Пурушартха

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Пурушартхи (однина: пурушартха) в індуїзмі — чотири канонічні цілі життя людини[1][2][3]. Цими чотирма цілями (з найнижчої до найвищої) є:

Історично, три найнижчі цілі, дхарма, артра і кама, були визначені першими (санскрит: trivarga), а четверта, мокша, пізніше (санскрит: chaturvarga). В сучасній традиції, поняття чотирьох пурушартх являє собою єдиний підхід до задоволення фізичних, емоціональних та духовних потреб людини.

В народній традиції також існує відповідність між чотирма пурушартхами, чотирма стадіями життя (санскрит: āśrama: брахмачар'я [життя учня], ґріхастга [сімейне життя], ванапрастха [життя людини похилого віку] і санньяса [відмова]) і чотирма головними кастами (варнами) суспільства (санскрит: varna: шудра [слуга/ремісник], вайшья [землевласник/торговець], кшатрія [військовик/політик] і брахмана [священик/вчитель]). Проте, ця відповідність не простежується до стародавніх джерел санскритській літературі.

Посилання[ред. | ред. код]

  1. Дхарма, артра і кама як «брахміністичні цінності людини»: Flood (1996), p. 17.
  2. Дхарма састрас, обговорення як «чотирьох цілей життя» (дхарма, артра, кама і мокша): Hopkins, p. 78.
  3. Визначення терміну пуруша-артра (पुरुष-अर्थ) як "будь-якої з чорирьої головних цілей життя: Apte, p. 626, середня колонка.

Література[ред. | ред. код]