відомо небагато змінних зір, тому здавалося доцільним використовувати для них латинські літери. Оскільки дуже небагато сузір'їв містили зорі з позначенням Байєра кінцевими літерами латинської абетки, букву R було обрано як відправну точку, щоб уникнути плутанини як з позначеннями Байєра латинськими літерами (нині рідко використовуваними), так і з літерними спектральними класами. Хоча Лакайль використовував у кількох випадках кінцеві літери від R до Z (наприклад, X Puppis = HR 2548), ці позначення були або виключені, або прийняті як позначення змінних зір[2]. Зоря T Puppis була прийнята Аргеландером як змінна зоря і включена в Загальний каталог змінних зір під таким позначенням, але тепер класифікується як незмінна[3].

Ця система найменування змінних зір була розроблена німецьким астрономом Фрідріхом-Вільгельмом Аргеландером. Існує широко поширена думка, згідно з якою Аргеландер обрав літеру R для німецької rot або французької rouge, обидва означають «червоний», оскільки багато змінних зір, відомих на той час, виглядають червоними[4]. Однак слова самого Аргеландера це спростовують[5].

До 1836 року навіть буква S використовувалася лише в одному сузір’ї Змієносця. З появою фотографії кількість змінних швидко зростала, позначення змінних зір швидко досягли кінця алфавіту. Після того, як дві наступні додаткові системи подвійних літер теж скінчились, було введено числові позначення[5].

Як і всім категоріям астрономічних об’єктів, назви змінним зорям присвоює Міжнародний астрономічний союз (МАС). МАС делегує це завдання Державному астрономічному інституту імені Павла Штернберга (ДАІШ) та Інституту астрономії Російської академії наук[ru] у Москві. ДАІШ публікує Загальний каталог змінних зір (General Catalog of Variable Stars, GCVS), який періодично (приблизно раз на два роки) поповнюється публікацією нового списку назв змінних зір[6].

Примітки[ред. | ред. код]

 1. David H. Levy (15 грудня 2005). David Levy's Guide to Variable Stars. Cambridge University Press. с. 46–. ISBN 978-0-521-60860-2.
 2. Morton Wagman (2003). Lost Stars: Lost, Missing, and Troublesome Stars from the Catalogues of Johannes Bayer, Nicholas-Louis de Lacaille, John Flamsteed, and Sundry Others. McDonald & Woodward Publishing Company. с. viii+540. Bibcode:2003lslm.book.....W. ISBN 978-0-939923-78-6. {{cite book}}: Проігноровано |journal= (довідка)
 3. Nicolas-Louis de La Caille (1763). Coelum australe stelliferum. Hipp. Lud.Guerin & Lud. Fr. Delatour.
 4. Chapman, David M. F. (1999). Reflections: F.W.A. Argelander - Star Charts and Variable Stars. Journal of the Royal Astronomical Society of Canada. 93: 17. Bibcode:1999JRASC..93...17C.
 5. а б The names and catalogues of variable stars. Процитовано 16 листопада 2018.
 6. GCVS RESEARCH GROUP. Процитовано 16 листопада 2018.

Література[ред. | ред. код]

 • Samus, N. N.; Durlevich, O. V. та ін. (2009). VizieR Online Data Catalog: General Catalogue of Variable Stars (Samus+ 2007-2013). VizieR On-line Data Catalog: B/GCVS. Originally Published in: 2009yCat....102025S. 1: B/gcvs. Bibcode:2009yCat....102025S.
 • The names and catalogues of variable stars. Les étoiles variables - The variable stars. Процитовано 6 листопада 2005.