Міжнародний астрономічний союз

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Міжнародний астрономічний союз
IAU logo.svg
px
Засновано 1919
Тип організація
Штаб-квартира Париж
Членство Міжнародна рада наукових спілок
Веб-сайт iau.org

CMNS: Міжнародний астрономічний союз на Вікісховищі

Міжнародний астрономічний союз (МАС, англ. International Astronomical Union, IAU) — організація, що об'єднує астрономічні співтовариства всього світу. Заснована в липні 1919 в Брюсселі (Бельгія).

Логотип -Міжнародний астрономічний союз

Склад і організація[ред.ред. код]

Станом на 2009 МАС складається з країн-членів (представлених національними академіями або іншими неурядовими установами) і 10 144 індивідуальних членів[1]. Союз включає 68 національних членів. СРСР увійшов до МАС 1935 року, Україна, представлена НАНУ, приєдналася 1993.

Разом із подібними організаціями в інших галузях науки, МАС належить до Міжнародної ради наукових спілок, штаб якої розміщується в Парижі.

У союзі діють Центральне бюро астрономічних телеграм і Центр малих планет, розташовані в Смітсонівській астрофізичній обсерваторії[en].

Робочими органами МАС є комісії з окремих проблем астрономії. У складі МАС діє понад 40 постійних комісій та Виконавчий комітет[2].

Деякі комісії утворюють робочі групи для вирішення окремих завдань[2].

Історія[ред.ред. код]

Історію створення МАС можна простежити, починаючи від міжнародного співробітництва за проектом «Карта неба». 1887 року постійна комісія з фотографічної карти неба поширила свої інтереси й на інші розділи астрономії і тому може вважатися фундатором МАС.

МАС був заснований 1919 року як об'єднання різних міжнародних проектів, включаючи «Карту неба» (фр. Carte du Ciel), Сонячний союз і Міжнародне бюро часу. Першим президентом союзу став Бенджамін Байо[fr]. Пітер ван Рійн[nl] був президентом із 1932 до 1958. В інформаційному бюлетені № 100[3] дванадцять із чотирнадцяти колишніх генеральних секретарів (з 1964, кожен перебував на посаді три роки між Генеральними асамблеями) згадують історію МАС із її труднощами, зокрема, взаємодію з посадовцями радянського блоку, із грецькою військовою хунтою, розповідають про причини ухвалення непопулярних рішень на додатковій надзвичайній генеральній асамблеї в Польщі на відзнаку 500-річчя Миколая Коперника (в лютому 1973 року, одразу після чергової генеральної асамблеї в Австралії).

Діяльність[ред.ред. код]

Раз на три-чотири роки (перерва була тільки в роки війни) в одній з країн учасниць відбуваються Генеральні асамблеї (з'їзди), регулярно організуються симпозіуми та колоквіуми фахівців..

МАС визнаний як найвища міжнародна інстанція у вирішенні астрономічних питань, які потребують співпраці та стандартизації, таких як офіційні назви астрономічних тіл і деталей на них. IAU також сприяє проведенню астрономічних спостережень у країнах, що розвиваються.

Рішення МАС[ред.ред. код]

Виноски[ред.ред. код]

  1. About the IAU
  2. а б Міжнародний астрономічний союз // Астрономічний енциклопедичний словник / за заг. ред. І. А. Климишина та А. О. Корсунь. — Львів : Голов. астроном. обсерваторія НАН України : Львів. нац. ун-т ім. Івана Франка, 2003. — С. 291—292. — ISBN 966-613-263-X.
  3. IAU Information Bulletin No. 100, July 2007
  4. IAU 2006 General Assembly: Resolutions 5 and 6. МАС. 24 августа 2006. 
  5. Plutoid chosen as name for Solar System objects like Pluto International Astronomical Union (News Release — IAU0804, 11.06.2008
  6. Последний безымянный плутоид Солнечной системы получил имя Хаумеа

Посилання[ред.ред. код]