Вена

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Схема венозної системи людини

Ве́на (лат. vena) — кровоносна судина, функція якої полягає в забезпеченні відтоку венозної (збідненої киснем) крові від органів та тканин до серця.

Особливості будови[ред.ред. код]

В просвіті вен є складки ендотелію — венозні клапани, які запобігають ретроградній течії крові, тобто течії крові у протилежному напрямку.Швидкість току крові 10 - 20 см в секунду. Тиск :3 - 5 мм.рт.ст.

Класифікація[ред.ред. код]

Вени, як і артерії поділяються на магістральні та органні. В залежності від розташування виділяють поверхневі та глибокі вени (наприклад, v.cephalica і v.basilica в ділянці ліктьової кістки). За будовою стінок поділяються на м'язові та безм'язові вени.

Безм'язові вени[ред.ред. код]

До вен безм'язевого типу належать вени твердої і м'якої оболонок головного і спинного мозку, вени п'ясті, сітківки, плаценти і селезінки. З внутрішньої боку такі вени покриті ендотелієм, який лежить на підендотеліальній мембрані. А ззовні це все покрито тонким шаром пухкої сполучної тканини.

Вени м'язевого типу[ред.ред. код]

Вени м'язевого типу можуть мати або слабкий або сильний розвиток м'язової тканини. Вени нижньої частини тіла мають сильно розвинену м'язову оболонку, а вени верхньої частини тіла, відповідно, — слабку. Це обумовлено особливостями циркуляції крові у верхніх та нижніх кінцівках.

Флебологія[ред.ред. код]

Флебологія — розділ медицини, що вивчає будову і функціонування вен, їхні захворювання, методи діагностики, профілактики і лікування.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, захворювання вен віднесено до хвороб цивілізації. У розвинених країнах світу частота варикозної хвороби становить 25-33% серед жінок і 10-20% серед чоловіків. Патологія пізно виявляється та швидко прогресує.[1]

Див. також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

  • Людина. / Навч. посібник з анатомії та фізіології. Львів. 2002. 240 с.
  • «Анатомія людини», О. І. Свіридов, Київ, Вища школа, 2001.

Посилання[ред.ред. код]

  1. Інтс Удріс: Захворювання вен дуже швидкі та підступні | Ваше Здоров'я. Ваше здоров'я (uk). 2016-06-24. Процитовано 2017-04-28.