Пушкінська набережна (Таганрог)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Pushkin Embankment (Taganrog).jpg

Пушкінська набережна (рос. Пушкинская набережная) — набережна в Таганрозі.

Географія[ред.ред. код]

Пушкінська набережна влаштована на частині природної берегової смуги, пов'язаною з північно-східної сторони до гавані. Розташована між яхт-клубом і Біржовим спуском. Протяжність сучасної набережної — 1085 метрів[1].

Історія[ред.ред. код]

Вже на плані Таганрога 1808 року ця набережна була позначена як «Східна набережна», хоча як такої в сучасному розумінні набережної тоді не існувало. Ця територія здавна використовувалася для транспортування і складування товарів. Після обміління старої Петровської гавані сюди перемістився таганрозький рейд і велися вантажно-розвантажувальні роботи.

Вперше благоустрій території проводився у 1827 році, потім продовжився в 1835 році і тривало з перервами до кінця 1840-х років. В цей час вже велося будівництво цієї набережної довжиною близько 1500 метрів. Вона була влаштована кількома метрами вище рівня моря, побудовані кам'яні укоси навіть при сильних вітрах перешкоджали її заливання.

9 травня (27 квітня за старим стилем) 1849 року відбулися урочистості з нагоди завершення робіт. Незабаром назвали набережну Воронцовською, на честь генерал-губернатора півдня Росії графа М. С. Воронцова. Набережна була пов'язана з містом трьома спусками: Градоначальничеським, Біржовим і Воронцовським (нині Комсомольський), а також Депальдовськими сходами. Для транспортування вантажів вздовж набережної ішла кінна дорога, а з 1873 року ще й залізнична гілка від вокзалу до порту.

Наприкінці 1890-х років дещо знизився обсяг комерційних операцій через торговий порт, і набережна стала все більше перетворюватися в місце відпочинку для жителів Таганрога. Тоді була відремонтована вся надводна частина споруд, забруковані твердим каменем кінна дорога і частина спусків, укріплені відкоси обривів. Уздовж набережної був влаштований бульвар. На початку XX століття з'явилися приватні купальні, відкрився яхт-клуб.

У 1924 році ім'я графа Воронцова зникло з назви набережної, вона стала безіменною. Лише в 1952 році їй присвоєно ім'я «Бульвар імені Пушкіна», яке не прижилося, закріпилася назва «Пушкінська набережна». Капітальне перевлаштування набережної велося з 1949 року. Був заасфальтований тротуар, встановлені фігурні опори для ліхтарів, лави для відпочинку, розбитий заново бульвар. У 1986 році її ще раз упорядкували, прикрасивши пам'ятником О. С. Пушкіну.

Нове життя Пушкінська набережна отримала до 300-річного ювілею Таганрога. У 1998 році проведений величезний обсяг робіт з реконструкції та розширення старої набережної. Проект розроблявся колективом творчої майстерні «Архиград» (керівник С. Рябоштанов). У здійсненні його брали участь багато будівельних і промислових підприємств Таганрога, а також ростовські будівельники і монтажники. Перша черга оновленої Пушкінської набережної відкрита 12 вересня 1998 року, в День міста.

У липні 2013 року, з метою упорядкування робіт з утримання Пушкінської набережній, з усіма елементами благоустрою міська влада передала в оперативне управління МБУ «Примор'я»[2]. Щороку навесні усуваються численні дефекти покриття вздовж берегової лінії, що утворюються в осінньо-зимовий період. Найбільш типовими дефектами є провали, які виникають внаслідок деформації ґрунтів під впливом зливових і приливних вод, а також зруйновані вандалами секції литого парапету еспланади[3].

Під час урагану, що обрушився на Таганрог 24 вересня 2014 року[4], Пушкінська набережна сильно постраждала[5]. Уздовж литих гратів огорожі виникли численні провали. На ремонт набережної, за оцінками фахівців, знадобиться близько 5 мільйонів рублів.

Поява провалів вздовж литого парапету набережної стало щорічним явищем, незважаючи на ремонтні роботи, які проводяться щоліта[6]. У 2016 році висловлено думку, що уникнути розмивання основного фундаменту набережній можна тільки шляхом проведення глобальної реконструкції.

На набережній розташовані[ред.ред. код]

Галерея[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Киричек М. С. Пушкинская набережная // Таганрог. Энциклопедия. — Таганрог: Антон, 2008. — С. 593.
  2. Собств. корр. Пушкинская набережная обновится к массовым праздничным гуляниям // tagancity.ru. — 2014. — 25 апр.
  3. Собств. корр. Пушкинскую набережную продолжают ремонтировать // Русская планета. — 2014. — 25 апр.
  4. Гальперин В. Ураган подкрался незаметно // Таганрогская правда. — 2014. — 26 сент.
  5. Всеглядова Д. Жизнь после урагана // Таганрогская правда. — 2014. — 8 окт.
  6. Нейма Д. Призрак Атлантиды // Таганрогская правда. — 2016. — 31 авг. — С. 6.