Потилична артерія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Артерія: Потилична артерія
Occipital artery.PNG
Схема кровопостачання голови та шиї: потилична артерія позначна як «Occipital».
Латинска назва arteria occipitalis
Грей subject #144 556
Постачає Тім'я, скальп
Бере початок від Зовнішня сонна артерія   
Вена Потилична вена

Потилична артерія (лат. a. occipitalis) — парна кровоносна судина та одна з кінцевих гілок зовнішньої сонної артерії.[1][2]

Топографія[ред.ред. код]

Потилична артерія відходить від зовнішньої сонної артерії над заднім черевцем двочеревцевого м'язу та шилопід'язичного м'язу, перетинає внутрішню яремну вену та артерію, вагус та додатковий нерв. Потилична артерія нисходить до проміжку між поперечним відростком атланта (2 шийний хребець) проходить по горизонтально та назад по борозні соскоподібного відростка під грудинно-ключично-сосцеподібним м'язом, ремінним м'язом шиї, найдовшим м'язом шиї, двочеревцевим м'язом. В ділянці прямого, косого та напівостистого м'язів потилична артерія змінює напрямок розгалуження та йде вгору в вертикальній площині, проходить через товщу фасцій, що покривають черепні частини трапецієвидного та кивального м'язів. Потім потилична артерія нисходить, в товщі поверхневої фасції черепа та розгалужується там на термінальні гілочки. Завдяки цим гілочкам, потилична артерія анастомозує з задньою вушною артерією та поверхневими скроневими артеріями.

Кровопостачання[ред.ред. код]

Гілки потиличної артерії постачають кров'ю шкіру і м'язи потилиці, вушну раковину, сосцеподібний відросток і тверду мозкову оболону в ділянці задньої черепної ямки.

Посилання[ред.ред. код]

  1. Неттер Ф. (2004). Атлас анатомії людини (переклад Цегельского А.А.). Львів: Наутілус. с. 592. ISBN 966-95745-8-7. 
  2. Human Anatomy & Physiology (вид. 7th). Benjamin Cummings. 2006. ISBN 978-0805359091.