Дхарма

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Індуїзм
Om symbol.svgПустий ієрогліф.pngHinduSwastika.svg
 
Категорія КатегоріяПортал Портал

Дга́рма[1], дха́рма[2] ([dʱəɾmə]; тиб. [Чьо]; санскрит: धर्म dharmaслухайте (help·info); палі: धम्म dhamma ; кит., яп. 法 — Fǎ (кит), Hō (яп.)) — релігійно-філософська категорія «універсального Закону» або «правила» в індуїзмі та буддизмі.

Дхарму можна описати як сукупність встановлених норм і правил, дотримання яких необхідне для підтримки космічного порядку. Поняттю дхарми важко знайти еквівалент. Слово «дхарма» буквально перекладається як «той, що утримує або підтримує» (від санскритського кореня дхарм — «підтримувати»). Залежно від контексту, дхарма може означати «моральні підвалини», «норми моральної поведінки», «порядність» (в універсальному значенні), в загальному «релігійний обов'язок», «універсальний закон буття» і т. ін.

Дхарма грає першорядну роль у доктринах індійських релігій, кожна з яких сповідує і практикує дхармічні принципи. В індійських релігійних традиціях прийнято вважати, що люди, які живуть відповідно до норм дхарми, здатні досягти мокші або нірвани. В індуїстському суспільстві дхарма є релігійно-моральною доктриною про права та обов'язки кожного індивіда.

Дхарма, в своєму загальному значенні, на думку ряду релігієзнавців[джерело?], має певну схожість із дао і даосизмом[джерело?]. Мова йде про безособовий початкок Буття, про Буття у вищому сенсі слова. Протилежністю дхарми є адхарма[джерело?]. Символ дхарми в буддизмі і деяких напрямках індуїзму — дхармачакра — центральний мотив у національному прапорі Індії.

Термін вказує не на конкретний, а на фундаментальний закон.

У давній європейській філософії аналог — лоґос. У давньокитайській — дао.

Індуїзм[ред. | ред. код]

  1. Універсальний закон буття;
  2. Божество індійського пантеону — персоніфікації закону і справедливості;
  3. Моральний обов'язок людини, що базується на релігійних законах чи правилах.

Буддизм[ред. | ред. код]

  1. Універсальний закон буття, який віднайшов Будда;
  2. Власне буддизм або буддистське вчення;
  3. Явище або елемент буття, яке базується на законі.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]